יוזמה מהפכנית בליכוד; ח"כ דנון במהלך מפגש פעילים בצפון: "להחליף את ברק בבוגי- השר יעלון הוא המתאים ביותר לתיק הביטחון במדינת ישראל"

במהלך מפגש פעילים בצפון הארץ הציג סגן יו"ר הכנסת, ח"כ דני דנון, את יוזמתו להעביר את תיק הביטחון מאהוד ברק לבוגי יעלון: "שר הביטחון ברק פוגע בהתיישבות ביהודה ושומרון באופן שוטף, על ידי הפיכת המנהל לזרוע פוגענית שמקשה על ההתיישבות ומגנה על הפלסטינים- יש להעביר את תיק הביטחון לשר בוגי יעלון לפני שיהיה מאוחר מידי", אמר דנון. לדבריו, הוא פנה לרה"מ נתניהו בכדי לקדם את היוזמה ולשים סוף לדרך השמאל הביטחונית שמוביל ברק.

על פי היוזמה, השר ברק יקבל את המשרד לעניינים אסטרטגיים במקומו של השר בוגי יעלון: "נראה ששר הביטחון שיכור מהכוח במשרד הביטחון וצריך להבהיר לו את מקומו. עם מפלגה של 5 מנדטים, ברק לא ייקבע את המדיניות של הממשלה", אמר דנון והוסיף: "בית המכפלה הוא סמל לגישה הפרו פלסטינית שמוביל ברק, אשר מחרחר מלחמת אחים ופוגע בהתיישבות ביהודה ושומרון".

לדבריו, היוזמה צוברת תאוצה בקרב פעילים בליכוד שהחלו בהחתמת עצומה אשר תומכת בהחלפת התיקים.

חברו של דנון לליכוד, השר מיכאל איתן הביע היום עמדה אחרת על פינוי הבית בחברון: "זה מגוחך שיש שרים בממשלה שמשתלחים בשר הבטחון ברק, על מהלך שבוצע מכוח המלצת היועץ המשפטי לממשלה, ובהסכמתו המלאה של ראש הממשלה. אם יש לשרים אלה ביקורת, צריך שיהיה להם את האומץ להפנות אותה אל מי שעומד בראש המערכת ולא לחפש שעירים לעזאזל".

שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין (ליכוד) הציג עמדת ביניים: ״אהוד ברק החליט לקראת חג הפסח לבער את המתיישבים מחברון. אני קורא לרוה״מ ליטול מברק את הסמכויות בכל הנוגע להתיישבות ביו״ש על מנת לשמר את המרקם העדין של החיים שם״.

אחד האנשים החזקים במפלגת הליכוד, משה פייגלין, הטיל את האחריות דווקא על ראש הממשלה בנימין נתניהו: "האחריות למצב בו אין ליהודים הזכות הבסיסית לרכוש בית בארץ ישראל ולהתיישב בו, גם כאשר מדובר ברכישה כשרה למהדרין, מוטלת במלואה על ממשלת ישראל ועל העומד בראשה. לא ניתן לגלגל עוד את האחריות לשר הביטחון או לבג"ץ. הגיעה העת שממשלת הליכוד לא רק תאחז בשלטון אלא שגם דרך הליכוד תשלוט ותנהיג את מדיניות הממשלה".

נחי אייל מנכ"ל הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, המזוהה עם הימין, אמר בתגובה: "בפינוי בית המכפלה נשבר שיא חדש, ברק ביצע למעשה פוטש לנתניהו. אם ראש הממשלה רוצה שיקחו אותו ברצינות - עליו לפטר את ברק ולדאוג לאכיפת חוק שיויונית ביהודה ושומרון ולא כזו המפלה את היהודים לרעה."