כלים

העמותה החדשה "אנו פליטים", המעניקה סיוע משפטי לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט החלה בקמפיין גרילה נגד הגזענות כלפי פליטים, תחת הכותרת "מסתננת תקרא לסבתא שלך". זאת, לרגל שבוע זכויות האדם, שייחתם ביום שישי השבוע במופע התרמה חגיגי בהשתתפות מיטב האמנים.

poster_1-061הקמפיין הושק במצעד זכויות האדם שנערך ביום שישי האחרון (10.12), שם חולקו סטיקרים עם הכיתוב "מסתננת תקרא לסבתא שלך!" ו- "מבקשים מקלט – מקבלים כלא". הסטיקרים עוררו עניין רב במצעד, בקרב משתתפים רבים שהזדהו עם המסר. כמו כן, במהלך סוף השבוע הודבקו פוסטרים על לוחות המודעות ברחבי תל-אביב, בהם מופיע הכיתוב "מסתנן תקרא לסבא שלך", על רקע תמונה של פליט שהגיע לישראל לבקש מקלט.

הקמפיין מעורר עניין רב ברחבי העיר, ודובר עליו רבות במצעד זכויות האדם. כתובות גרפיטי כבר נראו ברחבי העיר עם סיסמת הקמפיין, עימו מזדהים רבים – שגם הסבתות שלהם "הסתננו" לארץ ישראל על ספינות מעפילים כפליטים מאירופה לאחר השואה.

שירה פן, מנכ"ל עמותת "אנו פליטים" מסבירה כי: "ההתייחסות לפליטים כמסתננים היא אמצעי דמגוגי וגזעני של הממסד על מנת להסית כנגדם. אין לכנות קבוצה שלמה של אנשים מוכי גורל שסך הכול ביקשו מקלט בישראל, רק על פי הדרך בה נכנסו לישראל. גם רבים מסבינו וסבתותינו נכנסו לישראל בדרך שהיום הייתה נקראת הסתתנות – על ספינות המעפילים. רק לפני שלושה דורות היינו אנו עצמנו פליטים, וכבר שכחנו את הלקח?"

"אנו פליטים" עורכת מופע התרמה חגיגי יתקיים ביום שישי, ה- 17/12/2010, בשעה 13:00, במועדון לבונטין 7 בתל אביב. כרטיס כניסה יעלה 100 ₪ - כל ההכנסות למימון ייצוג משפטי לפליטים הנכלאים כיום ללא בקרה שיפוטית הולמת ובלי ייצוג של עורך דין. מיטב המוסיקאים התגייסו לאירוע: אפרת גוש, ברי סחרוף, דן תורן, יהלי סובול, יובל בנאי, נעם רותם, עלמה זוהר, עמיר לב, וקוואמי והחלבות. כל האמנים מופיעים בהתנדבות.

"אנו פליטים" מעניקה לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט ייצוג משפטי פרו-בונו, ומסייעת להם להתמודד עם סבך ביורוקרטי שמטיל עליהם מעצר בלי תאריך שחרור המתחדש בהליך אוטומטי. במהלך שנת פעולתה של העמותה שחררה "אנו פליטים" ממעצר את כל הפליטים שזכו לסיוע משפטי ולייצוג על ידי עורכי הדין של העמותה. מטרת האירוע בלבונטין לגייס משאבים להרחבת עבודתה מול מערכות אכיפת החוק ולעורר מודעות בקרב הקהל לגבי מצבם של אלו שביקשו מקלט אך קיבלו כלא בישראל.

“אנו פליטים" נוסדה בשנת 2010 במטרה להעניק ייצוג משפטי פרו בונו לפליטים, חסרי מדינה ומבקשי מקלט בישראל, אשר כיום רובם המכריע אינם מיוצגים ואין להם כל גישה לבתי המשפט. את העמותה ייסדו פרופ' קנת מן, הסופר דוד גרוסמן, פרופ' עדי אופיר, ד"ר אריאלה אזולאי, ד"ר שי לביא, זהבה גלאון, עמיר לב, דנה לב ודן אואן.

"אנו פליטים" מאמינה כי חברה המכבדת את דרישות החוק הבינלאומי כלפי זרים הנכנסים בשעריה, ובהם גם מבקשי מקלט, היא חברה צודקת יותר וגזענית פחות. בחודשי הפעילות האחרונים הגיעו היועצים המשפטיים אותם מינתה העמותה, עורכי הדין יפתח כהן ועמר שץ, להישג של 100% הצלחה בטיפול ב- 20 תיקים של מבקשי מקלט מבתי הכלא בישראל. הם הצליחו להביא לשחרור המיוחל של כל מבקשי המקלט אותם ייצגו, לעיתים גם לאחר שנות מאסר ארוכות.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS