תביעות הרשלנות הרפואית בלידה הן תביעות מורכבות וקשות להתמודדות מבחינה נפשית ומקצועית, הנזקים הנגרמים לתינוק או ליולדת ילוו את המשפחה במשך כל החיים. רגע לפני שאתם חוששים מפני הגשת תביעה חשוב לזכור כי הכספים עתידים לשמש למימון הטיפול הרפואי בילד והתמודדות עם אבדן ימי עבודה ושאר הוצאות כספיות להתאמת אורח החיים שלכם למציאות החדשה. בתי החולים מחזיקים בפוליסות ביטוח מיוחדות המיועדות לכיסוי מקרים אלו והתמודדות עם תביעות.

מתי ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה

א.      1. מקרים בהם נגרם ליולדת או לתינוק נזק שניתן היה למנוע.

ב.      2. מקרים של רשלנות באבחון מוקדם של מומים במהלך ההיריון.

ג.       3. מומים בעובר או פגיעות ביולדת בעקבות טיפולי פוריות שגויים.

אלו הן 3 דוגמאות של מצבים קלאסיים בהם מוגשות תביעות רשלנות רפואית כנגד הגורם המטפל. ישנם כמובן גם מקרים רבים נוספים אשר נבחנים באופן נקודתי תוך פנייה לעורך דין, בכל מקרה בו ישנו חשש לרשלנות רפואית מומלץ יהיה לפנות להתייעצות עם עורך דין מנוסה בתחום. 

טעות אנוש או רשלנות רפואית?

בתחום כה רגיש ומרכב כמו רפואה גם טעויות אנוש קלות או חוסר תשומת לב עלולים להסתיים לפגיעות בלתי הפיכות. אחיות, רופאים ושאר העוסקים במקצועות הרפואה מחויבים ברמה גבוהה של ערנות, קפדנות ודיוק, מגיע לכם לקבל טיפול רפואי הולם בכל פנייה אל בית החולים או קופת חולים. על פי רוב, אין למטופל את הידע הדרוש בכדי לפקח על איכות הטיפול, האחריות מוטלת כולה על הצוות הרפואי. עם העיסוק במקצוע מגיעה גם אחריות גדולה אותה הצוות הרפואי מקבל על עצמו.

מקרים של רשלנות באבחון עקב אי ביצוע בדיקות במועד הדרוש, טעויות במהלך ניתוח, מתן תרופות לא נכונות, קבלת החלטות שגויות עקב חוסר מקצועיות וכן הלאה, מתרחשים כמעט בכל יום. יש מקום להגשת תביעת רשלנות רפואית כאשר הטעות של הצוות הרפואי חרגה מגבולות הסביר וגרמה לנזקים משמעותיים.

שימו לב, לא כל נזק הוא עילה לתביעה

קיימים מקרים טראגיים בהם נזקים נגרמים במהלך לידה או הריון ללא כל רשלנות מצד הצוות הרפואי, כמו כן, לא בכל מצב הנזק הנגרם הוא נזק בר פיצוי. הגשת תביעת רשלנות רפואית יש לבסס על נזק קיים ומוכח, במקרים בהם הצוות הרפואי מיידע מראש את היולדת כי ישנם סיכונים הכרוכים בניתוח קיסרי או בכל פרוצדורה אחרת, האפשרות שלה להגיש בהמשך תביעת רשלנות רפואית מוגבלת.

אם תקדישו לכך רגע של מחשבה תזכרו כי לפני רוב בדיקות ההיריון ופרוצדורות רפואיות במהלך הלידה הצוות הרפואי מבקש אתכם לחתום על מסמכים המאשרים כי הנכם מודעים לסיכון הכרוך בטיפול ומקבלים אותו על עצמכם. כאן נשאלת השאלה עד כמה אישה במהלך צירי לידה תוכל להפעיל שיקול דעת ולהבין את משמעות המסמך עליו חתמה בזה הרגע? יתר על כן, האם יש לה כל אפשרות בחירה? תחום הרשלנות הרפואית הוא תחום אפור בו יש לבחון כל מקרה לגופו ולקבל החלטות בהתאם.

אחד מתחומי המשפט הנפוצים ביותר הוא תחום דיני המשפחה. מדובר בתחום רחב היקף הנוגע במגוון נושאים הנוגעים לכל אחד ואחד מאתנו. בין התחומים הרבים הנופלים תחת קטגוריה זו: ממון, גירושין, מזונות, אלימות, שלום בית, נישואים אזרחיים, אפוטרופוס, אימוץ ילדים, זוגות חד מיניים ועוד.

דבר נוסף וידוע הוא כי עורך דין נחשב לאחד המקצועות הפופולאריים ביותר ומידי שנה בשנה מתווספים מאות עורכי דין חדשים ללשכת עורכי הדין בישראל. שאין מחסור בעו"ד ולמצוא עו"ד זו המשימה הקלה, השאלה היא מה המוניטין שלו ומהי התמורה שנקבל ממנו. אנו הלקוחות יכולים לנצל את ההיצע הרחב ולבחור את האופציה הטובה ביותר עבורנו.

כיצד נבחר עו"ד משפחה?

מומחיות והמלצות

חשוב לבדוק את המוניטין של עו"ד. כמה ניסיון יש לו כעו"ד? כמה ניסיון יש לו ספציפית בתחום שלנו?. מומלץ לקבל רושם מלקוחות אחרים שלו כדי לקבל המלצה וחוות דעת נוספת. כמו כן ניתן לעשות בדיקה ברשת האינטרנט המשמשת ככלי מצוין להתרשמות כללית. באמצעותה נוכל לגלות מידע רב עליו: הצלחות, פסקי דין בהן היה מעורב, אם יש חוות דעת חיובית עליו ברשת ועוד. אם שמו לא מופיע יותר מדי ברשת, סביר להניח שמדובר בעו"ד חסר ניסיון ללא הצלחות רבות.

אינטליגנציה רגשית

לרוב, תחום דיני המשפחה הוא תחום טעון רגשית עקב המעורבות של גורמים בתוך המשפחה. אם זה בני משפחה מסוכסכים, אם זה ריב על ירושה, אלימות במשפחה, ויכוח על החזקת ילדים ועוד. מדובר בהליכים מורכבים ולא הייתם רוצים להעסיק עו"ד קר מדי שיקשה עליכם את ההליך המעיק נפשית גם כך. מומלץ לבחור בעו"ד משפחה בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה שיידע לנהל את ההליך בצורה נעימה ההולמת את הסיטואציה. כך שגם האופי של עו"ד משחק תפקיד בתחומים אלה ומוטב שנבחר בעו"ד

פגישת ייעוץ

בפגישת הייעוץ הראשונית עם עורך הדין נוכל ללמוד רבות על אופיו ועל צורת העבודה שלו. עורך דין מקצועי יסביר לנו בפירוט על ההליך ועל הפעולות שצריך לבצע ועל שיטת העבודה שלו. בפגישה עם נעמוד על אופיו ונוכל לחוש אם יש "קליק" ומדובר בבעל המקצוע הנכון לניהול ההליך. ישנה חשיבות גדולה ליחסי העבודה, חשוב לקבל מידע על השירות במהלך ההליך אם זו קבלת עדכונים באופן שוטף, מענה מהיר לכל פניותיכם ובאופן כללי חשוב שההתקשרות עמו תהיה נוחה.

עמדנו כאן על מספר נקודות חשובות שיש לקחת בחשבון לפני שאנו בוחרים בעו"ד משפחה. אל לנו להקל ראש בבחירת עו"ד, יש לעשות בחירה מושכלת על מנת שנוכל להפיק ממנו את המיטב. בחירה בעו"ד מתאים יכולה לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון ובין קבלת הזכויות המגיעות לנו לאיבוד זכויות, השלכות שלרוב משפיעות רבות על חיינו לטובה או לרעה.

