התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון תחתום את העונה עם הקונצרט "מחול אחרון ופרידה". הקונצרט יתקיים בראשל"צ (21.7, 23.7), ת"א, (24.7) ורחובות (25.7). בקונצרט יבוצע בבכורה עולמית הקונצ'רטו לפסנתר With Purity and Light מאת המלחין עמוס אלקנה. עוד בתוכנית: הסימפוניה השמינית של בטהובן, ואלס מפיסטו מאת ליסט, מחול סלאבוני מס' 2 מאת דבוז'אק ושטראוסיאנה מאת קורנגולד. על הקונצרט ינצח האוסטרי סאשה גצל."מחציתו השניה של הקונצרט היא ברוח קונצרטי סוף השנה שמקיימת הפילהרמונית של וינה", אומר אריאל כהן, מנכ"ל התזמורת. "מוסיקה קלה וריקודית שמשאירה טעם של עוד לקראת העונה הבאה שתתחיל כבר בספטמבר".

כלים
עמית דולברג. צילום:  מירב קדישבסקי
עמית דולברג. צילום: מירב קדישבסקי

המלחין הישראלי עמוס אלקנה אומר על יצירתו With purity and light שהוזמנה ע"י התזמורת:

בדומה לאדריכל המסרטט את קווי המתאר של בית חדש לפני הכניסה לפרטים, כך גם אני עם יצירה מוסיקלית חדשה. אני ״מסרטט״ את מבנה היצירה על ידי חלוקה של מסגרת זמן מסוים לחלקים ותתי חלקים. חלוקה זו מתבצעת תוך שימוש בעקרונות המתמטיים של פרקטלים. פְרַקטָל הוא צורה גאומטרית שמורכבת מעותקים מוקטנים של עצמה. לכן אם נבחן חלק של פרקטל תחת הגדלה, המראה שיתגלה יהיה זהה לצורת הפרקטל המקורי, וכך גם אם נבחן חלק מתוך החלק הזה, וכך הלאה ללא גבול ובכל רמת פירוט. רק לאחר שהמבנה התיאורטי מוכן, אני מאכלס אותו בצלילים. הצלילים הם שנותנים למבנה חיים ומשמעות. לרוב היצירות הכליות שלי אין מוטיבציה חוץ מוסיקלית - צליל מסוים מופיע היכן שהוא מופיע בגלל הצליל שקדם לו (או שבא אחריו).ליצירה ארבעה פרקים. הפרק השלישי מנוגן ע״י הפסנתר לבדו והוא מעין קדנצה למרות שהכל כתוב בו במפורש.

עמוס אלקנה, מלחין,זוכה פרס ראש הממשלה לשנת 2011 ופרס רוזנבלום לשנת 2012, נולד בבוסטון אך גדל והתחנך בירושלים. בהיותו בן 15 החל ללמוד מוזיקה ולנגן בגיטרה. לאחר שירותו הצבאי חזר לבוסטון ולמד ג'אז במכללת ברקלי וקומפוזיציה בניו אינגלנד קונסרבטורי. לאחר מכן המשיך בלימודי הקומפוזיציה בפריז. בהמשך דרכו השלים את לימודיו לתואר שני במוזיקה וסאונד במכללת בארד בניו יורק. במהלך לימודיו בבארד התמחה אלקנה במוזיקה אלקטרונית יצירותיו של אלקנה נוגנו והוקלטו על ידי תזמורות והרכבים קאמריים רבים בעולם. בנוסף להלחנה, אלקנה מופיע בקביעות בארץ ובעולם כנגן מוזיקה מאולתרת. בשנת 2010 נבחר לפתוח בנגינתו את הפסטיבל הבינלאומי העשירי לספרות בברלין. יום לאחר מכן ניגן במסגרת הפסטיבל קונצרט לגיטרה ואלקטרוניקה העוסקות בשירי משוררים בערב שהוקדש ליצירותיו במסגרת הפסטיבל.

עמית דולברג, פסנתרן

נמנה עם הבולטים במבצעי המוסיקה החדישה בארץ. יצירות רבות פרי עטם של מלחינים חשובים וידועים נכתבו, הוקדשו לו ובוצעו בביצועי בכורה מסביב לעולם. עמית הינו המייסד ומנהלו האמנותי של אנסמבל מיתר ,מייסדו של המרכז למוסיקה חדישה בקונסרבטוריון הישראלי, תל אביב ושל הפסטיבל הבינלאומי למוסיקה חדשה, CEME. עם מיתר הקליט 5 תקליטורים וזכה במספר פרסים, פרס בנימיני 2006, פרס פרטוש 2008, ופרסים רבים אחרים. מ 2013 חבר באנסמבל טמפרה עימם לאחרונה ניגן בסיור קונצרטים בסין. דולברג הופיע והקליט כסולן וכחבר אנסמבל,עם תזמורות ואנסמבלים בארץ, במזרח הרחוק ובאירופה, עם הקאמרטה ירושלים, התזמורת הסימפונית ירושלים, סולני תל אביב, הקאמרית הישראלית, התזמורת הלאומית של טייוואן ועוד. כנגן קאמרי חבר לקבוצות שונות ומגוונות והשתתף בפסטיבלים רבים, בהם הביאנלה בוונציה, העיר האסורה בייג'ין ואחרים. עמית דולברג הוא בוגר האקדמיה למוסיקה ת"א ובית הספר למוסיקה גילדהול, לונדון. הוא נמנה כיום עם צוות המורים של האקדמיה למוסיקה ולמחול ירושלים.

