גזרת את החוגר סוף סוף, הזדכית על המדים והחלטת לעשות את הצעד הראשון בדרך להצלחה שלך, זאת שתביא לך בעוד כמה שנים את קריירת החלומות שלה חיכית וציפית. אז נרשמת למבחן הפסיכומטרי, מלחיץ, אין ספק, אבל צריך ללמוד ולהתעלם מהמתח והפאניקה. אתה ממשיך הלאה, אבל רואה שעוד ועוד סימולציות מגיעות ומתחילה לעלות התחושה של "אני לא יודע כלום! אמאלה!", אז מה עושים במצב כזה?

כלים

פסיכומטרי זה לא צחוק, מדובר בבחינה עמוסה בפרקים שונים וגדושים בחומר: פרק כמותי, מילולי, אנגלית וחיבור. עם כל סימולציה וכל תרגיל שאנחנו חווים בו חוסר הצלחה, אנו מתחילים להילחץ ולהרגיש את תחושת הכישלון שמקשה עלינו להמשיך הלאה.

חרדת בחינות הינה תופעה ידועה ומוכרת בקרב פסיכולוגים ומאבחנים, שכן כ-15% מהאוכולוסיה סובלים מחרדה זו. חרדת בחינות היא למעשה חרדת ביצוע, כלומר, אדם נכנס למצב של לחץ ופחד כאשר עליו להוכיח לעצמו ולאנשים אחרים מה הוא מסוגל לעשות ועד כמה טוב הוא יבצע את המשימה.

חרדת בחינות יכולה לבוא לידי ביטוי בתגובות פיזיות כמו הזעה, הגברת קצב הלב וכדומה. עשויה להופיע גם תגובה רגשית לתופעת החרדה בצורה של פחד ודאגה. וכמו כן עשויה להופיע תגובה מחשבתית שבאה לידי ביטוי על ידי בלבול,שכחה, הקצנת מחשבות ועוד.

המבחן הפסיכומטרי הוא מבחן עמוס ורווי בחומר, רמת הקושי שלו היא גבוהה והוא דורש שינון ולמידה רבים שמצריכים למידה ארוכה ממה שרגילים התלמידים בישראל ללמוד בבחינות אחרות. בעקבות זאת, רף הלחץ גדול יותר מאשר בשאר הבחינות. כמו כן, אפקט הגורליות של הבחינה על הקבלה של הסטודנט ללימודי התואר אותו הוא רוצה ללמוד רק תורמת להעלאת הלחץ למקרה ולא יצליח לעמוד ביעד.

קצת לחץ הוא חיובי – הוא זה שמניע אותנו להשקיע ולהתכונן לבחינה. מאידך, אם הלחץ משתק, גורם לנו לא לתפקד ומוריד את היעילות שלנו, יש לומר שמדובר בחרדה. במצב כזה, החרדה עשויה לגרום לתלמיד בעל יכולות וידע לקבל ציון שלא משקף את היכולות שלו ומצב זה דורש התייחסות.

לפניכם מספר טיפים להתמודדות עם החרדה:

שינה – שינה היא חשובה מפני שהיא עוזרת לנו לאגור אנרגיה, השינה כמו כן מרגיעה אותנו ומאפשרת מצב של שקט והתכנסות בתוך עצמנו. רצוי לישון לפני כל סימולציה וכמובן לפני המבחן הפסיכומטרי לפחות 8 שעות.

למידה בשניים – רצוי מאד לבחור כבר בתחילת הקורס פרטנר ללמידה משותפת, כשלומדים ביחד ההתמודדות היא משותפת ומורידה מהלחץ כיוון שיש את מי לשתף בתחושות והחששות שאנו מרגישים ולדעת שאנחנו לא לבד בתהליך הזה.

היו עדינים עם עצמכם - קבעו לעצמכם סטנדרטים הגיוניים שתוכלו לעמוד בהם ולא סטנדרטים אסטרונומיים כמו 800 בפסיכומטרי, שקשה ואף בלתי אפשרי להשיג.

ספורט – פעילות גופנית היא דרך יעילה ביותר לנתב את כל התחושות השליליות ונותן תחושה של שחרור והירגעות. אפילו חצי שעה של ספורט יכולה לעשות פלאים לגוף ולעזור ליצור כמה שעות של רוגע ושלווה בעת הלמידה למבחן.

אז היו רגועים, יש פתרונות רבים כדי להתגבר על הלחץ והחרדה, נישמו עמוק, תעשו משהו מרגיע לפני השינה, תראו סדרה מצחיקה בטלוויזיה, קראו ספר, תעשו מדיטציות והכי חשוב – סמכו על עצמכם! אתם יכולים לעשות את זה.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

יונ 13, 2019

מתקשים במקצועות אנגלית ומתמטיקה? מרכזי לימוד מטיק- הצלחה אישית לכל תלמיד

כמעט כל הורה עם ילדים בחטיבת הביניים והתיכון, מכיר את הקשיים בהם נתקלים התלמידים כתוצאה…
אפר 01, 2019

מיהו אגרונום ומהם תחומי העיסוק שלו

החקלאות מציעה אופציות שונות לצורך ייצור מזון, שימור מזון ושיפור מזון. מעבר לכך, החקלאות…
מרס 17, 2019

קורס גרפיקאים

היום גם מי שלא ראה את עצמו בעבר לומד, יכול לעשות את זה. כל מה שצריך הוא כוח רצון…
מרס 17, 2019

קורס בניית אתרים

העולם סביבנו עבר שינוי משמעותי בשנים האחרונות, שינוי שאפשר לשייך בעיקר לפריצת האינטרנט…
מרס 05, 2019

עיצוב גרפי קורסים

העולם המודרני מציע לנו אין סוף קורסים, קורסים בתחומים שונים מהם פיזיים ומהם וירטואליים.…