מידע נוסף ניתן לקבל באתר המשרד של ברק רון – עו"ד משפחה וגירושין

עו"ד גיא קדם

האם קוקה קולה ואתר האינטרנט וואלה הפרו זכויות יוצרים של מאיר אריאל ושל יוצרים נוספים? שאלה זו נדונה לאחרונה בבית המשפט העליון, בערעור של החברה המרכזית לייצור משקאות קלים – יצרנית קוקה קולה בישראל, נגד תרצה אריאל, אלמנתו של היוצר מאיר אריאל, ונגד שורה של בעלי זכויות אחרים וחברות תקליטים (רע"א 6565/11).

קרא עוד...

עו"ד ענת קאופמן

האם בעל צימר חייב לעשות ביטוח?

אין חובה, אך "תקנות הסדרת מקומות רחצה" קובעות, כי בריכת שחיה מוגדרת כמקום המכיל מים למטרות שחיה, שעשועי מים, ספורט, לימוד, וטיפול במים שהוא עסק טעון רישוי לפי צו רישוי עסקים". כלומר, בריכת שחייה בצימר, בווילה, או בבית פרטי -  על אף שאנו מכנים אותה "בריכה פרטית" - היא בריכה ציבורית לכל דבר וחלות עליה התקנות הנוגעות לבריכות ציבוריות. בין התקנות: גידור, סימון, תקנות הנוגעות לאיכות המים, ובמידת הצורך מציל (כאשר מספר המתרחצים עולה על 30 מתרחצים). לכן, במידה ומתרחש אסון, בעל הצימר חשוף לתביעות.

קרא עוד...

עץ שנטעו אותו עקום לעולם לא יתיישר, רוצה לומר: האופן בו מתחיל הליך הגירושין, האסטרטגיה שתיקבע בהתחלה, המהלכים ו/או הטעויות שיעשו בהתחלה, ישפיעו על ההליך ולבטח שגם על תוצאותיו. יש דברים שאסור לעשות כאשר שוקלים לפתוח בהליך משפטי לגירושין כנגד בן הזוג. ראשית כל, לומר לבן הזוג ו/או לאחרים שאתם עומדים לשכור שירותיו של עו"ד אשר יגיש נגד בן הזוג תביעות. שנית, לחתום על מסמכים שבן הזוג הכין או הוכנו יחד עימו מבלי לקבל ייעוץ משפטי. שלישית, להעביר כספים לבן הזוג על חשבון התחשבנות עתידית ולהגיש תלונות סרק במשטרה ולבסוף, להודות בקיומו של קשר רומנטי עם אחר.

gilshahaf

מדוע אסור לומר לבן הזוג או לאחרים שאתם עומדים לשכור שירותיו של עורך דין? תחום דיני המשפחה שונה מכל תחום משפטי אחר. ישנן שתי ערכאות הרשאיות לדון בעניינים הנוגעים לגירושין כמו מזונות, משמורת ורכוש. ערכאה אחת היא בית הדין הרבני. ערכאה שנייה היא בית המשפט לענייני משפחה. לכל ערכאה היתרונות והחסרונות שלה. לכל אחד מהצדדים עדיף לפנות לערכאה כזו או אחרת בהתאם לנסיבות הספציפיות של המקרה. הערכאה אשר תדון באותן סוגיות היא הערכאה אשר הוגשו אליה התביעות קודם בזמן. לכן יש "מרוץ סמכויות" בין הערכאות. אם בן הזוג יידע על הכוונה להגיש תביעות, הוא יגיש תביעות ראשון לערכאה הנוחה לו, וככל הנראה זו לא תהיה הערכאה הנוחה לך. לכן, לא משתפים את בן הזוג על הכוונה להגיש תביעות, והוא יודע על כל לראשונה רק לאחר שהן מוגשות.

