למעלה מ – 30,000 ילדים פנו לחדרי המיון בישראל בחופשת הקיץ בשנה שעברה; 30 מהם מתו . לקראת צאתם של תלמידי בתי הספר היסודים לחופשת הקיץ, קוראת אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים להורים להיערך לקראת החופש הגדול ולתכנן אותו; סילבינגר מדגישה כי יש לדאוג להשגחה של בוגר אחראי על ילדים עד גיל 9

כלים

מנתוני ארגון 'בטרם' עולה כי מספר הילדים שנפגעים בחודשי הקיץ גבוה בשיעור משמעותי ממספרם ביחס לחודשי החורף. התאונות קורות בבית, בגני שעשועים, בפעילויות פנאי שונות, בים, בברֵכה וברחוב. במהלך השנים 2004 – 2009 נהרגו 184 ילדים ובני נוער עד גיל 17 בתאונות קיץ. עוד עולה מהנתונים כי בחודשים יולי-אוגוסט 2009 מס' מקרי המוות עמד על 28 מקרים. סיבות המוות השכיחות בשנת 2009 בעונת הקיץ היו: טביעה (43%), תאונות דרכים (35%), נפילה (כ – 7%), חנק (כ – 4%), אחר ( כ – 11%) .

ממצאי סקר טלפוני שקיים ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים מצביעים, כי כרבע מההורים אינם נוהגים לבדוק הסדרי בטיחות ולא מוודאים כי מקפידים לשמור על כללי בטיחות בפעילויות של ילדיהם, כמו נופש במלון או בצימר, נסיעה באופניים, משחק בחוץ. בקרב הורים לילדים בני 5-4 שנים, אחוז זה גבוה אף יותר ומגיע ל-44%. הסקר נערך בחודש אפריל 2008 בקרב 500 הורים לילדים בגילי 15-0 באמצעות "ליטל שמר חיים – מחקר יישומי", בשיתוף מכון "מחשוב".

עוד עולה מהסקר כי רק 53% מההורים ציינו כי אחד ההורים נמצא בבית עם הילדים בחופש הגדול. שיעור זה גבוה יחסית בקרב הורים שהכנסתם נמוכה מאוד מהממוצע (76%), ובקרב דתיים (64%); 29% ציינו כי סבים או קרובי משפחה משגיחים על הילדים; 11% ציינו כי הילדים שוהים במסגרת חינוכית או בקייטנה; 8% ציינו שמרטף מתחת לגיל 18 המשגיח על הילדים ו – 4% ציינו מטפלת מעל גיל 18.

" במסגרת אחריותנו כהורים עלינו להבין את הסיכונים, להיערך מראש לקראתם ולנקוט את האמצעים הדרושים על מנת לעבור "את הקיץ בשלום">את הקיץ בשלום " מבהירה סילבינגר.

נערכים לקראת חופשת הקיץ ומתכננים

ממנים מבוגר אחראי להשגחה על הילדים בבית בהיעדרותנו - בזמן החופש הגדול, אנו ההורים עסוקים בעבודה, ולעיתים הילדים נשארים בבית. בימים אלו דאגו מראש לכך שמבוגר אחראי ישגיח בבית על הילדים, וישהה עימם. דאגו לתת כיסוי מלא להשגחה על ילדיכם בכל שעות היום תאמו מראש עם סבא/סבתא/שכנה שיעזרו לכם בשעת הצורך.

למרות שחוק העונשין (תיקון מס' 59, 2001) קובע: "המשאיר ילד שטרם מלאו לו 6 שנים בלא השגחה ראויה ....דינו – מאסר 3 שנים", ארגון 'בטרם' ממליץ להעלות את רף הגיל ל – 9 שנים לפחות.

משגיחים על הילדים בעת בילוי באתרי הפעילות השונים של הקיץ- כאשר אתם מבלים מחוץ לבית עם ילדיכם, במשחקיות, בפארקים, בים או בבריכה וכו', זיכרו תמיד כי על אף שמקומות אלו מותאמים לבילוי של ילדים, אין מבוגר אחראי מלבדכם, שתפקידו להשגיח עליהם.

נערכים לקראת בילוי במקומות הומי אדם - למניעת מצב בו ילד "הולך לאיבוד", בעת בילוי משפחתי מחוץ לבית במיוחד במקומות בילוי המוניים, נקטו את הפעולות האלו: קיבעו עם ילדיכם מקום מפגש מוסכם למקרה שאינכם מוצאים אחד את השני. הכינו לילדים פתקית או מדבקה שבה רשום מספר הטלפון שלכם.

משגיחים על הילדים בים ובבריכה – כשאתם מתכננים ללכת עם הילדים לים או לבריכה תאמו בינכם, מי המבוגר האחראי בכל רגע. כשאתם האחראים, היו איתם בראש פנוי- את העיתון, המטקות והשש-בש, השאירו לבילוי בחברת מבוגרים. ילד עד גיל 5 זקוק להשגחה צמודה ופעילה בכל שהייה במים (בים, בברֵכה וכד') או בקרבתם. על הבוגר האחראי להימצא במרחק נגיעה מהילד, בקשר עין קבוע אתו ולהתפנות מכל עיסוק אחר.

ברכב

בימים חמים, חשוב עוד יותר להיות ערניים לסכנה שבהשארת ילדים צעירים ברכב סגור: לעולם, אל תשאירו ילד צעיר ברכב סגור, גם לא לדקה, גם לא עם חלון קצת פתוח. אינכם יכולים להבטיח באופן ודאי שלא תתעכבו יותר משתכננתם. בכל יציאה מהרכב, ודאו בטרם נעילה שהרכב ריק מנוסעים.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS