כלים

בעקבות דו"ח מיוחד של הכנסת שקבע כי הריביות שגובים הבנקים ממשקי בית פרטיים כפולות בממוצע לעומת המקובל באירופה, פתחו היום פעילי המחאה החברתית את “מחאת ריביות הבנקים”, במסגרתה הוקם בשדרות רוטשילד “בנק אימפריה”. ח"כ כרמל שאמה, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, שישב בבית קפה סמוך להפגנה שהתקיימה מול הבנקים ברוטשילד, הבטיח למפגינים שפרצו לבית הקפה וביקשו את התערבותו לפעול לצמצום ריביות הבנקים . ח"כ אבישי ברוורמן הצטרף למפגינים – וביצע תספורת כמו טייקון

המחאה החברתית מסתערת על ריביות הבנקים: המחזות המוכרים של המחאה החברתית חזרו היום לשדרות רוטשילד, כמעט שנה לאחר תחילתה של מחאת האוהלים, ל" יום זעם" מיוחד שהתקיים בשדרות רוטשילד, בהן ממוקמות הנהלות הבנקים, ביום פרסום הדו"חות הרבעוניים של הבנקים, שהעידו כרגיל על רווחי עתק – הנוצרים ברובם מריביות הנגבות ממשקי בית פרטיים, הכפולות במממוצע מהמקובל באירופה.

המחאה בה פתחה תנועת "המחנה המשותף" מתמקדת בכך שהריביות הממוצעות הנגבות ממשקי בית פרטיים על אשראי, אוברדראפט והלוואות מגיעו לעד 16% לשנה בממוצע, ואילו מהטייקונים והלקוחות המאורגנים בוועדי עובדים גובים הבנקים ריביות נמוכות בחצי. המפגינים הציגו בשדרות רוטשילד מיצג מחאה, במסגרתו הוקמו שני אוהלים:באחד הוקם "בנק אימפריה" בו הוצב השלט - “הבנק של הטייקונים: קח הלוואה – הציבור ישלם”. בתוך הבנק ישב ספר אמיתי, שביצע תספורות חינם לעוברים ולשבים, במחאה על "תספורות הטייקונים".

באוהל השני נפתח "הבנק לפשוטי העם", בו הוצעו לציבור "שיעבוד לכל החיים, ריבית דה ריבית עם הצמדה, 99 עמלות ב- 999 ש"ח, והפתעה: עיקול בהליך מזורז". בתוך האוהל ישבו מתנדבי תנועת "המחנה המשותף" המובילה את המחאה וסייעו לעוברים ולשבים לחשב כמה כסף הם משלמים לבנק שלהם כל שנה בריביות ועמלות – סכומים שגרמו לאחת מהעוברות והשבות לפרוץ בבכי מר.

ח"כ אבישי ברוורמן (מפלגת העבודה) הגיע לתמוך במחאה להגבלת ריביות הבנקים, וביצע "תספורת מצומצמת" באוהל "בנק אימפריה" לאות הזדהות עם המאבק. ח"כ כרמל שאמה – הכהן, יו"ר וועדת הכלכלה, ישב בבית קפה סמוך בשדרות רוטשילד בזמן ההפגנה, והופתע כאשר המפגינים, בראשות עידן מילר ואריאל מרום מתנועת "המחנה המשותף" נכנסו לבית הקפה ודרשו ממנו להתערב ולהגן על הציבור מריביות הבנקים.

" רווחי העתק של הבנקים הם על חשבון הציבור, כחברי הכנסת חובתכם להגן על הציבור מריביות הגזל “ אמר מילר לשאמה, שהזמין את המפגינים להצטרף אליו בבית הקפה. שאמה שהבטיח להתערב לפעול לצמצום ריביות הבנקים אמר כי "אין תחרותיות במערכת הבנקאית ובהחלט נדרשים הרבה צעדים לשפר את המצב במערכת. הנגיד עומד על רגליים האחוריות ומגן על הבנקים, הוא מפעיל לחץ על חברי כנסת.” מילר אמר לשאמה כי נגיד בנק ישראל משמש כלוביסט של הבנקים, ושאמה הסכים עם האמירה.

במכתב שהופנה לחברי הכנסת כתבו עידן מילר, בועז נול ואריאל מרום מתנועת “המחנה המשותף” המובילה את מחאת הבנקים: "הריבית שהבנקים וחברות האשראי גובים היום מרוב הציבור על הלוואות והאשראי (מסגרת) נעה בין 13% ל 16% אחוזים לשנה. ע"פ כל קנה מידה מדובר על ריבית גזל, תוך ניצול חוסר ידע של האזרח הפשוט בעניין ההשלכות והעלויות האמיתיות המוטלות עליו בתנאים אלה.”