"בגדתם, יופי, ומה עלינו, הילדים?" כך אמר אחד הנבדקים שהשתתפו במחקר של פרופ. רחל לוי-שיף, שבדק השפעות גירושין לטווח ארוך. המשתתפים היו גברים ונשים בגילים 28-40 שחוו גירושין בילדותם. אלו הושוו למשתתפים ממשפחות שלא חוו גירושין במשפחה. ס"ה המדגם כלל 160 נבדקים. זהו מחקר ראשון מסוגו בארץ ובין הראשונים בעולם, ממנו עולה כי ילדים להורים שהתגרשו בעקבות בגידה נפגעים בצורה קשה יותר מילדים להורים שהתגרשו מסיבות אחרות

כלים
המחקר בדק משתני הסתגלות שונים, כמו: התקשרות, דימוי עצמי, אינטימיות, תחושת מצוקה/רווחה נפשית. שיטות המחקר כללו שאלונים וראיונות.

מתוך קבוצת ילדי גירושין, תת-הקבוצה שחוותה בגידות הורה (בדרך כלל מתמשכות) היא הקבוצה שנפגעה ביותר. ילדים שחוו את הבגידה בגיל בית הספר נפגעו יותר מילדים צעירים יותר ומבוגרים.

מספר נושאים עולים, כגון: תפיסת הבגידה לא רק כדחיית ההורה הנבגד אלא כדחיית המשפחה ושל הילד המלווה בחרדות של נטישה, יש פער בין הבנה קוגניטיבית לעומת תגובות רגשיות עמוקות ופגיעה רגשית, חוסר אמון מתמשך כלפי ההורה, חרדה של קריסת המשפחה, תגובות של פאראנטיפיקציה (הרגשה של הילד שהוא צריך להיות הורה של ההורה הנפגע, להגן עליו, לפצות אותו, לתמוך בו ולפעמים לתפקד במקומו), קונפליקט נאמנויות, מוכן לא לספר רק אל תעזבי/תעזוב—מה יהיה עלי, התבגרות טרום זמנה, אי אפשר לבטוח באיש או בעולם, וכו.

מחקרים בעבר הראו שבגידת הגברים הנשואים שכיחה יותר מבגידת הנשים. מחקרים חוזרים שכללו נשים עובדות הראה שבעצם אין הבדל משמעותי בין גברים ונשים. מחקרים טוענים שמעל 50% (וכנראה גם יותר) מבני זוג נשואים בגדו לפחות פעם אחת.

סיבות רבות נזכרות כסיבה לגירושין: חוסר התאמה, בעיות תקשורת, חוסר בשלות, התפתחות אישית, בעיות כלכליות, אי סיפוק מיני, התעללות נפשית/פיסית וכו.

בגידה היא הסיבה המצוטטת ביותר (לבד או בתוספת נסיבות אחרות לגירושין). בעוד יוזמת גירושין (ללא בגידה) גורמת לרגשות אשם, יוזמת גירושין בעקבות בגידה—לא.

הממצאים מעלים שאלות מעניינות. למשל, בזמנים של חופש מיני רב על כל צורותיו, עדיין האקסקלוביות המינית בנישואין היא נורמה חברתית בעלת עוצמה רבה (סקרים מראים על 99% שחושבים כך). זהו אולי הסבר לשאלה מדוע הבגידה נחשבת להפרה כה בוטה שיש לה השלכות כה קשות גם על בני הזוג וגם על הילדים, ולטווחים כה ארוכים (דרך אגב, נושא בגידה הוא גם נושא הנחשב לנושא קשה במיוחד בטיפול זוגי).

יש לכך, כנראה, מספר הסברים—ביולוגיים, פסיכולוגים וחברתיים. המחקר ייחשף לראשונה בכנס"המשפחה המשתנה" שייערך במכללה האקדמית כנרת ב—22 בדצמבר

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

יונ 13, 2019

מתקשים במקצועות אנגלית ומתמטיקה? מרכזי לימוד מטיק- הצלחה אישית לכל תלמיד

כמעט כל הורה עם ילדים בחטיבת הביניים והתיכון, מכיר את הקשיים בהם נתקלים התלמידים כתוצאה…
אפר 01, 2019

מיהו אגרונום ומהם תחומי העיסוק שלו

החקלאות מציעה אופציות שונות לצורך ייצור מזון, שימור מזון ושיפור מזון. מעבר לכך, החקלאות…
מרס 17, 2019

קורס גרפיקאים

היום גם מי שלא ראה את עצמו בעבר לומד, יכול לעשות את זה. כל מה שצריך הוא כוח רצון…
מרס 17, 2019

קורס בניית אתרים

העולם סביבנו עבר שינוי משמעותי בשנים האחרונות, שינוי שאפשר לשייך בעיקר לפריצת האינטרנט…
מרס 05, 2019

עיצוב גרפי קורסים

העולם המודרני מציע לנו אין סוף קורסים, קורסים בתחומים שונים מהם פיזיים ומהם וירטואליים.…