נשיא המדינה שמעון פרס ציין היום במשכן הנשיא 500 להולדתה של אשת העסקים דונה גרציה, אשר מאות שנים לפני הרצל כבר חזתה ופעלה להקמת בית לאומי ליהודים במדינת ישראל .האירוע התקיים בהשתתפות: נשיא המדינה מר שמעון פרס, שר החוץ אביגדור ליברמן, שר החינוך גדעון סער, נשיאת בית המשפט העליון השופטת דורית בייניש וביוזמת ח"הכ לשעבר גאולה כהן

כלים

בית הנשיא קיים הערב כנס הצדעה צבעוני ומיוחד, עשיר בשירים, מקאמות ובמופע תיאטרלי לדונה גרציה ולפועלה, במטרה לחזק את ההכרה בה ולחלוק לה את הכבוד הראוי מעל דפי ההיסטוריה הלאומית של כולנו. הונה של דונה גרציה מוערך במיליארדים ומשאיר הרחק מאחור את ביל גייטס, וורן באפט ואחרים. צי אוניות הסוחר שלה גדול עשרות מונים מזה של "צים" הישראלית. היא הייתה ממובילי הבנקאות העולמית, שוק היין והסחר העולמי בתבלינים, ומשכה בחוטים בחצרות מנהיגי העולם כולו. אך למעלה מכל אלה: היא העזה לחלום וגם לפעול להקמת בית לאומי ליהודים הנרדפים והמגורשים. לשם כך חכרה את טבריה וסביבתה מידי הסולטאן התורכי, כל זאת כ-350 שנים לפני הרצל.

רגע לפני פתיחת החגיגות המתוכננות, בפסטיבל ייחודי לכבודה של דונה גרציה בטבריה (15-18 בנובמבר 2010), החליט נשיא המדינה כי זהו הזמן המתאים ביותר לתת את הכבוד הראוי לאחד הסמלים הנשיים הבולטים בכל הדורות ולערוך כנס הכרה חגיגי לביסוס מעמדה בין דפי ההיסטוריה הלאומית .

מפעלה האדיר ותולדותיה של דונה גרציה, אישה ומנהיגה לאומית, בת למשפחת אנוסים ממגורשי ספרד, שלמרות הכול שמרה על יהדותה ואף הצליחה לשמור על מעמדה כאישה העשירה ביותר בעולם במאה ה-16 מוצג בטבריה. דונה גרציה הייתה מן המובילים בתחום הבנקאות, במסחר ביין ובסחר התבלינים. היא פעלה למען הצלת יהודים מציפורני האינקוויזיציה והייתה בעצם "סוכנות יהודית" של אישה אחת. בעידודה הכספי ובהשראתה הודפס ב- 1553 ספר התנ"ך הראשון בשפת הלאדינו (וזאת בעוד המצאת הדפוס טרייה לגמרי, וכשברקע שורפת האינקוויזיציה כתבי-יד יהודיים). וגולת הכותרת: בשנת 1563 היא חכרה את טבריה מידי הסולטאן הטורקי, כדי להקים בית לאומי ליהודים (כ-350 שנים לפני הרצל!)!

בנאומו אמר נשיא המדינה, שמעון פרס: "אני אסיר תודה לגאולה כהן (כל כך מתחשק לי לקרוא לך, דונה גאולה), שהעלתה את זיכרונה, הנשכח כמעט, של דונה גרציה כמסר יוצא דופן ומרומם נפש לדור שלנו.לפסגות שאליהן הגיעה דונה גרציה יותר קשה להגיע מאשר לפיסגת האוורסט. ההרים מסתיימים בפסגות, ודונה גרציה היא פסגה שלא הסתיימה. רוב ההיסטוריה נוגעת בגברים. היסטוריה של מלחמות. של שליטים, של תוקפים, של שפיכות דמים. מקומן של הנשים נדחק, בגלל הדגש הגברי.להיות אישה. להיות יהודיה. להיות לבדה. ליצור עושר מדהים. לפרוץ כל מסגרת, להתגבר על כל מכשול. ולחזור לזהותה, ולרומם את בני עמה. לנוע בעוצמה כזו ללא הגנה, לנצח ללא צבא, ובסופו של דבר להינשא כמגדלור לדורות שיבואו אחריה. ובעיקר להפוך את עושרה האגדי לעושר תרבותי והיסטורי – למען עַמה.דונה גרציה הייתה "גדולה מהחיים", כשהיא הצליחה לפלס את דרכה בעוז רוח נשי, בעולם שנשלט על ידי גברים. "

הנשיא הוסיף כי "כאשר דונה גרציה הפכה לָאישה העשירה בעולם, העושר התברר, לא היה תכלית מעשיה. היא לא רדפה בצע לשם בצע. הכסף היה דרוש להישרדות, אבל איפשר לה לממש שאיפות נעלות למען בני עמה. כשהחליטה לשוב למולדת העתיקה ולחדש המורשת הגדולה, היא הייתה לציונית הראשונה."

בנאומו, אמר שר החינוך גדעון סער: "ביותר ממובן אחד היתה דונה גרציה אשה שהקדימה את זמנה: היא הגתה את רעיון מדינת היהודים מאות שנים לפני הרצל, הקדימה את הברון רוטשילד ברכישת אדמות בארץ ישראל; אם בעבר הוּדרו קורות חייהן של נשים, גיבורות ובעלות תושייה – כדונה גרציה -היום במעמד זה, בביתו של נשיא המדינה, אנו מתקנים. אנו פורעים הערב חוב של כבוד לעשייתה של האישה האצילה הזאת, מוקירים אותה ואת המקום הראוי לה בין דפי ההיסטוריה. בעידן בו אנו חיים כל אחד רוצה להיות כוכב, או "סלב" בלעז, בו כה רבים מחפשים אחר פרסום שווא שטחי, חשוב שנזכור ונזכיר מיהם הגיבורים האמיתיים של עמנו, אנשים (ונשים) שהיו מוכנים להקריב מעצמם למען העם, למען האחר, כמו דונה גרציה."

גאולה כהן, יוזמת הערב הצדיעה בנאומה לנשים מובילות לאורך ההיסטוריה היהודית ואמרה: "סליחה דונה גרציה ששכחנו אותך 500 שנה ותודה לך שחזרת והחיית את נפשנו בעוצמת אור ואמונה שכזו. ותפילה אחת בפינו :שתצליחי להדליק כך את בני הנעורים שלנו היום שנפשם נקעה מהכוכבים המנצנצים סביבם. בנינו מתגעגעים לגיבורי אמת שכמותך."