ארגון החזית האזרחית בפנייה לחברי קבינט המלחמה: הבהירו האם ישנם סיכומים עם קאטר על אי חיסול בכירים

בעקבות פרסום דבריו של ראש השב״כ בערוץ 11 על ידי כרמל דנגור פנו בארגון החזית האזרחית לקבינט המלחמה בפנייה דחופה.

קרא עוד...

שלי גרויסמן טוב

בימים כתיקונם, הפורומים המשפטיים באתר 'זאפ משפטי' פתוחים לציבור לשאילת שאלות במגוון נושאים. הפורומים מנוהלים על ידי עורכי דין מקצועיים אשר נותנים מענה ראשוני בסוגיות משפטיות. "עם תחילת מלחמת "חרבות ברזל", עלה הצורך לפתוח פורום ייחודי הנותן מענה לכל השאלות המתעוררות עקב המלחמה", אומרת שלי גרויסמן טוב, מנהלת הפעילות של זאפ משפטי. "הוצאנו קול קורא לעורכי הדין וההתגייסות הייתה מדהימה. בתוך יממה הוקם הפורום ומאז הוא פעיל. הפורום רשם אלפי כניסות בכמה ימים בודדים וגולשים רבים כבר זוכים למענה ראשוני".

עוה"ד הפעילים באתר נותנים מענה משפטי בסוגיות צבאיות, דיני עבודה, ביטוח לאומי, פיצויים ועוד.

ריכזנו את השאלות הבוערות ביותר שמעסיקות את הציבור הישראלי בימים אלה, והתשובות אליהן, למדריך מלחמה מלא ומפורט:

ש: נפצעתי במהלך ההתקפה ואני מאושפזת. למי אוכל להגיש תביעה לאחר שאחלים?

ת: עוה"ד לימור פרץ, העוסקת בדיני נזיקין משיבה:את התביעה מגישים למוסד לביטוח לאומי על מנת שיכיר בך כנפגעת פעולות איבה. אין צורך לחכות להחלמה, מומלץ ורצוי להגיש את התביעה בהקדם כדי שיתחילו לטפל בה ותוכלי לקבל את זכויותייך מהמדינה.

ש: יש לי הלוואה על העסק, והעסק סגור עקב המלחמה. מה אני יכול לעשות? אם לא אשלם, יוטל עליי עיקול?

ת:עוה"ד איציק עזרן, העוסק בהוצאת לפועל משיב: בשלב זה, הבנקים נתנו הוראה לעצור הליכי גבייה, כך שנראה שיש התחשבות בימים אלה. בכל מקרה, הליכי הוצאה לפועל ועיקולים מגיעים רק לאחר שמוגשת תביעה כנגד הלקוח, כך שהחשש מעיקול בשלב זה אינו רלוונטי.

עו"ד אסף ברבי, מוסיף גם הוא: מומלץ ליצור קשר עם הבנק, ליידע אותם במצב ולבקש דחייה של תשלום ההלוואה.

ש: קיבלתי צו 8, ואני נמצא בחו"ל בלימודים. האם אני חייב להתייצב?

ת:עוה"ד עידן דביר, העוסק בדין הצבאי משיב:קריאה לשירות מילואים פעיל בזמן לחימה הוא חובה, לא משנה היכן אתה מצוי בעולם ומה הסטטוס שלך. כל עוד לא תפעל לעדכון

היחידה אז מצבך עלול להיחשב כמי שנפקד (ובהמשך אף עריק) מלחימה. אם אינך נמצא בישראל - עליך לעדכן את איש הקשר מהיחידה, מפקד או קצינת קישור.

ש:העובדים שלי לא רוצים להגיע לעבודה והם חיוניים- האם הם יכולים לסרב?

ת:עוה"ד אורנה שמריהו, העוסקת בדיני עבודה משיבה: אם לעובדים יש ילדים שטרם הגיעו לגיל 14, ואין בן/בת זוג שיכולים לשמור עליהם, הם יכוליםלצאת לחופשה. היה ולא, עליהם להתייצב לעבודה. אי התייצבות לעובדה במפעל חיוני מהווה גם עבירה פלילית.

ש:בעלי שוטר שנפצע בעת הגנה על תושבים בדרום- האם מגיע לו פיצויים מיוחדים?

ת:עוה"ד לימור פרץ משיבה:שוטר שנפגע במהלך פעילות מבצעית יכול להגיש תביעה לאגף שיקום נכים במשרד הביטחון.

