רשות החרום הלאומית [רח"ל], בשיתוף עם פיקוד העורף, ערכו ביום שלישי השבוע ביקורת מוכנות למטה החירום של עיריית צפת. במלחמת לבנון השנייה נחשפו מחדלים רבים במוכנותה של צפת למצבי חירום, שהקנו לה את הכינוי הלא מחמיא "חרפת הצפון". בביקורת נטלו חלק בַּקָרים של הרשות, קצינים מפקוד העורף ונציגי משרדי הממשלה – חינוך, בריאות, רווחה, שיכון ובינוי, תמ"ת וגורמי חירום נוספים, שבאו לבדוק האם צפת הפיקה את הלקחים.

hamalמנהל הביקורת, פואז עמר, מנהל מרחב הגליל המזרחי ברח"ל, אמר כי מוכנות עיריית צפת נמצאת בתהליך מתמיד של שיפור "הייתי עד באופן אישי רק לאחרונה לאירוע אמת, במשבר הסולר בכנען, בו הוכיחה העירייה עבודה מקצועית ברמה גבוהה מאוד, שהתבססה על אותם נהלי החרום שנבדקו היום. הביקורת הזו נועדה לבדוק שוב את מוכנות בעלי התפקידים, ונמצא כי חל בכל התחומים שיפור עצום" אמר. עמר שיבח את העירייה על הרצינות שבה התכוננה לביקורת בפרט, ועל יחסה לתחום ההיערכות לשעת חרום בכלל.

הבַּקָרים באירוע, נציגים של משרדי הממשלה והצבא, הביעו סיפוק מרמת המוכנות בהשוואה לרמתה בעבר והמליצו על שיפור בכמה תחומים.

מנכ"ל העירייה אוֹרי אילן הדגיש בדברי הסיכום שלו, כי יש ליישם את הערות הביקורת ולהיות מוכנים גם ללא קשר לביקורות. "אין ספק כי כול אחד מהיושבים כאן עשה עבודת הכנה טובה אולם אין בזה די ויש לשאוף ליותר. הנחיתי את הקב"ט להכין את המערכת לתרחיש שבו העיר מבודדת במשך שבוע ימים עם כל המשמעויות של הדבר וזו תהיה הנחת העבודה שלנו מעתה. עבורנו היערכות לחרום אינה אופציה, אלא הכרח וכל אחד מעובדי העירייה צריך להפנים את הצד הזה בתפקיד שלו. ההיערכות לחרום היא חלק חשוב וקבוע בתכנית העבודה שלנו" אמר.

קב"ט העירייה הנכנס, אל"מ [מיל.] עמוס לוטן, בעל רקע בטחוני עשיר בפקוד העורף, הודה כי מה שראה כבקר של רשויות מקומיות אחרות בתפקידו הקודם בפיקוד העורף, הוא רואה בצורה שונה בתפקידו החדש "ואכן, למרות המחמאות שקבלנו היום, יש עדיין צורך בהשלמות ובעדכונים אחדים כדי לתת מענה לעיר במקרה חרום".

ראש העיר צפת, אילן שוחט, אמר כי הוא מעודד קיום תרגילים וביקורות ולמרות השיפור המשמעותי ממלחמת לבנון השנייה, עדיין אין לנוח על זרי דפנה ויש להוסיף ולשפר."אם נעבוד בחרום רק ב50% ממה שאנחנו מתָרגלים זה הישג" הוסיף שוחט. לדבריו צפת היא היום דוגמה לעיר ששיפרה את מוכנותה בצורה טובה מאוד. "אנחנו מבינים כי העיר מאוימת בתרחישי ייחוס שונים ועלינו להיות מוכנים לעבור בצורה הכי חלקה משגרה לחרום בכל רגע" ציין. ראש העיר הודה לעובדי העירייה ולבקרים על ההכנות לביקורת ועל תוצאותיה.