לראשונה בישראל, יופעל בכרמיאל פרוייקט קהילתי רב מערכתי לטיפוח ועידוד קריאה ולמידה, המתמקד הן בהורים והן בילדים. את הפרוייקט מובילה בהתנדבות ד"ר ורד וקנין-נוסבאום, ראש החטיבה ללמידה ולקויי למידה במכללה האקדמית גליל מערבי, מומחית בחקר הקריאה וקשיי קריאה, כחלק מהפעילות במרכז הצעירים של כרמיאל. שותפים בהובלת הפרויקט גם אריק בן-נפתלי ואסנת בדנג'ו

הפרוייקט יפעל בארבעה מישורים: הראשון, הרצאות מומחים להורים, שמטרתן מתן כלים וידע כדי למנוע קשיים ברכישת הקריאה וטיפוח הקריאה. השני, פעילות העשרה שבועית בספריית כרמיאל, שתתמקד בסיפור ובשיח שיונחה על-ידי מתנדבים ותיערך סביבו פעילות יצירתית-אמנותית. השלישי, יוקם מרכז שכונתי לתרגול קריאה לילדים; והרביעי, יוגש שירות יעוץ פרטני להורים וכן אבחון ראשוני של המתקשים בקריאה במקרה הצורך. השירות יופעל על ידי מומחים מתנדבים.

ד"ר ורד וקנין-נוסבאום: "חודש הספר העברי שהחל ביוני הוא הזדמנות מצויינת להזכיר כי סקרים ומבחנים שבוצעו בשנים האחרונות על הבנת הנקרא בקרב ילדי ישראל מצביעים על נתונים מדאיגים. כדי להגיע לילדים, צריך להתחיל בהורים. למרבה הצער, לא כל ההורים מודעים לתפקידם החינוכי בטיפוח הקריאה. הנחלת הקריאה מתחילה כבר בגיל הרך במשחקי לשון ובקריאה משותפת של ספרים. בפרוייקט שלנו "טיפוח קריאה ולמידה", אנו מקווים לספק ידע רחב וכלים לפעולה להורים ולילדים כדי ליצור שינוי אמיתי וממשי בהישגי הקריאה. אנחנו מקווים שמודל כרמיאל יופעל גם ברשויות נוספות".