מדוע אסור לחתום על מסמכים שבן הזוג הכין או הוכנו יחד עמו מבלי לקבל ייעוץ משפטי? לחתימה על מסמך יש משמעות משפטית אדירה. החתימה מקימה חזקה שמי שחתם הבין את מה שהוא חתם עליו, הסכים לו, רצה בו ומתכוון גם לבצע את מה שחתם עליו. מאחר ולחתימה יש משמעות אדירה, ופעמים רבות לא ניתן לחזור מהסכמות שניתנו בחתימה, יש לוודא כי מה שחותמים עליו זה באמת מה שהתכוונו ואין עוד פרשנות. יש לוודא כי מה שאנו חותמים עליו מכיל את כל מה שרצינו ולא רק חלק וכן כי המסמך שחתמנו עליו נותן גם פתרון להפרות צפויות והדרך שמתמודדים עימם. כל מסמך שחותמים עליו הוא בעל משמעות משפטית. אסור לחתום על מסמכים בלי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום. 

מדוע אסור להעביר כספים לבן הזוג על חשבון התחשבנות עתידית? כאשר אנחנו מעבירים כספים לבן הזוג, לא במסגרת הסכם כולל ו/או על חשבון התחשבנות עתידית, והדבר אינו מגובש במסגרת הסכם ברור, הרי שלא ברורה מטרת העברת הכספים. האם הכספים האלה הם מתנה שאנו נותנים, האם זו הלוואה שתוחזר בעתיד?  האם זה פירעון חוב שאנו חייבים? האם אלו כספים שהעברנו לבן הזוג על מנת שייתן לצד ג'. האפשרויות הם רבות ומגוונות. ניתן להעביר כספים לבן זוג, אולם הדבר חייבם להיות מגובה במסמך משפטי שנכתב על ידי עורך דין המסביר מהי אותה העברה ומה המשמעות שלה.

מדוע אסור להגיש תלונות סרק במשטרה? אם הגשת תלונת סרק במשטרה אתה צפוי שיוגש נגדך כתב אישום. בהגשת תלונת סרק במשטרה אתה עלול לגרום לבן/בת הזוג נזק אדיר לרבות איבוד מקום עבודה. נוסף במקרה של הגשת תלונה במשטרה אתה צפוי לתביעה נזיקית מצד בן הזוג וצפוי לחיובים כספים של עשרות ומאות אלפי שקלים.

מדוע אסור להודות בקיומו של קשר רומנטי אחר? שאלת האשמה בפירוק התא המשפחתי בנסיבות מסוימות יכולה להיות משמעותית מאד. כך למשל, האם האישה תקבל כתובה תלויה בשאלת אשמתה בפירוק התא המשפחתי ובנאמנותה. מקרה אחר הוא של קיומו של סיכוי בנסיבות מסוימות, שחלוקת הרכוש, תעשה באופן שאינו שוויוני לאור מעשה של בגידה. זאת ועוד, הודאה בבגידה משליכה קשות על האופן בו מתנהל הליך הגירושין, שכן היא מעצימה את תחושת הפגיעה ורצון הנקמה, ומכבידה מאד על ההתנהלות ועל ההליכים ומקשה על היכולת להגיע להסכמות. חשוב לזכור כי הליך הגירושין הוא מורכב וארוך. הסיכוי לטעות הוא גבוה. היעזרו במומחים בתחום! בלא עזרה, הטעויות הן הרות גורל ויש להן השלכות כבדות משקל בנוגע לעתידכם. 

alt

* הכותב הוא עו"ד גיל שחף, הבעלים של "שחף ושות' - חברת עורכי דין המתמחה בניהול הליכי גירושין מורכבים, מחבר הספר "המדריך למתגרשים מתחילים", מנהל פורום דיני משפחה באתר הפורמים המשפטיים וב-mako.