ארגוני זכויות אדם יעתרו לבג"ץ נגד חוק החרם - פוגע בחופש הביטוי ומנוגד למשפט הבינלאומי. יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, פנה לשר האוצר ד"ר יובל שטייניץ וביקש ממנו לפרסם לאלתר תקנות על פי חוק החרם שאושר הערב בכנסת, אשר ימנעו מחברות ישראליות שנכנעו לחרם הפלשתיני מלהשתתף במכרזים ממשלתיים

ארגוני זכויות האדם עדאלה, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, רופאים לזכויות אדם וקואליציית נשים לשלום, הודיעו הערב כי בכוונתם לעתור לבג"ץ נגד חוק החרם שאושר בכנסת ולבקש את ביטולו המיידי.

העותרים יטענו כי מדובר בחוק בלתי חוקתי המגביל את חופש הביטוי הפוליטי, מנוגד למשפט הבינלאומי בהיותו מחייב גם תושבי מזרח ירושלים לשתף פעולה עם הכיבוש וגם פוגע בעיקרון השוויון בהיותו מנסה להגן על עמדה פוליטית אחת בעודו מגביל עמדות אחרות. עוד ייטענו הארגונים כי החוק מנוגד לעקרונות חוקי הנזיקין.‬‬

עו"ד חסן ג'בארין, מנכ"ל עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי, אמר הערב לאחר אישור החוק כי "אנו רואים שוב כיצד כנסת ישראל מנסה לקדם חוקים שלא עומדים בקנה אחד עם הדין והתקנות הבינלאומיות. לא רק שהיא מנסה להשתיק את המחאה נגד הכיבוש – היא גם מנסה לכפות על קורבנות ומתנגדי הכיבוש לשתף איתו פעולה ואף לתמוך בו אקטיבית.

זה לא עומד בשום קריטריון של משפט בינלאומי ואנו מאמינים שזה גם לא יקבל את אישורו של בית המשפט העליון. לא ייתכן כי החוק יגדיר חרם אחד כבלתי חוקי ומחייב בעונש ואילו חרם אחר – נגד חברה מסחרית או תאגיד כלשהוא – כלגיטימי. הבחנה זו בין סוגים שונים של מחאות וניזוקים חושפת את הכוונה הפוליטית הפסולה של החוק הזה, שמבקש להטיב רק עם צד אחד של הקשת הפוליטית ולהשתיק את הדיון הציבורי בסוגיה מרכזית ושנויה במחלוקת".‬‬

ח"כ איתן כבל אמר על חוק החרם שעבר הערב: "מדובר בחוק פחדני שמהווה חלק מסדרת חוקים פאשיסטים אותם יוזמת הממשלה". לדבריו, "זה פתטי להציג אנשים כמוני שהם הרוב במדינה כאנשים הפועלים על מנת לפגוע בה. אני נגד חרמות, אך אזור יהודה ושומרון, על אף אהבתי הרבה אליו, הוא איזור שעדיין שרוי במחלוקת. הימין שולט כבר 30 שנה ואיני מבין מה מפריע לו לממש את האידאולוגיה שלו ולספח את שטחי יהודה ושומרון למדינת ישראל. במקום זה הוא מעדיף לייצר בציבור תחושת מצור על מנת להרוויח עוד קולות בקלפי".

ד"ר ישי מנוחין, מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, אמר הערב לאחר אישור חוק החרם כי "הדרך לגיהינום האנטי-דמוקרטי לעיתים רצופה כוונות טובות, אך לא בפעם זו. הכנסת מלאה במחוקקים שרואים לעצמם מטרה לפגוע בדמוקרטיה הישראלית יותר ויותר פעם אחר פעם. חוק החרם הוא רק מדרגה נוספת שהמחוקק הניח בדרך למחיקת שרידי הדמוקרטיה בישראל. קריאות האזהרה של ארגוני זכויות האדם ושל רבים בחברה הישראלית לא עזרו הפעם והכנסת מובילה את חברה הישראלית צעד נוסף בדרך לגיהינום."

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, פנה לשר האוצר ד"ר יובל שטייניץ וביקש ממנו לפרסם לאלתר תקנות על פי חוק החרם שאושר הערב בכנסת, אשר ימנעו מחברות ישראליות שנכנעו לחרם הפלשתיני מלהשתתף במכרזים ממשלתיים.

דיין אמר בפנייתו לשטייניץ: "מי שהעדיף להתנכר לישראלים כדי להרוויח כמה שקלים מן הערבים, אסור שממשלת ישראל תפרנס אותו. אנא הפעל את הסעיף בחוק החרם המסמיך אותך לפעול כך".