*טענות לא נכונות וחוסר סמכות מצד המשנה ליועמ"ש**התערבותה האחרונה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר מעוררת קשיים לא מבוטלים. כעת יצטרכו הממונים עליה להשיב ולספק הסברים

קרא עוד...

תגובת התנועה למשילות ודמוקרטיה למסקנות דו"ח גולדברג: "התנועה למשילות ודמוקרטיה מברכת על מסקנות דו"ח גולדברג הקוראות להקמת נציבות תלונות על הפרקליטות בחקיקה, ולכלול בסמכותה גם ביקורת על היועץ המשפטי לממשלה.


כבר עם הקמת גוף הביקורת על הפרקליטות קראה התנועה לחברי הכנסת ולשרת המשפטים לעגן את סמכותו בחקיקה ולהכפיף את היועמ"ש לביקורת.

עם זאת, התנועה למשילות ודמוקרטיה סבורה כי בניגוד לנציבות התלונות על השופטים, אשר אינה מבררת תלונות בנוגע לשיקול הדעת של השופטים, לנציבות התלונות על הפרקליטים יש לאפשר גם בירור תלונות שכאלה.

הסיבה לכך היא שעל שיקול דעתם של שופטים ניתן, במרבית המקרים, לערער בזכות או ברשות לערכאה נוספת, בעוד שעל שיקול דעתם של פרקליטים ושל היועץ המשפטי לממשלה, צומצמו עד מאוד עילות הביקורת השיפוטית ולעתים כלל אין הזדמנות אפקטיבית לעשות כן.

לכן, בניגוד למסקנות הדו"ח, יש לאפשר, לפחות עבור מקרים הלוקים בחוסר סבירות קיצונית, גם בירור תלונות הנוגעות לשיקול דעת של פרקליטים.

לפי תגובת התנועה: "בנוסף טוב עשה השופט גולדברג שהתעלם מהתנגדותו של פרקליט המדינה שי ניצן לאפשר קבלת תלונות מארגונים ציבוריים ועמותות כמו התנועה למשילות ודמוקרטיה (כדברי ניצן).

לגופים אלה תפקיד חשוב בשמירה על הליכים תקינים וודאי שאין להדיר אותם מפנייה לגוף הביקורת.

*התנועה למשילות ודמוקרטיה הינה עמותה רשומה העוסקת בשמירת האיזונים בין מרכיבי הדמוקרטיה השונים במדינת ישראל: הכרעת הרוב, זכויות הפרט, הגינות שלטונית ושקיפות.

המוסד עוקב, חוקר, מפרסם, מקדם חקיקה ורפורמות בממשק שבין הרשות הנבחרת, המבטאת את הכרעות הרוב ואת היותה של ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית לבין הרשות השופטת המופקדת על זכיות הפרט, מניעת שחיתות ושלטון החוק.

הקורס שנערך למועמדים לשפיטה ע"י שופטים, מתקיים בלי מקור בחוק ומנוגד לעקרון שיתוף שלש הרשויות בבחירת מועמדים. התנועה למשילות ודמוקרטיה פנתה לשרת המשפטים בבקשה להורות על ביטול הקורס

קרא עוד...

רשימת "לתכלית ראויה" פנתה לכל המועמדים ברשימות המתמודדות בבחירות ללשכת עורכי הדין בדרישה לחשוף את מקורות המימון של הרשימות. בנוסף, דורשת הרשימה החברתית ללשכת עורכי הדין כי המועמדים יחשפו האם בצוות היועצים שלהם ישנם נותני שירותים שקיבלו בארבע השנים האחרונות כספים מלשכת עורכי הדין.

קרא עוד...

נתפסתם נוהגים בשכרות? אם כן חשוב שתדעו כיצד להתנהל כדי להפחית את ההשלכות הנובעות מכך. כדי להבין את חומרת המצב כדאי שתדעו כי מי שנוהג תחת השפעת אלכוהול עלול להגיע למצב של פסילת רישיון למשך שנתיים ואף עלול למצוא עצמו במאסר. לכן, אם נתפסתם נוהגים בשכרות חשוב שתדעו מה עליכם לעשות בכל שלב. מרגע הבדיקה ועד לבית משפט (אם תגיעו למצב כזה) וכמובן שיש לזכור כי אחד הזכויות החשובות ביותר שלכם שאתם יכולים ליצור קשר עם עו"ד המומחה בנהיגה בשכרות כבר מהשלבים הראשונים.

קרא עוד...

התקנות האוסרות על נהיגה תחת השפעת אלכוהול בישראל הן מחמירות, ובדיקות אלכוהול לנהגים מתקיימות כל העת ברחבי הארץ. במקרה בו נתפסתם כאשר אתם נוהגים תחת השפעת אלכוהול העוברת על המותר בחוק, כדאי להזדרז ולבצע שיחת טלפון לאיש מקצוע מוסמך; עורך דין נהיגה בשכרות יכול להציל אתכם מתסבוכת משפטית, וחלק לא קטן מגזר הדין הסופי יהיה תלוי, בין השאר, במשא ומתן שלכם עם השוטרים באירוע עצמו.

קרא עוד...