זאב ז'בוטינסקי ז"ל בישראל של 2016 ממשיך לרתק את אנשי הימין ואת אנשי השמאל. אין איש שנשאר אדיש אליו. מהו סוד המהפך שעבר? מדוע גילינו אותו מחדש? ואיך בכלל דמותו חדרה אל רשימת האבות המייסדים והמיתוסים הישראליים?

כלים

'הצודקים והנרדפים', ספרה החדש של ד"ר אופירה גראוויס קובלסקי, מרצה בסגל האקדמי הבכיר של המכללה האקדמית צפת, ועמיתת מחקר ב- The Hadassah–Brandeis Institute אוניברסיטת ברנדייס שיצא לאור בימים אלה לאור, מציג את ז'בוטינסקי באור שונה מהדימוי המקובל וכמי שהבין שאין די בקיום כוח צבאי אלא יש צורך נוסף בהסכמים בין לאומיים על מנת להקים מדינה יהודית. המחקר המוצג בספר חושף את התהליך הפנימי, הסמוי, של יצירת הדימויים המיתוסים והנרטיבים של התנועה הרביזיוניסטית וממשיכתה הפוליטית חרות.

מפלגת חרות שהיתה בראשית דרכה מנודה פוליטית ותרבותית, נעשתה במרוצת הזמן ובגלגוליה השונים למפלגה הדומיננטית בפוליטיקה של ימינו. המחקרים שהתפרסמו עד כה על התנועה הזו ועל הזרם הרוויזיוניסטי שממנו צמחה עסקו בעיקר במאבקיה ההיסטוריים ובמנהיגיה.

"הצודקים והנרדפים" מכוון את הזרקור אל ההון התרבותי – אוצר המיתוסים, הסמלים והסיפרים שלה. כיצד השתמשו בכל אלה חברי המפלגה ותומכיה וכיצד הם באו לידי ביטוי במאבק הכוחות הפוליטי הפנים מפלגתי ובזירה הלאומית.

כך לדוגמה - עוסק הספר בסמלה של תנועת החרות הידוע בשם 'מפת שתי גדות לירדן'- החידוש במחקר בספר- בניגוד לדימוי של סמל זה, כמסמל רעיון שלמות הארץ משתי גדות הירדן, הסמל נוצר במקור כחלק מהמאבק על הדרך להקמת מדינה יהודית בשלהי שנות השלושים.

ז'בוטינסקי שעשה שימוש במפת המנדט ביקש להבהיר את עמדתו, כי הדרך להקמת מדינה עוברת לעולם דרך מו"מ והסכמים בין לאומיים ואין די בקיום כוח צבאי. המתנגדים לעמדתו שטענו שהמדינה תקום רק בכוח הזרוע, השתמשו במפה כדי להבהיר כי הם מתנגדים לרעיון המו"מ וציירו על גבי המפה יד האוחזת ברובה עם הכיתוב - רק כך. השימוש המאוחר שנעשה בסמל נועד לטשטש את העובדה שהיה ויכוח עם המנהיג המיתולוגי של התנועה.

לדבריה של ד"ר גראוויס קובלסקי ולדברי חוקרים בכירים בתחום, המחקר והספר מוסיפים נדבך נוסף וחשוב בחקר הימין הפוליטי והתרבות הפוליטית ותרבות הזיכרון במדינת ישראל. הספר מכיל תצלומים רבים, כרזות קריקטורות ופרסומי תעמולה, המשמשים את החוקרת כנשואי המחקר, ומאפשרים לקוראים לקבל פרספקטיבה על תנועת החירות ופעילותה. חלק מהחומרים הארכיוניים עליהם מבוסס המחקר נמצאו על ידי החוקרת בתיקי מעקב של המשטרה.

ד"ר אופירה גראוויס קובלסקי, מרצה בסגל האקדמי הבכיר של המכללה האקדמית צפת. מחקריה עוסקים במפלגות וארגוני הימין, בירושלים ובגליל, בתחום מיתוסים וזיכרון. ד"ר גראוויס קובלסקי היא בתו של איש הלח"י מרדכי גראוויס ז"ל.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

ספט 22, 2020

בעיות התנהגות אצל ילדים

כל מי שעוסק בתחום בעיות התנהגות אצל ילדים, נחשף לעולם מרתק של ההתנהלות שלהם לאור ראיית…
ספט 22, 2020

מה צריך כדי להיות מעצב גרפי?

מגיע שלב של כל אדם, שבו הוא מחפש את המקצוע שהוא המתאים ביותר עבורו. זה קורה לצעירים בתום…
יול 02, 2020

תכנון קרייקה בעיצוב פנים

מוצאים את עצמכם מתעניינים בתחום העיצוב? יש לכם טאץ׳ אישי ועין חדה לשלב צבעים? יש בכם…
אפר 23, 2020

ד"ר רון ברנט מונה לתפקיד מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר

הנהלת מרכז שניידר הודיעה על מינוי חדש בבית החולים: ד"ר רון ברנט מונה לתפקיד מנהל המחלקה…
דצמ 18, 2019

תואר ראשון בחינוך למען דור העתיד

ככול שהעולם בו אנו חיים משתנה ומתאים את עצמו לעתיד הטכנולוגי, כך גם דרכי ההוראה וחומרי…
דצמ 11, 2019

כיצד אפשר להשלים כיום בגרויות

לא מעט אנשים אשר אינם סיימו בתיכון את כלל הבגרויות אשר נדרשו להם על מנת שיקבלו תעודת…