חיפוש פשוט בגוגל יגלה לכם את הנתון הבא - בשנה החולפת בישראל, נהרגו 36 פועלים ואנשי מקצוע במקצועות הבנייה השונים. בעוד כי בימינו ישנם פתרונות שונים אשר יכולים להקטין את הסיכונים הכרוכים בעבודות בגבהים, חשוב לדעת באיזה פתרון בטיחותי עליכם לבחור, כיצד להתקינו, כיצד לתחזק את המערכות השונות האלו ועוד - המשיכו לקרוא.

 

FACTS: מס' עובדות על עבודה בגובה

עבודות בגבהים הן תחום עבודה מגוון למדי, הכולל עבודה על גגות, בניינים, מבנים תעשייתיים, מתקני תשתיות שונות ועוד. עבודות אלו, מצד אחד, דורשות מיומנות רבה, ומצד שני, גם הכשרה ספציפית וכן יכולת עבודה עצמאית תוך הקפדה על כללי בטיחות מחמירים. אם כך, אז מה לא תמיד מספרים לנו על עבודות בגבהים?

תנאי עבודה קשים: עבודה בגבהים מתבצעת לעיתים קרובות בתנאי מזג אוויר לא פשוטים, כמו חום קיצוני, קור, גשם ורוחות חזקות.

ריסק בריאותי: עבודה בגבהים עלולה לגרום לבעיות בריאותיות שונות, כגון כאבי גב, סחרחורת, בחילות ואף פציעות קשות כתוצאה מנפילה חלילה, סיכון הניתן להקטנה באמצעות נקודת עיגון או מערכת בטיחות אחרת.

שעות עבודה ארוכות: עבודה בגבהים דורשת לעיתים קרובות עבודה בשעות לא שגרתיות, כולל משמרות לילה ועבודה בסופי שבוע.

לחץ נפשי: עבודה בגבהים כרוכה בלחץ נפשי רב, בדרך כלל כתוצאה מהאחריות הכבדה על בטיחות העובדים ועל איכות העבודה אשר מתבצעת לבסוף.

שכר: למרות הסיכונים והקשיים, השכר בעבודות בגבהים אינו תמיד גבוה בהתאם, ולעיתים קרובות אינו משקף את רמת הסיכון והאחריות. לכן, חשוב לנסות לאתר פרויקטים אשר משלמים טוב ואחראיים על זכויות העובדים שלכם בהתאם.

ביטחון תעסוקתי: עובדים בגבהים מועסקים לעיתים קרובות בחוזים ובפרויקטים זמניים, דבר שפוגע ביציבות התעסוקתית שלהם לא פעם. מצד שני, ישנם גם אנשי מקצוע אשר מועסקים בחוזים ארוכי טווח, ככה שהכול שאלה של סוג מקומות העבודה בהם תעבדו.

כיצד להקטין סיכוני עבודות בגבהים?

חשוב לציין שעם ההכשרה הנכונה, שמירה על תקנות עבודות בגובה וציוד מתאים, ניתן להפוך את העבודות בגבהים לתחום עבודה בטוח ומקצועי. לכן, לפני שאתם שוקלים עבודה בגבהים, חשוב שתדעו את הנקודות הבאות:

תמיד חשוב לברר על כללי הבטיחות החלים על העבודה ועל הציוד הנדרש, לפני שאתם מתחילים עבודה כזאת או אחרת.תמיד מומלץ לוודא שהמעסיק מחזיק בכל האישורים הנדרשים עבור סוג העבודה שאתם אמורים לבצע.בין אם מדובר בעבודה כזאת או אחרת, יהיה עליכם לעבור הכשרה מקצועית מתאימה עבור עבודות אשר מתבצעות בגובה של 2 מטרים מעל הקרקע.באופן כללי, יש להיות מודעים לסיכונים הכרוכים בסוג העבודה הספציפית שאתם אמורים לבצע.אל תהססו לעולם לדווח על כל מפגע בטיחות בסביבת העבודה שלכם.

בסיכומו של דבר, עבודה בגבהים יכולה להיות תחום עבודה מאתגר ומספק, ואפילו מתגמל כלכלית אם מוצאים את העבודה הנכונה ורוכשים כישורים במהלך הזמן, אך חשוב להיות מודעים לכל הצדדים של העבודה, כולל הסיכונים הכרוכים בה. והכי חשוב, שמרו על עצמכם והיו מודעים לסביבתכם המיידית בזמן עבודתכם. לא פעם, דווקא הסחות דעת קטנות עלולות חלילה לגרום לאסונות כבדים.

עדכונים אחרונים

קרדיט תמונה PEXELS

פירוק שיתוף במקרקעין: מדריך מקיף לניתוק קשרים קרקעיים

מציאות של שיתוף במקרקעין יכולה להיות מורכבת ובעייתית במקרים רבים. כאשר מספר בעלים חולקים…
קרדיט תמונה FREEPIK

השכרת רכב לטווח ארוך: הפתרון החכם לצרכים שלכם

רוב האנשים שזקוקים לרכב לתקופה ממושכת, בוחרים לרכוש לעצמם רכב פרטי, או לחילופין, לבחור…
קרדיט תמונה FREEPIK

3 טיפים לבחירת ספק החשמל המתאים עבורך

בחירת ספק חשמל פרטי היא צעד משמעותי שיכול להוביל לחיסכון משמעותי בעלויות החשמל, לשיפור…
קרדיט תמונה FREEPIK

הפלות חוזרות בתחילת הריון - חשוב שתדעו

אובדן הריון הוא בהחלט בשורה קשה לכל סוג, בהחלט במקרים בהם מדובר באובדן שמתרחש יותר מפעם…
קרדיט תמונה FREEPIK

קרטונים למעבר דירה וחשיבותם

א. הגדרה של קרטונים למעבר דירה קרטונים להובלה, הידועים גם כקופסאות הובלה, הם קופסאות…
קרדיט תמונה FREEPIK

ערעור על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ונהיגה בשכרות פעם שניה

האם המסע שלך להשבת זכויות הדרך שלך נתקל במחסום נוסף עם החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים…