יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ חיים כץ, בדיון על גמלאות מערכות הביטחון: "זאת הפקרות; אפנה לבג"ץ לדיון בשיטת השכר בצבא"

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד) קיימה היום דיון מיוחד בנושא גמלאות כוחות הביטחון והמחלוקת סביב הצמדתן למדד המחירים לצרכן.

יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, אמר בפתח הדיון: "מדוע הממשלה מסרבת לפצל את הטיפול בנושא לקבוצות השונות המרכיבות את מערכת הביטחון? הרי המשטרה והשב"ס מוכנים לעבור להצמדה למדד, והחלק הארי של צה"ל גם. לא ירחק היום ואפנה לבג"ץ בנושא שיטת השכר בצבא. זאת הפקרות אחת גדולה: מתי שרוצים משלמים להם ומתי שלא – לא ומסרבים לתת מענק של אלפיים שקלים לאנשי הקבע, בגלל שהגמלאים לא מגיעים להסדר. הממונה על השכר באוצר אילן לוין התחייב בעבר בוועדה זו לשלם לגמלאים, אולם ד"ר אודי ניסן, הממונה על התקציבים לשעבר סירב לקיים את ההתחייבות".

ח"כ כץ חשף בדיון את העובדה כי הויכוח נסוב סביב התגמול הרטרואקטיבי שמגיע לגמלאי מערכת הביטחון. הוא ציין כי ככל שחולף הזמן ולא נחתם הסכם, הפיצוי בעבור השחיקה בגמלה, שאינו צמוד למדד, מצטמק.

ברוך לוי, יו"ר צוות, ארגון גמלאי צהל: "זו דילמה קשה, אך איננו מסכימים להצעת משרד האוצר כפי שהיא כיום. בכל ההחלטות שהתקבלו עד כה קבעה הממשלה שיש להיטיב עם גמלאי צה"ל, ולמרות זאת מטיחים בנו האשמות ומרעים את תנאינו".

ח"כ אריה ביבי (קדימה): "גמלאי המשטרה יכלו לחתום כבר לפני שנתיים על ההסכם, אולם השר לביטחון פנים וניצבים במשטרה שמו מקלות בגלגלים ובכך טעו. בכל שנה הולכים לעולמם כ-300 גמלאים של משטרת ישראל והשב"ס שלא זוכים לפיצוי המגיע להם. יש כאלה ששירתו 35 שנה ונזקקים לאוכל ותרומות".

יורם שחל, גמלאי משטרה: "מדוע משרד האוצר דורש מאיתנו לוותר על 50% מהתגמול הרטרואקטיבי המגיע לנו? אנחנו לא גמלאים סוג ב'. מגיע לנו כמו לפקידי העיריות וגמלאי משרד האוצר".

מנכ"לית עמותת נשות השוטרים, אביגיל שררה, הצטרפה לדבריו וציינה כי האוצר מנצל את העובדה שהשוטרים והסוהרים מנועים מלהפגין וממתין שלא יישארו גמלאים כדי לשלם להם.

נציגי משרד האוצר בדיון, סגן הממונה על אגף התקציבים מאיר בינג ועו"ד ענבל רונן, אמרו בדיון כי הוצע למשרד לבטחון פנים לקדם את המהלך בנפרד, אולם עדיין קיים ויכוח על העלויות ואופן הביצוע. הם הדגישו כי הצעותיהם לגמלאים הן על פי הסכם שנחתם עם ההסתדרות ועל פי החלטת ממשלה בנושא.

יו"ר הוועדה, ח"כ כץ, קבע לסיכום כי בשל המחלוקות ייקבע דיון נוסף בנושא בוועדה בהשתתפות סגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן. הדיון יתקיים ביום שני, 12.12.