ש:קיבלתי צו 8 - האם המעביד חייב לשלם לי בגין כל הימים שאיעדר?

ת:עוה"ד עידן דביר משיב:המעסיק מחויב לשלם על היעדרות למילואים וצפוי לקבל החזר באמצעות ביטוח לאומי דרך משרד הבטחון.

ש:בתי רשומה לגן פרטי שכמובן סגור בהוראת פיקוד העורף. האם רשאית בעלת הגן לגבות תשלום מלא עבור הזמן שבו הגן סגור ? יש לציין שהיא הכניסה סעיף בחוזה שאומר שייגבה מחיר מלא במידה והגן סגור בהוראת המדינה.

ת:עוה"ד אורנה שמריהו משיבה: על פי ההסכם היא רשאית, אך אם היא תקבל פיצוי מהמדינה בשל סגירת הגן, היא תאלץ להשיב את התשלום.

מעוניינים לשאול שאלה? עוה"ד המתנדבים כאן עבורכם:

https://www.mishpati.co.il/forum/119

ירושלים, 18 בספטמבר, 2023 - על פי דו"ח חדש של הבנק העולמי, הכלכלה הפלסטינית צפויה להמשיך לפעול מתחת לפוטנציאל שלה. הצמיחה צפויה לנוע בסביבות ה-3%, ובהתחשב בצמיחת האוכלוסין, התמ"ג לא יעלה - מה שישפיע לרעה על רמת החיים. בנוסף, שילוב של אילוצים פיסקאליים וההגבלות שמטילה ישראל מעכבים את הגישה לשירותי בריאות, ומשפיעים לרעה על האוכלוסייה הפלסטינית, במיוחד בעזה.

קרא עוד...

שלט של הקמפיין ״פוגרום המתנחלים בגיבוי הממשלה״

הבוקר החל קמפיין חוצות ״פוגרום המתנחלים בגיבוי הממשלה״

הבוקר החל קמפיין חוצות של שורה של ארגונים: שוברים שתיקה, יש דין, שלום עכשיו, עומדים ביחד, לוחמים לשלום, מחזקים, זזים, מסתכלים לכיבוש בעיניים, ומחסום ווטש.
במסגרת הקמפיין הוצבו ברחבי הארץ שלטי חוצות עם תמונותיהם של נתניהו, סמוטריץ, בן גביר וסטרוק - ומתחתיהם הכיתוב: ״פוגרום המתנחלים בגיבוי הממשלה״.
במקביל החל קמפיין רשת המציף אמירות של חברי קואליציה המגבים את אלימות המתנחלים ומסרבים לגנותה.

מהארגונים נמסר:
"הפוגרומים המאורגנים של המתנחלים כנגד פלסטינים הם הלכה למעשה מדיניות בשטח. האלימות הקיצונית הזו לא התחילה אתמול, וגם לא שלשום. אבל, עליית המדרגה בגל הפוגרומים האחרון נישא על רוחות המנשבות מהממשלה הגזענית והאלימה של נתניהו ובן גביר. כל מי שעיניו בראשו מבין שמפעל ההתנחלויות מבוסס כולו על אלימות וגזל ומי שמוכן להסתפק בגינוי רפה לא יכול להתפלא שהיא הגיעה למימדים כאלה מפלצתיים. אנו קוראים לציבור להשמיע קול נגד האלימות ולהצטרף אלינו למאבק בה"

קרא עוד...

על פי דו"ח חדש של הבנק העולמי, הצמיחה הכלכלית הפלסטינית צפויה לרדת בשנת 2023

על פי דו"ח חדש של הבנק העולמי, הצמיחה הכלכלית הפלסטינית צפויה לרדת בשנת 2023. לפי הדו"ח, הכלכלה הפלסטינית המשיכה להתאושש בשיעור של 4% בשנת 2022, כתוצאה מההתאוששות המתמשכת של צריכה פרטית עקב הסרת מגבלות הקורונה. עם זאת, המתיחות המוגברת בשטחים הפלסטיניים והשפעות הפלישה הרוסית לאוקראינה מהוות סיכונים משמעותיים

קרא עוד...

קרדיט: יש דין

הארגונים יש דין, האגודה לזכויות האזרח ושוברים שתיקה הוציאו הבוקר מכתב בו טענו: מסמך הבנות וחלוקת אחריות וסמכויות בין שר הביטחון והשר הנוסף במשרד הביטחון משמעותו סיפוח משפטי של הגדה לישראל.

קרא עוד...