מושל ארקנסו לשעבר, ומועמד לנשיאות ארה"ב מטעם המפלגה הרפובליקנית מייק האקבי, המבקר בימים אלו בישראל, בראיון שיפורסם מחר בעיתון 'מקור ראשון': "אין מקום למדינה פלשתינית במולדת העם היהודי, הירדנים לא יהיו נלהבים מכך, אבל באופן טבעי זה יותר הגיוני מאשר על גבה של המדינה היהודית." על רעיון שתי המדינות: "אם לפלשתינים יש זכות למדינה, מדוע זה חייב להיעשות על ראשה של ישראל או על אדמתה?"

האם אתה רואה בפתרון שתי המדינות פתרון הולם?

"מהן שתי המדינות? לדעתי שתי המדינות לא צריכות להתקיים על אותו שטח אדמה. לישראל יש זכות להתקיים בגבולות מולדתה. אם לפלשתינים יש זכות למדינה, מדוע זה חייב להיעשות על ראשה של ישראל או על אדמתה? החלטת האו"ם, ולפניה הצהרת בלפור, דיברו על כך שתהיה מולדת ליהודים והיא תהיה כאן. הייתה הגדרה מפורשת שזו המולדת ההיסטורית של היהודים וכאן היא צריכה להיות. יש להם זכות חוקתית מלאה לנחלה זו".

והיכן אמורה להיות המדינה הפלשתינית? בירדן? באוגנדה?

האקבי צוחק. "ייתכן. הירדנים לא יהיו נלהבים מכך, אבל באופן טבעי זה יותר הגיוני מאשר על גבה של המדינה היהודית. אבל אולי במקום אחר? איש לא יכול לקבל את ההחלטות הללו. לא נשיא ארה"ב ולא ראש הממשלה הישראלי. זה צריך להתקבל על ידי הקהילייה הבינלאומית. הבעיה היא שהקהילייה הזאת חסרה היום את השכל הישר כדי לנהל תהליך כזה".

יש לדעתך חוסר הגינות כלפי ישראל בהצבת תנאים מוקדמים כמו הקפאת הבנייה בהתנחלויות?

"אנחנו לא היינו מקבלים שום תנאי או הכתבה של מדינה אחרת שתאמר לנו היכן אנחנו יכולים לגור. איש לא יאמר לנו אתם יכולים לגור בקווינס אבל לא בברונקס. באריזונה אבל לא בארקנסו. מה שאני מבקש מהאמריקנים שמציבים את התנאים הללו הוא לחשוב מה היו אומרים לו היו מכתיבים להם היכן אסור להם להתגורר. זכותו של העם היהודי לבנות במולדתו בלתי ניתנת לערעור. הקפאת הבנייה איננה הגיונית ואיננה מתקבלת. לא ייתכן שבני אדם יחששו מפני ממשלתם שלהם".

כל מי שהתמודד עד כה לנשיאות הצהיר שיעביר את שגרירות ארה"ב מתל-אביב לירושלים. זה לא קרה. האם גם אתה מבטיח לעשות זאת?

"כן. אבל ההבדל ביני ובינם הוא שאני אהיה הראשון שמכיר בירושלים כבירת מדינת ישראל ההיסטורית והטבעית".