מרכז עדאלה פנה לעו"ד אסנת מנדל, מנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, בדרישה כי תורה לשירות בתי הסוהר (שב"ס) לאפשר לעורכי דין לבקר את מרשיהם שובתי הרעב, אסירים פלסטינים אשר מסווגים כביטחוניים. ביום 17.4.17 פתחו כ- 1,500 אסירים פלסטינים בשביתת רעב ומאז נתקלים עורכי הדין שלהם בקשיים ובתקלות מצד שירות בתי הסוהר, המונעים מהם להיפגש עם מרשיהם כאקט ענישתי בתגובה לשביתת הרעב.

כלים
תמונה: אילוסטרציה
תמונה: אילוסטרציה

עורכי דין שתיאמו מראש ביקורים וקיבלו אישור לבקר בבתי כלא שונים ו/או שביקשו לתאם פגישות עם אסירים שובתי רעב הופתעו לגלות כי שב"ס מבטל ומונע את אותם ביקורים בתואנות שונות ובלתי חוקיות לפיהם האסירים אינם יכולים לצאת מכיוון שהם שובתי רעב. Adala 86566

עו"ד מונא חדאד ממרכז עדאלה, שכתבה את הפנייה לעו"ד מנדל, ציינה כי "האיסור למנוע מפגש בין אסיר לעורך דינו אינו חוקי ומהווה ענישה אסורה. תפקידם של עורכי דין הוא להגן על הזכויות של האסירים ולכן מניעת המפגש נוטלת מהאסירים את הערובות להגנה על זכויות חוקתיות כגון שלמות הגוף, הזכות לכבוד והזכות לגישה לערכאות שיפוטיות. מדובר בפגיעה גורפת בזכות של האסירים לייצוג משפטי ובזכות של עורכי הדין לעסוק במשלח ידם" בפניית עדאלה צוין כי מפגש עם עורך דין נחוץ אף יותר בשעה שאסיר שובת רעב: "זכות האסירים והעצורים לפגוש את עורכי דינם ולהיוועץ בהם מקבלת משנה תוקף כשהם נתונים בשביתת רעב, שבמהלכה הם חשופים לסיכונים בריאותיים ולסנקציות וענישה ששב"ס מטיל עליהם.

זאת בייחוד לאור העובדה, שהם מנותקים הלכה למעשה מהעולם החיצון ובמקרים רבים אף מנועים מלקבל ביקורי משפחות." בנוסף, ציינה עו"ד חדאד כי שירות בתי הסוהר כבר הצהיר בעבר בפני בית המשפט כי מניעת מפגש בין אסיר שובת רעב לבין עורך דינו הינה בלתי חוקית וככל שהדבר נעשה בעבר, הרי שמדובר מתוך טעות שאינה כדין.

במרכז עדאלה אומרים כי אם הפנייה לא תיענה בחיוב בהקדם אז תוגש עתירה לבג"ץ בימים הקרובים.