קרוב לשלושה רבעים מהציבור היהודי בישראל (73%) רואים במתח בין חרדים לחילונים את המתח הקשה ביותר (49%) או השני בחומרתו (24%) בחברה היהודית, זאת על פי מחקר "מדד הדת והמדינה" של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון

כלים

זו עליה משמעותית לעומת 65% מהציבור שסברו כך ב"מדד" שנערך בחודש ינואר 2010. מתחים פנימיים אחרים בחברה הישראלית (ימין-שמאל, עשירים-עניים, ספרדים-אשכנזים, עולים-ותיקים) נמצאים בפער של עשרות אחוזים מאחרי קונפליקט הדת והמדינה. אחרי המתח בין חרדים לחילונים דירג הציבור את המתח בין ימין ושמאל (44% בלבד). הדבר מבטא את העלייה הנמשכת בשנה וחצי האחרונות במקום שתופסים נושאי דת ומדינה בדעת הקהל בישראל.

חצי מהציבור (49%) רואים במתח בין חרדים לחילונים את המתח הראשון בחומרתו. יותר מפי שניים מהמתח בין ימין ושמאל (21%) שנמצא במקום השני, ופי חמישה מהמתח בין עשירים לעניים (11%) שנמצא במקום השלישי. שעור הרואים במתח בין חרדים לחילונים את המתח הקשה ביותר גדל מ"מדד" ינואר ב-7%, מ-42% ל-49%.

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב אומר כי: "ערב יום הכיפורים אנו נדרשים לחשבון נפש אישי וחברתי. החברה הישראלית על סף פיצוץ ביחסי הדת והמדינה, והפער בין רצון רוב הציבור לבין המדיניות הממשלתית בלתי נסבל. המצב הקיים מהווה איום ממשי על עתיד הרווחה הכלכלית של ישראל ובטחונה, אם לא יתחולל מפנה שיביא להשתלבות המגזר החרדי בעבודה ובשירות צבאי או אזרחי. עלינו להכות על חטא ביום הכיפורים הזה, על שלא הרמנו את קולנו ולא פעלנו די הצורך כדי להחזיר את ישראל לערכי היסוד שלה כמדינה יהודית ודמוקרטית, אשר הבטיחה חופש דת ומצפון לכל ושוויון בנטל. כאשר עשינו זאת, במאבק על בנית חדר המיון באשקלון – ראש הממשלה הקשיב ונענה. רק שינוי אמיתי יוכל לנטרל מתח גובר זה, ולחזק את הסולידריות החברתית בארץ. עלינו להוסיף לפיכך לרשימת ה'על חטא' בוידוי יום הכיפורים: 'על חטא שחטאנו בהשלמה עם העדר חופש דת ושוויון'".

תפיסת המתח בין חרדים לחילונים כחמור ביותר מקיפה את כל המגזרים בחברה. 82% מהחילונים מחזיקים בעמדה זו, 69% מהעולים, 67% מהחרדים, 70% מהדתיים, ו-68% מהמסורתיים. התפיסה הזאת מקיפה גם את מצביעי כל המפלגות: קדימה – 83%, הליכוד - 77%, ישראל ביתנו – 70%, העבודה ומרצ – 88% והמפלגות החרדיות – 68%. בקרב מצביעי המפלגות הדתיות (לא חרדיות) נרשם הרוב נמוך יותר – 52%. 78% מהקולות הצפים (שלא החליטו איך יצביעו בבחירות הבאות) רואים בו המתח הקשה ביותר או השני בחומרתו.

"מדד הדת והמדינה" הוא מחקר שמפרסמת עמותת חדו"ש ומטרתו לבחון את עמדות הציבור ביחס לנושאי דת ומדינה ושוויון בנטל השירות בצה"ל, בשירות האזרחי ובהשתתפות במעגל העבודה בין חרדים ללא חרדים. את הסקר, הבסיס למחקר, עורך מכון הסקרים "סמית" עם מדגם הכולל 800 איש, כמעט כפול מהמקובל.