"מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול" מובטל? הקמפיין, שהופק בתרומה על ידי פרסום יהושע /TBWA

כשאהיה גדול, אני רוצה להיות כמו אבא שלי - מובטל. ארגון 'בעצמי', הפועל למעלה מ- 20 שנה לשילוב וקידום אוכלוסיות מעוטות-ההזדמנויות בתעסוקה יציבה והוגנת, יוצא בקמפיין המציע תשובה אלטרנטיבית לשאלת ה"מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול" הקמפיין, שהופק בתרומה על ידי פרסום יהושע /TBWA נועד לערער על תפיסה רווחת בקרב הציבור, כי אנשים השרויים באבטלה מתמשכת בוחרים בכך, ואינם מעוניינים לעבוד - למעלה מ- 500,000 נשים וגברים מעוטי-הזדמנויות שנסיבות חייהם וסביבתם הובילו לכך שהם מצויים בניתוק מתמשך ממעגל העבודה.

קרא עוד...

יום החשיפה לשירותים בקהילה לנוער במצבי סיכון. צילום - תום אלבו
כ-30 משתתפים לקחו חלק ביום חשיפה לשירותים בקהילה לנוער במצבי סיכון, שנערך במועצה האזורית זבולון ושבמסגרתו, ניתנה סקירה מקיפה על שירות המבחן לנוער ושירותי עמותת אל סם
קרא עוד...

נדב עטיה, המייסד והמנהל של סטודיו אנד ג'וי שבו מועסקים עשרות משתקמים

לתוכנית להנהגת יום שבתון נוסף ביום ראשון אחת לחודש השלכות רבות על המשק והפריון שבודאי נבחנות בימים אלו לעומקן. תהליך הבדיקה צריך לכלול גם את ההשפעות שתהינה להפחתת יום עבודה חודשי על האנשים עם מוגבלויות שמשתלבים בשוק העבודה מאחר והניסיון מראה שלממשלה ולכנסת יש נטיה לשכוח קבוצה יחודית זו ואת צרכיה

קרא עוד...

מנכ"ל המרכז הרפואי בני ציון, דר אמנון רופא  ומשי קליינשטיין. צילום- שרה איקו

במעמד ראש עיריית חיפה יונה יהב ורעייתו רבקה, מנכ"ל המרכז הרפואי בני ציון ד"ר אמנון רופא ורעייתו מרי, ובהנחייתו של מנכ"ל רדיו חיפה דני נישליס, התקיים ביום חמישי האחרון ערב הגאלה של אגודת ידידי המרכז הרפואי בני ציון. האירוע כלל את הצגת הבכורה של המחזמר "סיפור הפרברים" של תיאטרון הקאמרי בכיכובה של משי קליינשטיין ובבימויו של צדי צרפתי. כל ההכנסות מערב ההתרמה יוקדשו למימון בניית המיון הממוגן בביה"ח, פרויקט הקורם עור וגידים ממש בימים אלה

קרא עוד...

הצעת חוק חדשה לקידום תעשיות עתירות ידע בצפון ובדרום הונחה על שולחן הכנסת. מיכאל דיין, יו"ר התאחדות התעשיינים צפון, מברך על ההצעה ומדגיש כי מדובר בצעד מבורך לקידום התעשייה בצפון שמשוועת לעובדים מקצועיים ומיומנים שיצטרפו לשורותיה

הצעת החוק הוגשה על ידי חברי הכנסת אראל מרגלית, יריב לוין, עמר בר לב, סתיו שפיר, איציק שמולי, משה מזרחי, מיכל בירן, איתן כבל ומשה גפני במטרה לקדם ולפתח את מחוזות הצפון והדרום על ידי מתן עדיפות ותמריצים לעובדים בתאגידים באזורים אלו. בין התמריצים שעומדים על הפרק לעובדים שיעתיקו את מגוריהם : מענקי השתתפות בשכ"ד, נקודות זיכוי במס הכנסה, מענקים לבוגרי תואר טריים, הנחות ארנונה, הטבות בנקאיות למימון ועוד. גם לתאגידים שיעתיקו את מקומם או לחילופין שיוקמו מלכחתחילה בצפון ובדרום ינתן סיוע.

בדברי ההסבר להצעת החוק טוענים המציעים כי על ידי עידוד עובדים למעבר למחוזות הצפוניים או הדרומיים של המדינה, יצטמצמו הפערים בין אזורי הצפון והדרום למרכז הארץ על ידי יצירת מקומות עבודה חדשים ואופציות תעסוקתיות נוספות. שינוי זה יוביל לשיפור איכות החיים במחוזות הללו ויתרום להעלאת שיעור הצמיחה וקידום המחקר במדינה ככלל.

מיכאל דיין, יו"ר התאחדות התעשיינים מרחב צפון, סבור כי יש בכדי הצעת חוק לסייע בפתרון מצוקת כ"א בצפון , לדבריו: "הגיע השעה לסייע ולצרף עוד כוח אדם איכותי לתעשייה הצפונית. חובה על הממשלה לנקוט כל צעד אפשרי – על ידי תמריצים כלכליים ולא כלכליים כאחד - לעידוד כוח אדם מיומן להתיישבות בצפון ובפריפריה. הצעת החוק הזאת אם תעבור יכולה להיות מפתח חשוב לתחילת התהליך".

ניתן לקבל את הצעת החוק.

עבודה עם בני נוער מביאה עמה אתגרים משמעותיים לצד תחושת סיפוק, יש צורך בלא מעט חוסן נפשי וסבלנות בכדי לשמש דוגמה אישית לבני הנוער ולהתמודד עם הקשיים אותם הם חווים. בני הנוער מציבים בפני המחנכים והמדריכים אתגרים בכל רגע נתון, כאשר מדובר בעבודה עם נוער בסיכון המשימה מורכבת עוד יותר. יחד עם זאת, מדובר בשליחות חשובה, בני הנוער הללו הם עתידה של החברה הישראלית, האחריות לחינוך ערכי מוטלת על המחנכים, המדריכים וההורים, את פירות עבודתם הקשה תקצור בעוד עשרות שנים החברה הישראלית כולה.

מהו חינוך ערכי?

מערכת החינוך וההורים מקנים חשיבות רבה ללימודי המתמטיקה, האנגלית ותעודת הבגרות, חינוך לערכים חשוב לא פחות להקניית כישורי חיים נכונים לילדים. הערכים הם שמרכיבים את העוגן המוסרי של האדם ומנחים אותו בתהליכי קבלת החלטות, חינוך ערכי יעניק לנערים תחושת ביטחון ועמידות רגשית. כאשר מדובר בבני נוער המתמודדים עם קשיים רגשיים או חוסר יציבות בתא המשפחתי, החינוך הערכי הופך חשוב הרבה יותר מעוד שיעור מתמטיקה או אנגלית, החינוך הערכי מלמד את בני הנוער כיצד להגיב לסביבה, כיצד מצופה מהם להתנהג, מה מותר לעשות ומה אסור.

העוסקים בקידום נוער בסיכון שמים דגש משמעותי על הצרכים הרגשיים של בני הנוער. בגיל ההתבגרות זקוקים הנערים והנערות לתמיכה רגשית משמעותית ונוכחות הורית, בהעדר דמות הורה משמעותית במערך המשפחתי בני הנוער נאלצים להתמודד עם חסך רגשי לא פשוט. פעולות למטרת קידום נוער מתקיימות כיום מתוך מטרה לחזק את החינוך לערכים, רק לאחר הקניית הערכים וחיזוק היכולות הרגשיות של בני הנוער ניתן יהיה להחזירם למסגרת חינוך רגילה ולהחדיר בהם מוטיבציה ללימודים ופיתוח כישורים לקראת עתידם המקצועי.

הכשרת מדריכי קידום נוער

מסלולי הדרכה מיוחדים קיימים במטרה להכשיר מדריכים, אנשי חינוך ומטפלים לקראת עבודה עם בני נוער, אין מדובר במשימה פשוטה. מסלולי קידום נוער מיועדים לעבודה עם נוער בסיכון וקידום של נוער מנותק. המשתתפים בתכנית למדים לזהות בשלבים ראשונים מצבי סיכון בקרב בני נוער, מצוקות ואת הדרך הנכונה בה כדאי לגשת אל הנער בכדי לא לעורר בו התנגדות או איום. תכניות ההכשרה בתחום מתמקדות בתכנים מעולם הפסיכולוגיה, חינוך, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה וגם קרימינולוגיה.

חשוב להבהיר כי עבודה עם בני נוער אינה מתאימה לכולם, מסלול קידום נוער מעניק למשתתפים בו כלים מקצועיים ואפשרויות להתפתחות אישית ומקצועית, המסלול מאוד מעניין אך גם קשה נפשית ופיזית. בוגרי התכנית משתלבים בעתיד במשרות של מדריכי נוער בלשכות רווחה, רשויות מקומיות, פנימיות, הוסטלים, כפרי נוער ומרכזי נוער בסיכון. קידום נוער ניתן לשלב עם פעילויות מתחומי אחרים כמו נגינה, ציור או פיסול, טיפול בבעלי חיים, כתיבה וגם בישול. מדריכים רבים עושים שימוש בפעילויות יצירה ואומנות מתוך מטרה ליצור קרבה ראשונית ולהעניק לבני הנוער את תחושת הביטחון הדרושה להם.

עדכונים אחרונים

(מקור : pixabay)
פבר 02, 2020

דיור מוגן

מתגייסים למען הקהילה
פבר 02, 2020

מהו קבלן כח אדם?

זכויות האדם
יורי גיא רון
דצמ 22, 2019

יורי גיא רון

זכויות האדם
נוב 27, 2019

3 דרכים לחסוך כסף על ביטוחים

כלכלה צודקת