קרוב לחצי מהחילונים והעולים חוששים שישראל עלולה להפוך למדינת הלכה. כך עולה מסקר שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון, לקראת יום העצמאות. בקרב אנשי המרכז והשמאל מגיע החשש ל-40%

השאלה שנשאלה היתה "לאור ההתחזקות הנמשכת של המפלגות החרדיות האם את/ה חושש/ת שישראל תהפוך למדינת הלכה"? 30% מכלל הציבור היהודי חוששים, חציים חוששים מאד וחציים די חוששים.

היקף הפחד בולט במיוחד לאור העובדה שלמפלגות החרדיות בשלב זה רק 16 מנדטים. התוצאות על פי מגזרים: 45% מהציבור החילוני ו-49% מציבור העולים חוששים שישראל תהפוך למדינת הלכה. זאת לעומת 20% בלבד מהמסורתיים, 28% מהישראלים הותיקים ופחות מעשרה אחוז בקרב הדתיים והחרדים. הסקר נערך ב-28 באפריל בקרב 500 איש שהם מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל.

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"החשש ממדינת הלכה הולך וגובר בציבור הישראלי ולא במקרה. צריך לזכור זאת גם כאשר אנו באים לחגוג את עצמאותנו, בסימן "להיות עם חופשי בארצנו".

לדברי רגב, "גורמים לחשש שיאי הסחטנות שקובעות המפלגות החרדיות לצד שיאי כניעה והתרפסות של ממשלת נתניהו. הקואליציה הזו מוכרת את עתיד ילדינו, ואת בטחון המדינה וחוסנה הכלכלי. אם המערכת הפוליטית לא תתעשת במהרה, ולא תוקם קואליציה אזרחית, סקר הבלהות הזה עלול להפוך למציאות".