המכון הישראלי לדמוקרטיה לקראת הדיון ב"חוק שוברים שתיקה": "עוד חוק במסע נגד ארגוני זכויות אדם; קריטריונים עמומים המעניקים לשר החינוך כוח בלתי מוגבל" על רקע ההצבעה הצפויה מחר (א') על "חוק שוברים שתיקה" נשלחה חוות דעת מטעם המכון הישראלי לדמוקרטיה הקוראת לשרים לדחות את הצעת החוק על הסף.

כלים
יוחנן פלסנר - המכון הישראלי לדמוקרטיה
יוחנן פלסנר - המכון הישראלי לדמוקרטיה

ההצעה, מבקשת להרחיב את סמכותו של שר החינוך לפסול ארגונים שפעילותם מנוגדת לשיטתו למטרות החינוך הממלכתי, ואוסרת על ארגונים שבשל פעילותם תיתכן העמדה לדין של חיילי צה"ל בחו"ל או פגיעה "במעמדו וכבודו של צה"ל בחברה הישראלית״ להיכנס לשערי בתי הספר.

כותבי חוות הדעת, פרופ' מרדכי קרמניצר וד"ר עמיר פוקס, מציינים כי לפי הגדרות החוק המוצעות, ניתן לטעון כלפי גופים ואנשים מכל קצות הקשת הפוליטית שבפעולתם הם חותרים נגד מטרות החינוך הממלכתי. כך, העילה של "סתירה למטרות החינוך" או "פגיעה במעמדו וכבודו של צה"ל בחברה הישראלית", תאפשר בעתיד לכל שר, הפעלה סלקטיבית ופוליטית של סמכותו כלפי ארגונים שעמדתם שונה מעמדתו הפוליטית.

כותבי חוות הדעת, מוסיפים כי בעידן הטכנולוגי, השלכותיה של השתקה במוסדות החינוך, עלולה לעבוד הפוך ולעורר דווקא את המודעות לעמדות המושתקות. עוד מציינים קרמניצר ופוקס, כי לא ברור מבחינה עניינית, מדוע מבין כל הסכנות, מובע חשש דווקא מפגיעה במעמדו של צה"ל שאחוזי האמון בו בקרב החברה היהודית הם הגבוהים ביותר מבין כל מוסדות המדינה ועומדים על כ-90% לאורך השנים.

"מדובר בעוד נדבך שמטרתו פגיעה בלגיטימיות של ארגוני זכויות האדם בישראל בהמשך ל"חוק השקיפות" וקמפיין השתולים", נכתב בחוות הדעת. "אין כל הצדקה למנוע מארגונים או אנשים להעביר פעילות במוסדות חינוך על סמך קריטריונים פוליטיים ובלתי מקצועיים. כוחה של הדמוקרטיה הישראלית ומערכת החינוך שלה הוא בכך שהיא מאפשרת לארגונים ואנשים שלעיתים מאתגרים את השיח הפוליטי המרכזי להשמיע את דעתם, זאת כמובן בשיקול דעת של מנהלי בתי הספר. ההצעה החדשה, הינה פסולה וחלק ממגמה של רדיפת ארגוני זכויות אדם ולפיכך, יש להסירה מסדר היום", מסכמים פוקס וקרמניצר.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

ינו 18, 2022

פעילות של עמותות בישראל

מתגייסים למען הקהילה
לב לבייב
ינו 15, 2022

מפעלי צדקה של לב לבייב ומשפחתו

מתגייסים למען הקהילה
קרדיט תמונה depositphotos
נוב 24, 2021

3 דרכים לעזור לקהילה

מתגייסים למען הקהילה
קרדיט: freepik
מאי 02, 2021

בחירה נכונה של דיור מוגן

מאמרים - חברתי