חוק המקרקעין קובע כי רק עסקת מקרקעין שנסתיימה ברישום הנכס נחשבת לעסקה מוגמרת. רישום הנכס בלשכת רישום המקרקעין מקנה הגנה על זכויותיו של רוכש הנכס. יודגש, כי רישום נכס בטאבו מהווה את השלב האחרון של עסקת המקרקעין ומשמעו כי בעל הנכס הוא הבעלים היחידים. עם זאת, כדאי לדעת כי במדינת ישראל יש מספר גופים אשר מנהלים את רישום הנכסים באופן שונה ויש להבדיל בין רישום קרקעות בשטחי הקו הירוק ומחוצה לו או רישום זכויות בקרקע לבין רישום דירות חדשות מקבלן ורישום דירות יד שנייה. ההתנהלות מול הגופים השונים (טאבו, רשות מקרקעי ישראל או חברה משכנת) אינה פשוטה, ויש להכיר לעומק את הליך רישום הנכסים לכן מומלץ לפנות לעזרת עורך דין מקרקעין מנוסה.

קרא עוד...

כאשר עומדים לבצע עסקת נדל"ן, חשוב להוציא נסח טאבו עם התחלת המשא ומתן לרכישת הנכס, וחשוב להוציא נסח עדכני נוסף לפני מעמד החתימה על החוזה. באמצעות בדיקת נסח הטאבו ניתן לאמת את זהות בעלי הנכס, ולהימנע מרכישת נכסים בעייתיים, לרבות נכסים עליהם מופיעה הערת אזהרה, עיקול או שיעבוד. אי רישום הנכס חושף מחד את הבעלים המבקשים למכור את הנכס לסיכונים רבים וקושי במכירה, ומאידך רוכשים פוטנציאלים לחוסר וודאות ביחס לזהות הבעלים ולקושי בקבלת משכנתא לשם רכישת הנכס.

קרא עוד...

עסקת פינוי בינוי מוגדרת בחוק כחוזה בין יזם לבין בעלי דירות בבניין המיועד לפינוי בינוי ועל פיו מתחייבים בעלי הדירות למכור את זכויותיהם בו, באופן חלקי או מלא, לצורך הריסת הבניין ובנייתו של בניין חדש במקומו בהתאם לתכנית מאושרת לפי חוק התכנון והבנייה. עסקת פינוי בינוי ידועה בשמה הנפוץ עסקת קומבינציה ובמסגרתה מפנים שכונת מגורים ישנה לטובת הקמת שכונה חדשה באותו המתחם. במסגרת העסקה מקבלים בעלי הדירות דירות חדשות ומרווחות יותר עם מפרט טכני עשיר בהשוואה לדירה הקיימת, גודל הדירה יקבע באמצעות ניהול מו"מ מול היזם.

קרא עוד...

כשמדובר ברכישת דירה מקבלן, לרוב מדובר על רכישה " על הנייר" – הרוכשים מסתכנים, ומתחייבים לשלם כספים כשהדירה אינה קיימת, לא ידוע מה יהיה טיב הבניה, והאם יקבלו את הדירה במועד הקבוע בהסכם. כמו כן, הזכויות הקנייניות במקרקעין והאישורים וההיתרים לביצוע עבודות הבינוי לא תמיד קיימים. לפיכך, יש לנקוט במשנה זהירות, בכדי שלא לעמוד בפני שוקת שבורה.

קרא עוד...

רכישת דירה הינה צעד משמעותי של הנכס היקר והחשוב ביותר בחיינו. תהליך הרכישה מורכב, וכרוך בבדיקות ובהתלבטויות רבות. עו"ד מירי כהן, מומחית למקרקעין ונדל"ן מציעה מספר כללי אצבע, שיאפשרו לכם לעבור את התהליך בשלום, ובכך להימנע ככל הניתן ממוקשים.

קרא עוד...

עסקה לרכישה או למכירה של נכס היא עסקה חשובה ויקרה. פעמים רבות נראה למוכרים או לרוכשים כי מצאו את עסקת חייהם, ולכן הם ממהרים לחתום על זיכרון דברים בלהט הרגע, כדי למנוע מכירת הנכס לאחר, או כדי "ללכוד" רוכש פוטנציאלי. ואולם, ישנן סכנות רבות בפזיזות שבחתימה, שכן לרוב החתימה נערכת מבלי שהצדדים התייעצו עם עו"ד ומבלי לבצע בדיקות נדרשות ביחס לנכס אודות הזכויות בו ותקינות העסקה.

קרא עוד...

פשיטת רגל הינה הליך משפטי המתנהל בעניינו של אדם אשר נקלע לחובות אותם אין ביכולתו לפרוע. בבסיס הליך זה, ניצבת מטרה ברורה מבחינת פושט הרגל, והיא להביא לכך שיינתן לו, בסופו של ההליך צו הפטר – צו הפוטר אותו מכל חובות העבר. סעיף 22 לפקודת פשיטת הרגל קובע: "משהוגשה בקשת פשיטת רגל רשאי בית המשפט לעכב כל תובענה, הוצאה לפועל ואמצעי אחר על פי דין כנגד החייב". כך, ממשיך פושט הרגל לחיות את חייו בשלווה מבלי שחובות העבר ימשיכו לרדוף אותו. על מנת להבין בדיוק מה בכוחו של הליך פשיטת הרגל להעניק,

קרא עוד...