חשבתם שבשירות הלאומי אין אקשן? מזה כ - 8 שנים שבנות השירות הלאומי של האגודה להתנדבות מתפעלות את מוקדי הביטחון באזור יו"ש ואחראיות על כל תפעול הגזרה הן בשגרה השוטפת ובעיקר בשעות חירום. ירון לוץ, מנכ"ל האגודה להתנדבות: "זוהי ללא ספק עבודה ביטחונית חשובה לעם ישראל"

את אחד התפקידים החשובים והמאתגרים מבצעות בנות השירות הלאומי של האגודה להתנדבות – שירות לאומי אשר מתנדבות במוקדי הביטחון הפזורים באזור יו"ש. המוקדים נמצאים בעיר אריאל, בקרית ארבע, במעלה אדומים, ביישובים – פסגות, אפרת, בית אל ועוד.

הבנות המתנדבות במוקדים ממלאות תפקיד חשוב הן בהגנה על היישוב והן במערך הביטחוני במרחב כולו. בנות השירות מטפלות באירועים ביטחוניים הקשורים לאירועי פח"ע: פיגועי ירי, זריקת אבנים ובקבוקי תבערה ומניעת חדירת מחבלים לישובים השונים. כן מטפלות הבנות באירועים הקשורים להצלת חיי אדם ואחראיות למתן תמיכה ועזרה בשירותים מוניציפאליים לתושבי היישובים במרחב המוקד.

במסגרת תפקידן, בנות השירות מאיישות את המוקדים במשך 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע ומפעילות מערכות תצפית מתקדמות ומערכות תקשורת מגוונות. הבנות אחראיות להפעלת גורמי הטיפול הרלוונטיים ונמצאות בקשר מתמיד מול גורמי הביטחון השונים: צבא, משטרה, מד"א, כיבוי אש, צוותי חילוץ, כיתות כוננות ועוד.

חנה נקש, בת 19 מתנדבת במוקד אפרת וגוש עציון. חנה מספרת כי היא מרוצה מאוד משירותה הלאומי במקום ומרגישה כי היא עושה תפקיד צבאי לכל דבר: "מדובר בעבודה צבאית ממש, עבודה ביטחונית שאחראית על חיי אדם ככל וחיי תושבי גוש עציון ואפרת בפרט. מדובר באחריות גדולה מאוד שטומנת בחובה קשר רציף ויומיומי עם כוחות הביטחון".

מוריאל קינן, בת 18.5 מרמת גן מתנדבת במוקד קירית ארבע מספרת כי: "מדובר בשירות משמעותי ועוצמתי. העובדה שחיי אדם תלויים בי גורמת לי להיות מקצועית וערנית למתרחש כל הזמן".

לפני הכניסה לפעילות במוקד עוברות בנות השירות הלאומי הכשרה מקצועית של כ – 10 ימים במהלכם הן לומדות על הגזרה שבתחום אחריותן, לומדות לתפעל את המערכות הטכנולוגיות המתקדמות ואף רוכשות שפה צבאית לכל דבר וסימנים מוסכמים.

מנכ"ל האגודה להתנדבות – שירות לאומי, ירון לוץ: "זוהי ללא ספק עבודה ביטחונית חשובה לעם ישראל. כל המוקדים נמצאים במקומות שלצערנו יש בהם בעיות ועימותים ועבודת הבנות חיונית שם ומוכיחה את עצמה יום – יום בטיפול המסור והמקצועי באירועים השונים".