בעקבות עתירה של מרכז עדאלה והוועד לענייני אסירים פלסטינים, ביטל שירות בתי הסוהר את מדיניותו למניעת מפגשים של אסירים פלסטינים שובתי רעב עם עורכי דינם.

כלים
צילום: אילוסטרציה
צילום: אילוסטרציה

ביום 17.4.17 פתחו כ- 1,500 אסירים פלסטינים בשביתת רעב במחאה נגד תנאי כליאתם הקשים, ומאז נתקלים עורכי הדין שלהם בקשיים ובתקלות מצד שירות בתי הסוהר, המונעים מהם להיפגש עם מרשיהם כאקט ענישתי בתגובה לשביתת הרעב.

ראש הרכב השופטים, השופט חנן מלצר, שאל בפתיחת הדיון לנציג המדינה מדוע לא לנהל את הדיון בהנחה שבית המשפט הוציא צו על תנאי בעתירה. בנוסף, תהו השופטים מדוע שירות בתי הסוהר מאפשר לאסירים פלסטינים שאינם שובתי רעב לפגוש את עורכי דינם, אך מונע זאת מאסירים ששובתים רעב. בעקבות הערות השופטים, יצאו הצדדים להתדיינות מחוץ לאולם בית המשפט אשר בסופה הגיעו להסכם לפיו שירות בתי הסוהר יאפשר לעורכי הדין לפגוש את האסירים שובתי הרעב.

בהסכם נקבע כי "אין מחלוקת בזכותם של אסירים, לרבות אסירים שובתי רעב, לקיים מפגשים עם עורכי דין למטרת שירות מקצועי בלבד בכפוף לכלל הוראות הדין בעניין זה." עו"ד מונא חדאד ממרכז עדאלה אומרת כי "מצער שעורכי דין צריכים לפנות לבית משפט על מנת לממש זכות חוקתית שאינה שנויה במחלוקת ולאפשר להם לבקר את האסירים שובתי הרעב מזה 16 ימים. שירות בתי הסוהר מוסיף חטא על פשע: מלכתחילה האסירים הפלסטינים שבתו במחאה נגד תנאי הכליאה המשפילים והבלתי אנושיים שבהם הם מוחזקים, ובתגובה לשביתה, שירות בתי הסוהר נוקט בצעדים ענישתיים שמפרים עוד יותר את זכויותיהם."