משרד הביטחון וצה"ל קיבלו לידיהם את צוללת הדולפין הרביעית של חיל הים בטקס שנערך לפני זמן קצר בגרמניה, במעמד מנכ"ל משרד הביטחון ומפקד חיל הים. בטקס שהתקיים היום לפני זמן קצר במספנה בעיר קיל הסמוכה להמבורג, גרמניה, קיבלה מדינת ישראל לידיה את צוללת ה"דולפין" 'אח"י תנין', שהועברה רשמית לידי משרד הביטחון וחיל הים הישראלי, ותגיע לישראל במהלך 2013. שר הביטחון, אהוד ברק, ברך את אנשי משרד הביטחון וצה״ל ואמר: "הצוללת תהיה מכפיל כוח נוסף ליכולותיו של צה״ל ולעוצמתה של מדינת ישראל״

ראש המטה הכללי, רב- אלוף בני גנץ, את חשיבותה האסטרטגית של שייטת הצוללות ואת התעצמותה: "חיל הים ושייטת הצוללות, בין זרועותיה הנוספות של צה"ל, מהווים זרוע מרתיעה, מגנה, לוחמת ואסטרטגית עבור צה"ל ומדינת ישראל."

מנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני, אמר במעמד השקת הצוללת: "הטקס היום, יותר מהכל, מייצג את הקשר החזק והייחודי בין גרמניה וישראל, במיוחד אל מול ההתפתחויות האזוריות והאתגרים המתעצמים".

מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג, אמר בטקס בגרמניה: "בזמן שהאיומים הופכים לגלובליים, הקשר בין גרמניה וישראל הכרחי יותר מתמיד".

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אודי שני, מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג, ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, תת- אלוף (מיל) שמואל צוקר ובכירים ישראלים נוספים, השיקו הבוקר (ה') יחד עם עמיתיהם הגרמנים, את צוללת הדולפין הרביעית שהועברה רשמית לידי משרד הביטחון וחיל הים, בתום תהליך פיתוח ורכש ארוך בן כמה שנים שהובילו מנהל הרכש במשרד הביטחון בשיתוף עם חיל הים.

בשיאו של הטקס במספנות "hdw" בעיר קיל הסמוכה להמבורג, ניפצו הבכירים הישראלים והגרמנים בקבוק שמפניה על דופן הצוללת.

אח"י תנין, שתגיע לישראל במהלך 2013 בתום סדרת בדיקות ואימונים, נחשבת לצוללת מהמתקדמות בעולם, והיא כלי המלחמה היקר ביותר של צה"ל. צוללת הדולפין נחשבת לכלי ורסטילי בעל יכולות רבות, המסוגל להתאים את עצמו למשימות רבות ומגוונות.

שר הביטחון, רב-אלוף (מיל') אהוד ברק, בירך את חיל הים ואת צה"ל לרגל השקת הצוללת ואמר היום: "הצוללת תהיה מכפיל כוח נוסף ליכולות ולעוצמתו של צה"ל ומדינת ישראל אל מול האתגרים ההולכים ומתעצמים. חיל הים עובר בשנים האחרונות שינויים אסטרטגים אשר מציבים אותו בחוד החנית של המערכה על ביטחונה של מדינת ישראל וכזרועו הארוכה של צה"ל. ההסכם מבטא את עומק היחסים עם גרמניה ואת מחויבותה של ממשלת גרמניה לביטחונה של ישראל".

עם קבלתה של הצוללת הרביעית, הדגיש הבוקר ראש המטה ככללי, רב- אלוף בני גנץ, את חשיבותה האסטרטגית של שייטת הצוללות ואת התעצמותה: "חיל הים ושייטת הצוללות, בין זרועותיה הנוספות של צה"ל, מהווים זרוע מרתיעה, מגנה, לוחמת ואסטרטגית עבור צה"ל ומדינת ישראל, וככאלה ימשיכו בפעילותם למען ביטחון אזרחי ישראל".

הרמטכ"ל הודה לאנשי משרד הביטחון וצה"ל על הפעילות המשותפת בתהליך הקליטה של הצוללת החדשה.

בחודש שעבר חתם שר הביטחון, רב- אלוף (מיל') אהוד ברק, על הסכם בנייה ואספקה של צוללת חדשה ומשופרת – השישית במספר, שתגיע לארץ בשנת 2017 ותצטרף לצוללת החמישית שתגיע לארץ ב-2014, ולצוללת הרביעית שהושקה היום, ותגיע לישראל בשנת 2013.

מחיר כל אחת מהצוללות יעמוד על כחצי מיליארד דולר, כאשר שליש מהסכום ימומן ע"י ממשלת גרמניה.

בטקס שנערך בעיר קיל שבגרמניה, נכחו מנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני, סמנכ"ל וראש מנה"ר, מר שמואל צוקר, ראש משלחת משרד הביטחון בגרמניה, מר דב לוטם, מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג, ראש מספן ציוד בחיל הים ומפקד שייטת הצוללות.

שייטת הצוללות מהווה את הזרוע הארוכה של חיל הים, צה"ל ומדינת ישראל. לאורך כל ימות השנה מבצעים לוחמי שייטת הצוללות פעילות מבצעית אינטנסיבית במקומות קרובים ורחוקים ופועלת הרחק מעין הציבור. הצוללת הרביעית והצוללות הבאות, שיכפילו את מספר הצוללות של מדינת ישראל, מהווה חוליה מרכזית בהגנה ובשמירה על ביטחונם של אזרחי ישראל.