וועדת השרים לחקיקה אישרה היום את הצעת החוק של ח"כ פאינה קירשנבאום, אשר תסייע למגר את תופעת ייצור, יבוא ומכירת משקאות אלכוהוליים מזוייפים ותגביר את יכולת האכיפה של רשויות החוק בעניין זה. ח"כ קירשנבאום: "ייצור ומכירה של משקאות מזוייפים הפכה למכת מדינה של ממש. הצעת החוק שלי תביא לפיקוח הדוק על כל התהליך שעובר על משקאות חריפים, מהיצרן או היבואן ועד לצרכן, ותמנע מקרים קשים של הרעלה או נזק בריאותי כתוצאה מצריכת משקה מזוייף."

רק לפני שבועיים תפסה היחידה הארצית לחקירות כלכליות 9 חשודים במעורבות בתעשיית זיוף אלכוהול בצפון שייצרו את המשקאות ומכרו אותם לבעלי מזקקות פירטיות ברחבי הארץ.

בפשיטת המשטרה נתגלתה שרשרת זיוף הכוללת ייצור, הפצה ומכירה לאזרחים של משקאות אלכוהוליים מזוייפים- וויסקי וודקה. החשודים מילאו בקבוקים ריקים של מותגי וויסקי וודקה ומכרו אותם במחיר מלא. בחקירה התברר כי כל התהליך התבצע בתנאי ייצור לא ראויים וכי בחלק מהבקבוקים שנמכרו נתגלו נמלים ויתושים.

על פי נתוני משטרת ישראל רוב מקרי זיוף האלכוהול אינם מדווחים ועל כן מטופלים אך ורק על ידי מידע מודיעיני. על פי ההערכות, מכירה של אלכוהול מזויף בפיצוציות, במסעדות ובבארים שונים, עלול להגיע לכ-20 אחוז מבקבוקי האלכוהול בשוק (בין 3-2 מיליון בקבוקים(.

האלכוהול מיוצר בפיראטיות, בתנאים תברואתיים ירודים ואינו מפוקח על ידי הרשויות. במקביל לתופעת הזיוף ברחבי הארץ,אנו עדים לתופעת הברחת בקבוקי אלכוהול מזויפים במעברי הגבול.

הצעת החוק המוצעת מטילה חובות לכל אורך השרשרת, החל מהאישורים הנדרשים מיצרן ויבואן של משקאות חריפים, וכלה באישורים הנדרשים מבית העסק. הצעת החוק כאמור תסייע למגר את תופעת ייצור, יבוא ומכירת המשקאות המשכרים המזויפים ותגביר את יכולת האכיפה של רשויות החוק בעניין זה.

ח"כ פאינה קירשנבאום, יוזמת החוק: "מטרת הצעת החוק היא להתמודד עם נגע האלכוהול המזויף. האלכוהול המזוייף מהווה מכת מדינה של ממש, אשר מסכן את הצרכנים מבחינה בריאותית. עלינו לזכור כי המשקאות הזולים נצרכים על ידי צעירים ועל ידי החלשים בחברה, אשר בשל תופעת הזיוף נמצאים בסיכון בריאותי אמיתי. אני חרדה כי אותם אנשים ישלמו בבריאותם על מעשיהם של עבריינים ציניים המסכנים את בריאות הציבור על מנת להרוויח כסף קל. בנוסף, מעשיהם של אותם עבריינים מהווים הונאה, שכן הצרכנים מקבלים מוצר באיכות ירודה, שלא עליו שילמו ממיטב כספם. אני מברכת את וועדת השרים לחקיקה על אישור החוק ומקווה כי נצליח להעביר אותה בקריאה שנייה ושלישית בהקדם"