ספר חדש "החיפוש אחר העם העברי: תנ"ך ונאורות בגרמניה" מאת ד"ר עפרי אילני מגלה כי עם ישראל התנ"כי שימש השראה להגות הלאומית הגרמנית המוקדמת וכי הדימוי המודרני של בני ישראל עוצב על ידי חוקרים גרמנים. עוד גילוי מרתק בספר החדש הוא כי פילוסופים גרמנים דנו בשאלות כמו כיבוש ארץ כנען וזכותו של עם ישראל על הארץ

כלים
עטיפת הספר "החיפוש אחר העם העברי: תנ"ך ונאורות בגרמניה"
עטיפת הספר "החיפוש אחר העם העברי: תנ"ך ונאורות בגרמניה"

הספר "החיפוש אחר העם העברי", בהוצאה משותפת של מכון ליאו בק ירושלים ומרכז זלמן שזר, עוסק במגוון נושאים ומציג את דמויותיהם של חוקרי מקרא גרמנים נוצרים שהתעמקו בתנ"ך ובשפה העברית בתקופת הנאורות. הוא מציג קשרים מפתיעים בין ההיסטוריה הגרמנית לספר הספרים.

הספר החדש, הרביעי בסדרת "גשרים", ייחשף לראשונה בערב קברט ספרותי ביום א', כ"א באייר, תשע"ו, 29 במאי 2016 בשעה 19:00 במכון ליאו בק ירושלים, רחוב בוסתנאי 33 בירושלים. את דברי הפתיחה יישא פרופ' שמואל פיינר, ראש מכון ליאו בק ירושלים ופרופ' מן הבניין באוניברסיטת בר-אילן. כן ישתתפו פרופ' יוסי מאלי מאוניברסיטת ת"א, ד"ר יוספה רז, ממרכז סכוליון באוניברסיטה העברית והמחבר, ד"ר עפרי אילני.

החיפוש אחר העם העברי: תנ"ך ונאורות בגרמניה מציג נקודת מבט לא צפויה על היחס לעם ישראל התנ"כי בתרבות הגרמנית הנוצרית בעידן הנאורות במאה השמונה-עשרה, ועל המשמעויות שהוענקו בתקופה זו להיסטוריה העברית הקדומה. דמותו של עם ישראל הקדום שימשה מודל ללאומיות הגרמנית בשלביה המוקדמים, ומשוררים, הוגים ומלומדים גרמנים אימצו את המודל העברי כמופת פואטי, תרבותי ופוליטי.

הדימוי של עם ישראל המקראי, כפי שהוא מוכר לנו כיום, התעצב בגרמניה דווקא, במחצית השנייה של המאה השמונה-עשרה. תיאולוגים ומלומדים גרמנים חקרו את "הברית הישנה" ודנו באופן היסטורי ואתנוגראפי בעם העברי הקדום. הפרשנות האלגורית, שהייתה מקובלת עד תקופה זו, הוחלפה בהתייחסות לטקסט התנ"כי כאל תעודה היסטורית, המתארת הוויה אקזוטית מרוחקת.

החיפוש אחר העם העברי חושף מתח בין שתי מגמות מתנגשות בתוך מסגרת הלאומיות הנוצרית הגרמנית: האחת ששאפה לטיהור התרבות הגרמנית והנוצרית מהשפעת התנ"ך, והאחרת שביקשה לשוב לברית הישנה, ולשאוב לגיטימציה לקיום נוצרי-לאומי מרעיון הבחירה התנ"כי.

ד"ר עפרי אילני הוא היסטוריון החוקר את היחסים בין גרמנים ליהודים מהמאה ה-18 ועד ימינו. בנוסף הוא כותב את הטור "תחת השמש" בעיתון "הארץ".

מכון ליאו בק ירושלים הוא מכון מחקר אקדמי בינלאומי שמטרתו לטפח את חקר יהדות גרמניה ומרכז אירופה בעידן המודרני. המכון מקיים במהלך השנה אירועי תרבות ואירועים אקדמיים לקהל הרחב וכן כנסים, סמינרים, סדנאות וקבוצות לימוד של חוקרים מובילים מהארץ ומהעולם.

מרכז זלמן שזר לחקר תולדות העם היהודי הוא בית ההוצאה המוביל בתחום ההיסטוריה של עם ישראל, ומזה למעלה מארבעים שנה מפרסם מחקרים בהיסטוריה יהודית הנכתבים בידי חוקרים וחוקרות, בכירים כצעירים. הספרים מציגים תמונה רחבה של תולדות היהודים בארץ ישראל ובתפוצות, למן תקופת המקרא ועד ימינו אנו.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

ספט 22, 2020

בעיות התנהגות אצל ילדים

כל מי שעוסק בתחום בעיות התנהגות אצל ילדים, נחשף לעולם מרתק של ההתנהלות שלהם לאור ראיית…
ספט 22, 2020

מה צריך כדי להיות מעצב גרפי?

מגיע שלב של כל אדם, שבו הוא מחפש את המקצוע שהוא המתאים ביותר עבורו. זה קורה לצעירים בתום…
יול 02, 2020

תכנון קרייקה בעיצוב פנים

מוצאים את עצמכם מתעניינים בתחום העיצוב? יש לכם טאץ׳ אישי ועין חדה לשלב צבעים? יש בכם…
אפר 23, 2020

ד"ר רון ברנט מונה לתפקיד מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר

הנהלת מרכז שניידר הודיעה על מינוי חדש בבית החולים: ד"ר רון ברנט מונה לתפקיד מנהל המחלקה…
דצמ 18, 2019

תואר ראשון בחינוך למען דור העתיד

ככול שהעולם בו אנו חיים משתנה ומתאים את עצמו לעתיד הטכנולוגי, כך גם דרכי ההוראה וחומרי…
דצמ 11, 2019

כיצד אפשר להשלים כיום בגרויות

לא מעט אנשים אשר אינם סיימו בתיכון את כלל הבגרויות אשר נדרשו להם על מנת שיקבלו תעודת…