סשה גצל, מנצח Sascha Goetzel

משמש כיום כמנהלה האמנותי ומנצחה הראשי של התזמורת הפילהרמונית בורסן באיסטנבול נולד בווינה. הוא מנצח אורח ראשי בתזמורת פילהרמונית קנגאווה ביפן וכן שימש במשך שש שנים כמנהלה של תזמורת קופיו בפינלנד וממשיך להתארח בקביעות על במתה. הוא משמש כמנהל האמנותי של קרן המוסיקה למען השלום באיסטנבול המוקדשת לפעילות של חינוך מוסיקלי,פיתוח וקידום של ילדים.סשה גצל ניצח בבית האופרה של טירול באופרה הממלכתית ווינה ובלוצרן, באופרה העממית של וינה ובבתי אופרה נוספים. עם הזמרים עליהם ניצח נמנים פלסידו דומינגו, חוזה קארראס, אנה נטרבקו, וזמרים מובילים אחרים. לאחרונה ניצח סשה גצל בין היתר על התזמורת הלאומית הצרפתית בפריס, על תזמורת בורדו, תזמורת הרדיו של בוקרסט, על פסטיבל בטהובן באיסטנבול, על הסינפונייטה קיואי ועל פילהרמונית ארגוביה בציריך.

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון נוסדה בשנת 1988 על-ידי עיריית ראשון לציון. בתוך זמן קצר התמקמה בקצה העליון של הפירמידה האמנותית, כגוף מוסיקלי מוביל ומחדש בישראל. משנת 1989 משמשת התזמורת בהצלחה רבה כתזמורת הבית של האופרה הישראלית.

התזמורת מציעה לקהלה מגוון רחב של יצירות מכל התקופות בתכניותיה הכוללות סדרות קונצרטים למנויים, קונצרטים רבים לכל המשפחה, מופעים מוסיקליים לקהל צעיר וקונצרטים מיוחדים לגיל הזהב. התזמורת יצאה לסיורים באירופה כתזמורת האופרה וכן כתזמורת סימפונית לכל דבר. בשלהי שנת 2014 קיימה התזמורת סיור קונצרטים בסין בניצוחו של מנהלה המוסיקלי החדש, ג'יימס ג'אד. אולמות הקונצרטים בצ'ינדאו, בבייג'ין ובשנחאי (שם השתתפה התזמורת בפסטיבל שנחאי וניגנה קונצרט שהוגדר כאירוע מרכזי של הפסטיבל) היו גדושים בקהל שקיבל את התזמורת בתשואות רמות ונלהבות. בקיץ 2008 בפתח עונת העשרים החגיגית יצאה התזמורת למסע הופעות מוצלח במיוחד בארגנטינה ובברזיל.

החל בשנת 2010 לוקחת התזמורת חלק חשוב ומרכזי בהפקות האופרה במצדה בשיתוף האופרה הישראלית. עד כה עלו האופרות "נבוקו" (בשנת 2010), "אאידה" (בשנת 2011), "כרמן" (בשנת 2012), "לה טראויאטה (בשנת 2014), "טוסקה" (בשנת 2015) בניצוחו של דניאל אורן והפקה בימתית של "כרמינה בורנה" בניצוחו של ג'יימס ג'אד. התזמורת זכתה לשבחי הביקורת. 50,000 איש מהארץ ומחו"ל שמעו את התזמורת בהפקות הענק לרגלי המצדה. החל בעונת הקונצרטים 2014-2015 מונה ג'יימס ג'אד למנהל המוסיקלי החדש של התזמורת והחליף את דן אטינגר אשר כיהן בתפקיד 7 שנים . אטינגר מכהן עתה כמנצח אורח ראשי. ג'יימס ג'אד מונה לאחרונה גם כמנהל מוסיקלי וכמנצח ראשי של התזמורת הפילהרמונית של סלובקיה.

מחול אחרון ופרידה – קונצרט אחרון לעונה, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציוןסאשה גצל, מנצח

עמית דולברג, פסנתרבתוכנית:בטהובן – סימפוניה מס. 8, אופ. 93 בפה מג'ור

אלקנה – קונצ'רטו לפסנתר (בכורה עולמית) With purity and light

ליסט – ואלס מפיסטו

דבוז'אק – מחול סלאבוני מס. 2 במי מינור

קורנגולד – שטראוסיאנה

מועדי הקונצרטראשון לציון, היכל התרבות21.7 יום חמישי בשעה 20:3023.7 מוצ"ש בשעה 21:00תל אביב, המשכן לאמנויות הבמה24.7 יום ראשון בשעה 20:00רחובות, בית העם, היכל התרבות25.7 יום שני בשעה 20:30רכישת כרטיסים: טל' להזמנות כרטיסים: 03-9484840 או דרך אתר התזמורת.ראשלצ: 139-229 ₪ ; תל אביב: 120-237 ₪ ; רחובות: 139-209 ₪מחירי הכרטיסים נקבעים לפי המושבים באולם, הנחות לגמלאים.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS