התכנית עוסקת בהקמת מתחם חדש בשטח של כ-100 דונם, במרכז העירוני של באר שבע, אשר כולל 612 יח"ד למגורים, שטחי תעסוקה, משרדים ומסחר, מוסדות חינוך וציבור. התוכנית שיזמה רשות מקרקעי ישראל להקמת המתחם החדש, ממוקמת בין הרחובות שז"ר, השלום ורגר במרכז העיר באר שבע, במקום בו שכן 'מכון לחקר הנגב ואזורים צחיחים' ומשתרעת על שטח כולל של כ-99.725 דונם.

הדמי, תוכנית קרית ברגמן. קרדיט : מנעד אדריכלים.
הדמי, תוכנית קרית ברגמן. קרדיט : מנעד אדריכלים.

התוכנית מציעה בינוי לאורך שדרות רגר המאופיינות בבינוי לגובה של כ-3 קומות המלווה את הרחובות הראשיים, ומגדלים של כ-24 קומות המייצרים דופן ומקצב. את הדופן הבנויה משלים מבנה תעסוקה, שיתנשא לגובה מקסימלי של כ-24 קומות, מעל מסד מסחרי שיוצב לאורך רחוב רגר. בחלקו הדרומי של המתחם (בין הרחובות שז"ר והשלום)

המתחם והמבנים הוגדרו לשימור והושם דגש מיוחד על שימור מרבית העצים הקיימים במתחם, חלקם בעלי ערכיות גבוהה מאוד לאור ההיסטוריה הבוטנית במקום. המתחם מאופיין בבינוי בן 3 קומות עם חזית מסחרית ומגדל של כ-20 קומות אל מול בניין העירייה ושכונה ג'. את המשך דופן רחוב השלום משלים אזור מגורים המשלב בנייה מגוונת של עד 8 קומות ומבנה מגורים עד 24 קומות.

כמו כן, מתוכננים במתחם מבני חינוך, ציבור ומסחר המלווה את רחובות רגר ושז"ר כמו גם מבני משרדים. בנוסף מציע המתחם השלמה לציר הולכי רגל עירוני המקשר בין התחנה המרכזית באר שבע, דרך קריית הממשלה ובתי המשפט לכיוון האוניברסיטה וביה"ח סורוקה. מרכזו של המתחם אשר מוקף במבני המגורים והתעסוקה, מתוכנן כמרחב ציבורי מוטה הולכי רגל, המשלב שטחים פתוחים, עם מבני ציבור ופעילות מסחרית; והשטחים הירוקים כוללים שבילים ושטחים ציבוריים פתוחים הנגישים הן לכל אזורי המגורים, והן למבני הציבור והתעסוקה וזאת ליצירת מערכת שלמה פעילה ושימושית הן לדיירים והן למועסקים ולמבקרים, בכל שעות היממה.

בסך הכל התוכנית מייעדת כ-11,800 מ"ר למגורים, כ-44,000 מ"ר למבני ציבור, כ-8,500 מ"ר לתעסוקה, כ- 3,325 מ"ר למסחר בקומות הקרקע, כ-14,600 מ"ר לשטח ציבורי פתוח, כ-2,270 מ"ר לכיכר עירונית ועוד כ- 17,700 מ"ר לכבישים.

התוכנית תוכננה על ידי האדריכל יאיר אביגדור ממשרד "מנעד אדריכלים".

רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל: "אני מברך על הפקדת תכנית קריית ברגמן המהווה תכנית המחדשת את המרקם העירוני הוותיק בעיר באר שבע. השכונה החדשה מתוכננת על פי עקרונות תכנון איכותיים, והיא משולבת מגורים, מסחר, תעסוקה, מבני ציבור וחינוך. במרחב השכונה ישנם חללים פתוחים ירוקים השזורים במערכת שבילים ומעברים שבמרכזם מרחב ציבורי רחב מוטה הולכי רגל".

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS