מריחים בחירות? שר החקלאות אורי אריאל בביקורת על רה"מ בועידת אצבע הגליל: "אם הממשלה שלנו והעומד בראשה היו משקיעים את הזמן שהשקיעו על התאגיד גם בצפון אז היינו עדים לתפנית חיובית כאן" שרים חברי כנסת וראשי רשויות השתתפו היום בועידת אצבע הגליל במכללה האקדמית תל חי כאשר במוקד יישום החלטת הממשלה לצפון, והיעדר הכוח הפוליטי של הפריפריה בכנסת ובממשלה.

צילום: דרור הר מילר
צילום: דרור הר מילר

הועידה פרי יוזמה של תנועת שינוי כיוון שהובילה את המאבק לקידום החלטת הממשלה לצפון, הינה לזכרו של אלעד ארליך ז"ל ממייסדי תנועת שינוי כיוון.

שר הנגב והגליל אריה דרעי בירך על המאבק האזרחי שהביא לקידום החלטת הממשלה אך הזהיר כי ללא פיקוח הכסף לא יעבור והכריז כי מקים בימים אלה צוות מעקב אשר אמור להגיש לו לאחר פסח דוח ראשון על יישום התוכנית בעלות 15 מיליארד שח לקידום הצפון. "אני לא אתן שיקרה להחלטה הזו מה שקרה להרבה החלטות ממשלה שנגמרו בדיבורים ולא במעשים וכספים בשטח" שר החקלאות אורי אריאל שמקדם את היוזמה להעתקת מכון וולקני לצפון ביקר את התנהלות רהמ והעיסוק המוגזם בנושאי תקשורת במקום בנושאי הפריפריה ואמר כי " הצפון והגליל חייבים לקבל תפנית. בצמיחת אוכלוסיה, בתעסוקה, בחינוך בכבישים ובתרבות. אם הממשלה שלנו והעומד בראשה היו משקיעים את הזמן שהשקיעו על התאגיד התפנית הזו הייתה מתרחשת מזמן." במהלך הועידה הציג פרופ דורון לביא מהמכללה האקדמית תל חי תמונת מצב מעודכנת על הפערים בין מרכז ופריפריה. על-פי פרופ' לביא, מומחה לפריפריה, תכנית הצפון במתכונתה החלקית, כפי שהוצגה לאחרונה (ללא מנועי הצמיחה לטווח בינוני-ארוך) אמנם תשפר את המצב אך לא תניע מהפכה של ממש.

בין עיקרי המחקר שהציג ניתן לראות כי השכר ממוצע בצפון ברמה של 70% לעומת השכר במרכז המדינה ושיעורי עוני גבוהים במיוחד לעומת הממוצע הארצי. עוד נחשף כי אחוז האבטלה בצפון גבוה ב35 אחוזים מאשר במרכז וכי השכר החודשי הממוצע (לחודש בשנה) במחוז הצפון (6,868 ₪), נמצא בפער של 36% מהשכר החודשי במרכז (9,320 ₪) ו - 6% מהשכר בדרום (7,268 ₪).

גם בנושא יוקר המחייה הפערים הולכים ומתרחבים ומהנתונים עולה כי סל המוצרים הממוצע למשפחה בפריפריה גבוה ב - 10%-15%. מאחר ורמת ההכנסה בצפון למשק בית נמוכה בכ - 25% מהמרכז, במהלך פאנל חברי הכנסת שנערך פרץ ויכוח בין חברי הוקאליציה , ח"כ יפעת שאשא ביטון וח"כ סמוטריץ וחכ יגאל גואטה שטען כי "התוכנית הממשלתית היא בלוף, ואסור לתת לממשלה לנוח על זרי הדפנה". חכ מאיר כהן מיש עתיד, הדגיש כי מצבה של הפריפירה הצפונית היא "תוצר ישיר של סדרי העדיפויות של הממשלה וכי על החברה האזרחית להוביל מחדש את המאבק לקידום הצפון, כי התוכנית הממשלתית לא תייצר כאן מקומות עבודה ושירותי בריאות". ח"כ איתן כבל, יור ועדת הכלכלה התייחס לעובדה כי עדיין לא נפתרה סוגיית המיון, והפנה את האצבע לכיוונו של רהמ ש"כנראה מעדיף שהצפון ישאר אזור נחשל ואז יבוא בבחירות אם אותן הבטחות." קרדיט תמונות: דרור הר מילר --