לא קורסים בלחץ: תחרות עומסים לסטודנטים להנדסת בניין - בתחרות עומסים שהתקיימה במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון נדרשו סטודנטים לבנות מודל של תקרת בניין במשקל של עד 400 גרם, שיוכל לשאת פי עשרות ואף מאות קילוגרמים ממשקלו. בתחרות העומסים שנערכה ב-SCE בשבוע שעבר, התמודדו סטודנטים מהמחלקה להנדסת בניין באתגר בניית מודל המדמה גג של מבנה. הסטודנטים התבקשו לבנות את המודל מכל חומר ובלבד שמשקלו הכולל לא יעלה על 400 גרם.

תחרות עומסים שהתקיימה במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון
תחרות עומסים שהתקיימה במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון

בתחרות הציבו הסטודנטים את המודלים על במה שהוקמה במיוחד והחלו להעמיס משקולות על מתקן הקשור לנקודת הכוח, שהוגדרה על ידי המרצים, במודל. המודל שהחזיק את המשקל הגבוה ביותר מבלי לקרוס, זכה. חלק מהמודלים, העשויים מחומרים כמו במבוק או אלומיניום, הצליחו להחזיק יותר מפי מאה ממשקלם העצמי והצליחו לשאת עומס כולל של כ-70 קילוגרם.

מטרת הפרויקט הייתה, בין היתר, ללמד את הסטודנטים למצוא את האיזון הנכון בבחירת החומרים המשמשים לבניית מבנים, תוך שילוב מיטבי של עמידות, פשטות, עלויות הקמה נמוכות ודרישות הנדסיות בסיסיות. לדברי ד"ר עיד, מרצה במחלקה ויוזם התחרות, הפרויקט מלמד כי תחום הנדסת הבניין יכול לתת מענה לכל אתגר, ובלבד שהתכנון המוקדם יהיה נכון ויביא בחשבון את המגבלות ואת האילוצים השונים.

"הפרויקטים הנהדרים שהוצגו מדגימים את דרכה הייחודית של המכללה," אומר ד"ר עיד. "יצירתיות, חשיבה נכונה ויכולת למידה עצמית הן תכונות חיוניות למהנדס הצעיר, המתחיל את דרכו בתעשייה. השילוב של הוראה מסורתית עם הוראה מבוססת פרויקטים – "Project Oriented" - תורם לחיזוק תכונות אלו בקרב הסטודנטים, כפי שראינו בתחרות."

אודות SCE, המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון:

SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, הוקמה בשנת 1995 באישור המועצה להשכלה גבוהה, וכיום היא המכללה הגדולה בישראל ללימודי הנדסה. המכללה מפעילה שני קמפוסים, בבאר שבע ובאשדוד, ומעניקה תואר ראשון ושני ברוב מסלולי ההנדסה. כמו כן במכללה ישנם לימודי מכינה במרכז ללימודים קדם אקדמיים. בראש המכללה עומד פרופ' יהודה חדד המכהן כנשיא.

מידע נוסף באתר האינטרנט