עם ציון עשור לאירועי אוקטובר, יתקיים מחר (יום שבת 2.10.2010 ) אירוע הזיכרון והמחאה היהודי- ערבי בנצרת. האירוע מאורגן על ידי פעילים ממגוון רחב של ארגונים בחסות עיריית נצרת ויכלול סיורים, ביקורים אצל המשפחות השכולות והרצאות. האירוע יסתיים בעצרת רבת משתתפים תחת הסיסמא "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים"

כלים

מאות אנשי ציבור, אקדמיה, רוח ואמנות פרסמו השבוע גילוי דעת לציון עשור לאירועי אוקטובר. בגילוי הדעת מתואר יום העשור לאירועי אוקטובר כ"יום של כאב על ההרוגים; של מחאה על גניזת תיקי החקירה; ושל דרישה ליישום המתווה המוצע בועדת אור לתיקון האפליה נגד האוכלוסייה הערבית. יום העשור הוא גם יום של הזדמנות, ממנו נוכל לצאת במחויבות יהודית-ערבית משותפת לעיצוב עשר השנים הבאות – לבניית חברה ראויה וצודקת, להבטחת שוויון אזרחי ולאומי למיעוט הלאומי הערבי בארץ, ושלום צודק ובר קיימא עם העם הפלסטיני".

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש) קרא היום למחנה הדמוקרטי בישראל להתייצב באירוע היהודי – ערבי בנצרת שיתקיים בשבת. ח"כ חנין אמר כי:"מה שהחל כמתקפה על האוכלוסייה הערבית התרחב במהירות למתקפה על המרחב הדמוקרטי ועל כל מי שחושב אחרת. מול הגל העכור והגזענות נדרשת היום יותר מתמיד עמידה משותפת יהודית ערבית. מחר בנצרת נוכיח שיש בארץ הזאת קול אחר, שפוי ודמוקרטי שנאבק למען עתיד של שלום וצדק לשני העמים".