כלים

בפגישה שנערכה בלשכתו של מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי – לאומי שר שלום ג'רבי עם ראש אכ"א הנכנסת, האלופה אורנה ברביבאי הוחלט על הידוק הקשר בין המנהלת לאכ"א. סוכם על הקמת צוות משותף שירכז את הטיפול בנושא הפטורים לבנות הדתיות וייעול הטיפול במשרתים החרדים בשירות האזרחי. שר שלום ג'רבי: "יש לנו מטרה משותפת שכל צעיר וצעירה בישראל יתרמו למדינה וישרתו את הקהילה"

שני הגופים המרכזיים העוסקים בשירות צעירים בישראל הינם צה"ל ומנהלת השירות האזרחי – לאומי. עד כה פעלו שני הגופים באופן עצמאי מה שפגם לא פעם בהליך הגיוס בעיקר במגזר הבנות הדתיות הפטורות מגיוס מטעמי דת ובמגזר החרדי המשרת במסלול השירות האזרחי.

לאחרונה נערך מפגש מיוחד בלשכתו של מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי – לאומי שר שלום ג'רבי עם ראש אכ"א הנכנסת, האלופה אורנה ברביבאי. המפגש נועד לערוך היכרות בין הצדדים ובמהלכו סקר ג'רבי בפני ברביבאי את נושא השירות האזרחי – לאומי והציג בפניה את המסלולים השונים ותחומי הפעילות של השירות בכל התחומים והמגזרים.

אחד הנושאים הבולטים במפגש היה נושא הפטורים מהשירות הצבאי. ג'רבי הדגיש כי יפעל לכך שלא יהיו בנות אשר יחלו את השירות הלאומי ללא קבלת הפטור הרשמי מצה"ל, אך יחד אם זאת ביקש כי בצבא לא יעכבו את מתן הפטורים לצעירות.

ג'רבי המשרת כקצין במילואים אמר לאלופה כי בעיניו העדיפות הראשונה היא הגיוס לצה"ל , אולם יש לנו חובה לאפשר לאותם צעירים הפטורים משירות בשל טעמי דת, בעיות רפואיות וכדומה מסגרת ראויה בה יוכלו לתרום למדינה.

ברביבאי שיבחה את פעילות המנהלת ואמרה כי התרשמה מאוד מהמהפכה שחלה בשנה האחרונה בשירות הלאומי בישראל בעיקר במגזרים הערבי והחרדי וציינה כי צה"ל ירתם לסייע ככל יכולתו לחיזוק מסלול השירות.

בסופו של יום סוכם על הידוק שיתוף הפעולה בין מנהלת השירות האזרחי לאומי לאכ"א – אגף כוח אדם בצה"ל ונקבע כי יערכו שיחות משותפות לגבי ייעול מערך מתן הפטורים למשרתי השירות הלאומי, ייעול הטיפול בהפניות של המשרתים החרדים בשירות האזרחי לפי חוק טל ועוד. כן הוחלט כי יוכנו נהלים ברורים הנוגעים לכל הנושאים הנמצאים בממשק בין שני הגופים.

מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי – לאומי, שר שלום ג'רבי בירך את האלופה ברביבאי על כניסתה לתפקיד וציין כי: "מצאתי אצל האלופה ברביבאי אוזן קשבת ופתיחות מחשבתית ואנו שמחים על שיתוף הפעולה עם אכ"א. מדובר במהלך מבורך שהרי יש לנו מטרה משותפת שכל צעיר וצעירה יתרמו למדינה וישרתו את הקהילה בישראל במסלול הנכון להם".