בכל עסקת תשלום בישראל חובה לשלם מס המתווסף למחיר. בדרך כלל המס הינו קבוע כמו מס ערך מוסף ומס המתייחס למוצרים ספציפיים כמו דלק למשל. ברכישת נכס נדל"ן יש צורך לשלם מס מקרקעין עבור הרכישה. לעיתים, הרוכש זכאי לפטור חלקי או פטור מלא מהמס הזה ומגיע לו החזר מס רכישה. מי זכאי לכך, כיצד מקבלים את ההחזר ומה זה בכלל מס הרכישה – על הכל נענה בשורות הבאות.

קרדיט unsplash.com
קרדיט unsplash.com

 

 

מה זה החזר מס רכישה

עסקאות רכישת נדל"ן אלה ההוצאות הגבוהות ביותר בחיינו. עסקת נדל"ן פשוטה תעבור בדרך כלל את המיליון שקלים. בביצוע עסקאות מסוג זה יש מיסים שצריך לשלם בהתאם לגובה סכום העסקה. מס רכישה הוא אחד מהם וחובה לשלם אותו כדי להימנע מקנסות. אם אתם חושבים ששילמתם מס רכישה שלא בצדק או בסכום גבוה יותר ממה שהייתם אמורים לשלם, ייתכן ואתם זכאים להחזר מס. אם אינכם בטוחים בכך, אין מה לדאוג, באמצעות מחשבון פשוט באתר רשות המיסים תוכלו לבדוק בעצמכם אם אתם רשאים לקבל החזר מסרכישה או לא. החזרי המס יכולים להסתכם באלפי או אפילו עשרות אלפי שקלים. לכן לוותר על זכאותכם תהיה טעות נפוצה שהרבה ישראלים עושים.

מה זה מס רכישה

רכישת מקרקעין – בביצוע עסקת רכישת מקרקעין יש חובה לשלם מס רכישה. רכישת מקרקעין מתייחסת לכל סוג של נדל"ן כולל שטח לבנייה, בית, דירה, משרד או מפעל.

לפי מה נקבע מס רכישה – מס הרכישה נקבע לפי מדרגות מס בדומה למס הכנסה. כדי לדעת מהו סכום המס שיש לשלם עבור רכישת מקרקעין ניתן להיכנס לאתר רשות המיסים ולבצע בדיקה בסימולטור המקוון.

החזר מס רכישה – יש מספר קריטריונים עליהם נפרט בהמשך אשר יכולים להקנות לכם הנחה במס הרכישה. מה שיקרה בפועל הוא שתצטרכו לשלם את מלוא המס ולאחר מכן תוכלו לקבל בחזרה את הכסף שמגיע לכם.

מי מקבל החזר מס רכישה

ישנן מספר אוכלוסיות אשר זכאיות לקבל הנחה. ביניהן ניתן למנות עיוורים ולקויי ראייה, ילדים בעלי נכות באחוזים גבוהים, ניצולי שואה, נכי מלחמה, אנשים אשר מקבלים קצבת נכות ממפגע במקום העבודה, נכי תאונות דרכים וכו'. ניתן לקבל גם פטור מלא ממס רכישה בתנאים הבאים:

100% נכות – מי שמוגדר כנכה ב-100% יכול לקבל פטור מלא ממס רכישת מקרקעין.

מכירה לבן/בת זוג – בטח תשמחו לדעת שגם מכירה או העברת הנכס לבן/בת זוג מקנים פטור מלא ממס רכישה. לשם כך יש צורך להיות נשואים או לכל הפחות ידועים בציבור.

כיצד מקבלים החזר מס רכישה

ניתן להגיש את הבקשה להחזר מס באופן עצמאי על ידי מילוי טופס ייעודי מאתר רשות המיסים. עם הטופס הזה יש לגשת לבנק ולהפקיד ברשותם את המשך התהליך עד לזיכוי. דרך נוספת ומומלצת יותר היא לפנות לחברה בעלת שם ומוניטין שתסייע לכם בביצוע כל התהליך. חברת אינדיגו תעשה את העבודה במקומם ותדאג למצות את מלוא הזכויות שלכם עד שתקבלו את ההחזר המגיע לכם ישירות לחשבון הבנק.

עדכונים אחרונים

קרדיט תמונה PEXELS

פירוק שיתוף במקרקעין: מדריך מקיף לניתוק קשרים קרקעיים

מציאות של שיתוף במקרקעין יכולה להיות מורכבת ובעייתית במקרים רבים. כאשר מספר בעלים חולקים…
קרדיט תמונה FREEPIK

השכרת רכב לטווח ארוך: הפתרון החכם לצרכים שלכם

רוב האנשים שזקוקים לרכב לתקופה ממושכת, בוחרים לרכוש לעצמם רכב פרטי, או לחילופין, לבחור…
קרדיט תמונה FREEPIK

3 טיפים לבחירת ספק החשמל המתאים עבורך

בחירת ספק חשמל פרטי היא צעד משמעותי שיכול להוביל לחיסכון משמעותי בעלויות החשמל, לשיפור…
קרדיט תמונה FREEPIK

הפלות חוזרות בתחילת הריון - חשוב שתדעו

אובדן הריון הוא בהחלט בשורה קשה לכל סוג, בהחלט במקרים בהם מדובר באובדן שמתרחש יותר מפעם…
קרדיט תמונה FREEPIK

קרטונים למעבר דירה וחשיבותם

א. הגדרה של קרטונים למעבר דירה קרטונים להובלה, הידועים גם כקופסאות הובלה, הם קופסאות…
קרדיט תמונה FREEPIK

ערעור על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ונהיגה בשכרות פעם שניה

האם המסע שלך להשבת זכויות הדרך שלך נתקל במחסום נוסף עם החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים…