גוש שלום: להעניק את פרס ישראל למנכ"ל בצלם חגי אלעד "אלעד זכאי מאין כמוהו לפרס על מפעל חייו בקידום זכויות האדם, ומאבקו נגד עוולות הכיבוש"

אורי אבנרי, מראשי גוש שלום
אורי אבנרי, מראשי גוש שלום

תנועת גוש שלום שגרה הבוקר אל ועדת פרס ישראל פניה להעניק את הפרס ביום העצמאות הקרוב למנכ"ל "בצלם" חגי אלעד.

במכתב נאמר: "מדי שנה מוענק פרס ישראל על מפעל חיים, לאדם אשר תרם תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. להערכתנו הגדרה זאת מתאימה מאין כמוה למנכ"ל בצלם חגי אלעד, אדם אשר הקדיש את חייו למאבק בלתי מתפשר למען זכויות האדם ונגד העוולות הנמשכות אותן גורם שלטון הכיבוש בשטחים שמעבר לקו הירוק."

"בהופעתו המרשימה בפני מועצת הביטחון של האו"ם הציג חגי אלעד בפני הקהילה הבינלאומית את דמותה של מדינת ישראל אחרת – ישראל דמוקרטית, נאורה ושוחרת שלום, ישראל כפי שהיא יכולה וצריכה להיות. ומבנין האו"ם בניו יורק הגיעו דבריו של חגי אלעד גם לידיעתם ולתודעתם של אזרחי ישראל, בצורה ברורה ונוקבת יותר מכל הופעה פומבית שהופיע בתחומי ישראל עצמה. על אומץ ליבו ונכונותו לאמר את הדברים שהכרח לאמרם, על תרומתו האדירה לשלומה ועתידה של מדינת ישראל, על כל אלה ועוד ראוי חגי אלעד לזכות בפרס ישראל על מפעל חייו".

"היה לנו רק היסוס אחד כאשר החלטנו לנקוט בפעולה זאת" אומר אדם קלר, דובר גוש שלום. "יש מקום להטיל ספק האם ראש הממשלה הנוכחי ושר החינוך הנוכחי הינם אישים הראויים ללחוץ את ידו של חגי אלעד, כפי שמתחייב מנוהל הטכס של הענקת פרס ישראל. אך למרות ההסתייגות הזאת, בסופו של דבר החלטנו להגיש את מועמדותו של אלעד."