כלים

הצעת חוק המזונות – הבטחת תשלום עברה בקריאה טרומית. ח"כ חנין: " לא הגיוני שבגלל שאישה יוצאת לחו"ל ילדיה לא יקבלו את המזונות שמגיע להם"

מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית את הצעת חוק המזונות – הבטחת תשלום של ח"כ דב חנין (חד"ש) וח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו). הצעת החוק קובעת כי לא ניתן יהיה לעכב דמי מזונות מהביטוח הלאומי לנשים שיוצאות לחו"ל.

כיום, אם חד הורית שלא מצליחה לגבות דמי מזונות מבעלה לשעבר ומשתכרת פחות מ-5,013 ₪ בחודש, מקבלת קצבת מזונות מהביטוח הלאומי בסך 2,672 ש"ח, והביטוח הלאומי גובה את הכסף מהבעל. כ-20,139 נשים קיבלו קצבה באופן זה בשנת 2009.

על פי חוק המזונות, אם אישה, המקבלת קצבה זו, יוצאת לחו"ל יותר מפעם אחת בשנה הקצבה נשללת ממנה. הקצבה נשללה מ-1,500 נשים בשנת 2009. הצעת החוק מבטלת סעיף זה.

הביטוח הלאומי יכול לגבות את הכסף מהבעלים הסרבנים. מודע אינו מתרכז בהעמקת הגבייה והשיפור האכיפה? הכי קל לקחת את הכסף ממי שזכאי לו. התשלומים לדמי מזונות אמורים להיות ממומנים במלואם באמצעות התקבולים מהחייבים. עם זאת, מערך הגביה של המל"ל אינו אפקטיבי - בשנת 2009 סכום התשלומים לדמי מזונות היה כ-427 מיליון ₪ אולם סך התקבולים מבני הזוג החייבים לתקופה זו עמד על כ-172 מיליון ₪, שהם כ-40% בלבד מסך התשלומים ששולמו לנשים בשנה.

ח"כ חנין אמר עם אישור הצעת החוק כי: "זוהי הצעת חוק חברתית ממדרגה ראשונה. לא הגיוני שבגלל שאישה יוצאת לחו"ל ילדיה לא יקבלו את המזונות שמגיע להם"

ח"כ פאינה קירשנבאום: "לא ייתכן כי הביטוח הלאומי, מחזיק נשים, שכל חטאן היה להתגרש מאדם שאינו משלם להן את המגיע להן, כשבויות במדינה. הביטוח הלאומי שולל הלכה למעשה את הקצבה, המיועדת לכלכול ילדי הנשים, רק בשל העובדה שהאם העיזה לטוס לחו"ל. מדובר בגישה אטומת לב ושרירותית של המוסד לביטוח לאומי. תשלום המזונות שייך לילדים, וככזה לא ייתכן שהמדינה תשלול אותו בשרירותיות כזו. היום תיקנה מליאת הכנסת עוול שנעשה לאמהות חד הוריות ואני מברכת על כך."

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

אוג 21, 2019

איך להיות כוכבת ברשת? המדריך המלא

מאמרים - חברתי
יול 21, 2019

פעילותו החברתית של מתן דהן

מתגייסים למען הקהילה
יול 16, 2019

להיות מוכנים מראש - צוואות וירושות

מאמרים - חברתי
יול 15, 2019

דרכו של ברוך עטאלי

זכויות האדם