בית המשפט המחוזי בירושלים החליט היום (ד') לסרב לבקשת הממשלה למחוק את עתירת ארגון המשמר החברתי והתנועה לחופש המידע לחשיפת המידע אודות מתווה הגז. הממשלה ביקשה למחוק את העתירה "כדי לאפשר לה לשקול את החלטתה בנושא מחדש", אך ביהמ"ש החליט להשאיר את העתירה תלויה ועומדת והורה לממשלה למסור את החלטתם החדשה בנושא לבית המשפט עד ה-28 בדצמבר. במהלך הדיון הודיע השופט אברהם רובין כי: "החלטת הממשלה (לגבות 50 אלף דולר תמורת מידע על מתווה הגז ולספק אותו רק תחת הסכם סודיות) בוטלה למעשה".

כלים

עורך הדין אילן יונש ממשרד עורכי הדין חי בר-אל אילן יונש ושות' אמר בדיון: "הממשלה מושכת זמן ביודעין. אין טעם לא למסור את המידע שאמור לעמוד לרשות הציבור. אנחנו מבקשים את המידע קרוב לשנתיים. הממשלה החליפה תירוצים בדרך: בהתחלה אמרו שהמידע הוא סוד מסחרי ואחר כך משהו אחר, בהמשך ימציאו טיעון ביטחוני מופרך כלשהו ויעכבו בעוד חצי שנה. החלטות בית המשפט אינן המלצה, וביהמ"ש קבע שצריכה להיות תשובה לעתירה עד ה-1 בנובמבר".

רכז חופש המידע של המשמר החברתי ופעיל המטה נגד מתווה הגז, ניצן מתן, אומר: "המדינה וטייקוני הגז שואפים לקבוע עובדות בשטח כדי להשאיר על כנו את מתווה הגז המושחת שיעלה לאזרחי ישראל מיליארדים ויפגע קשות בביטחון האנרגטי של ישראל ולשם כך מסתירה את המידע על מתווה הגזל מהציבור ומעכבת את פרסומו ככל יכולתה". 

"המידע הוא בראש ובראשונה של הציבור, וצריכה להיות סיבה טובה מאד לא למסור את המידע לידיו" אומרת מנכ"ל התנועה לחופש המידע, עו"ד נירית בלייר, "המידע הנוגע למשאבי הגז של ארצנו חייב להיות נגיש לציבור הרחב ולא להימכר אך ורק לבעלי ההון. דרישת הממשלה לקבל סכום אסטרונומי של כסף תמורת המידע, והימנעות מפרסום, מציבה חסם בין הציבור למידע השייך לו".

שנתיים של עיכובים ומשיכות זמן

ארגון המשמר החברתי והתנועה לחופש המידע עתרו לביהמ"ש וביקשו להורות למשרדי האוצר והאנרגיה לחשוף את כל המידע הטכני העומד בבסיס מתווה הגז, כולל הערכות של כמויות הגז במאגרים הגדולים של ישראל– לוויתן ותנין, סקרים גיאולוגיים, תחזיות עתידיות ועוד. את העתירה הגישו בשם שני הארגונים עורכי הדין אילן יונש ואפרת גלר ניצן ממשרד חי בר-אל אילן יונש ושות'.

המשמר החברתי ביקש את המידע כבר בסוף 2015 והממשלה סירבה להעניק להם אותו בנימוק שמדובר בסוד מסחרי. בתחילת 2017 התפרסם כי הממשלה מוכרת את אותו מידע עצמו למדינות וחברות זרות במסגרת מו"מ על ייצוא הגז. המשמר החברתי ביקש את המידע מחדש, אך נענה שיוכל לקבל אותו רק תמורת תשלום של 50 אלף דולר ובתנאי שישמור את פרטיו תחת סודיות. ביוני 2017 הוגשה העתירה ומאז ממשיכים נציגי המדינה לעכב את הדיונים המשפטיים בתירוצים שונים.

"מתווה הגז רחוק מקונצנזוס ציבורי, בעוד שמשרד האנרגיה נחשד לא אחת במסירת מידע שגוי ומטעה", אומר עורך הדין אילן יונש ממשרד חי בר-אל אילן יונש ושות', "התקדים המתמשך של הסתרת המידע על מאגרי הגז הוא בלתי סביר בצורה קיצונית ואף מסוכן. זהו מידע ציבורי העוסק בהון ענק ונכסים לאומיים אסטרטגיים בהיקף ששום פרוייקט כלכלי אחר לא מתקרב אליו".