בכנס דמוקרטיה בעיתות משבר של המכללה האקדמית ספיר תקף ח"כ חיים אמסלם (ש"ס) את ההנהגה הדתית: "מי שחושב שהוא צדיק גדול ומחמיר בענייני גיור רק מחמיר את תופעת ההתבוללות". גם מהשר ישי ומלחמתו בעובדים הזרים הוא לא חסך שבטו: "להתעסק עם כמה ילדים זרים זה לא מוסיף כבוד וזה לא צודק ולא נכון"

במכללה האקדמית ספיר התקיים כנס שדן בנושא "דמוקרטיה במשבר". בכנס, שאורגן אל ידי המחלק ללימודי מנהל ומדיניות ציבורית השתתפו ח"כים, אנשי אקדמיה, תקשורת, ראשי ערים ומנהלי רשויות ועמותות ציבוריות. את הדברים אמר ח"כ אמסלם בנאום בפני כמאה סטודנטים במושב שחתם את הכנס. דבריו עורר התלהבות ומחיאות כפים בקרב שומעיו הצעירים.

אמסלם, שהודח ממפלגת ש"ס אשתקד לאחר שיצא נגד ההשתמטות החרדית מהצבא, הטיח האשמות קשות בבכיריה במהלך נאומו בכנס. בין היתר התייחס גם לפרשת הגיור בצה"ל: "מי שחושב שהוא צדיק גדול ומחמיר בענייני גיור רק מחמיר את תופעת ההתבוללות", עוד טען והוסיף: "אנחנו צריכים לנהל מדינה נאורה ודמוקרטית. אני לא בעד הפרדת דת מהמדינה אבל צריך להפריד את הדת מהפוליטיקה. צריך לעמוד על כך שיבחרו אנשים לפני היכולות והכישורים שלהם ולא לפי הקשרים שלהם".

על אלי ישי ומדיניותו בנושא העובדים הזרים אמר: "בתורה כתוב 'ואהבת את הגר' והמשמעות היא שצריך לתמוך בזרים בתוכנו, זוהי אחת המצוות הנעלות. להתעסק עם כמה ילדים זרים זה לא מוסיף כבוד וזה לא צודק ולא נכון". דבריו של אמסלם זכו להתלהבות ניכרת בקהל וכמה מהסטודנטים והח"כים שהשתתפו בכנס אף קמו ללחוץ את ידו בתום דבריו. עוד נשאו דברים באותו מושב: השר מיקי איתן, ח"כ שלמה מולה (קדימה), ח"כ ד"ר עינת וילף (עצמאות) וח"כ מוחמד ברכה (חד"ש).

אמסלם, התייחס בביקורתיות גם לתמיכת ש"ס באברכים שאינם משרתים בצה"ל: "כל אזרח במדינה הוא שווה זכויות אך גם שווה חובות. זהו לא מסלול חד כיווני. על כל אזרח בישראל יש לתרום את חלקו ולהתגייס לצבא".

בנושא שיעור ההשתתפות הנמוך של החרדים בשוק התעסוקה אמר אמסלם: "החרדים שלומדים תורה כל היום הופכים להיות נטל על החברה ועל עצמם. אני רואה תפקידי בלזעוק את הזעקה תפסיקו להשניא את היהדות על הציבור. התורה היא לא נגד העבודה והעבודה לא נגד התורה. אפשר וחייב לעבוד וללמוד"