בעקבות העלייה בתוחלת החיים בעולם המערבי ובמשק הקיבוצי בפרט, בקיבוצים רבים מגיע שיעור החברים המבוגרים – מעל גיל 50, לכ-40%. הפרשות-חסר לפנסיה ושינויי חקיקה יצרו גירעון אקטוארי של עשרות מיליוני שקלים בעתודות הפנסיוניות של התנועה הקיבוצית ומנעו מקיבוצניקים אלו רזרבה פנסיונית ראויה

כלים

בעוד הקיבוצים ה"עשירים" יכולים לממן את הגמלאים מהכנסה שוטפת – עכשווית, הרי שקיבוצים שלא עלה בידם לפתח מערכות כלכליות איתנות, ניצבים מול שוקת שבורה כאשר המקורות למימון מחייתם של הפנסיונרים בקיבוץ – פשוט אינן בנמצא. נציגים מהמשק הקיבוצי ומומחי מבטח סימון – מנהלת ההסדרים הפנסיונים והפיננסים הגדולה בישראל, ניסו לגבש פתרונות לבעיה הסבוכה הזו, ביום עיון מיוחד שהתקיים במרכז הכנסים של קיבוץ שפיים ביום שלישי האחרון בו השתתפו למעלה מ - 100 נציגי קיבוצים בישראל.

אריק יוגב, מנכ"ל מבטח – סימון, בירך את משתתפי הכנס ואמר כי " מעל עשור הקהילה הקיבוצית עוברת שינויים רבים באורחות החיים שלה, אך עדיין מעניקה חשיבות לערבות הדדית. האתגר החשוב ביותר לקיבוצים הוא הבטחת פנסיה מכובדת לכל החברים. במהלך השנה האחרונה פיתחנו במבטח – סימון כלים ופתרונות ייעודיים למשק הקיבוצי הכוללים בין השאר גם ליווי וסדנאות בהערכות לקראת הפנסיה לחברי הקיבוץ ואימון פיננסי אישי לכל משפחה".

במהלך הכנס הציג ד"ר בעז ים, מנכ"ל "עוגן יעוץ אקטוארי" את הנתונים הבעייתיים – תוחלת החיים הממוצעת לאדם בעולם המערבי עולה כל 10שנים בשנתיים. תוחלת החיים בקיבוצים גבוהה ב – 3 שנים מתוחלת החיים הממוצעת בשאר המדינה. "השנים הנוספות" יוצרות מעמסה על קופות הפנסיה בקיבוצים וגורמות לכך שקיבוצים רבים סובלים מגירעון אקטוארי חמור ואינם יכולים לעמוד בתשלומי הפנסיה של החברים המבוגרים, ואלה נאלצים להסתפק בתשלומי פנסיה מופחתים או בקצבאות מהביטוח הלאומי.

כחלק מהדיונים, מסרו נציגים מהמשק הקיבוצי כי " בשנים האחרונות, וכחלק מתהליכי הפרטה שעוברים על הקיבוצים, קשה יותר לחברי קיבוץ להבין את הצורך לחסוך כסף בהווה ע"מ לדאוג לעתיד הפנסיוני של החברים המבוגרים. וכך אנו נאלצים לשלם את הפנסיה המינימאלית לחברי הקיבוץ העומדת על כ – 2760 ₪ לחודש, ולחברים המבוגרים, מאוד קשה להתקיים ולחיות בכבוד מפנסיה נמוכה כל כך."

עו"ד רועי פוליאק העלה בכנס את נושא ההסכם המשולש בין החבר הקיבוץ והגופים המוסדיים וסקר את המורכבות המשפטית בנושא ואת האופן בו הגופים המוסדיים מתייחסים לבעיה זו.

גיל אורלי – מנכ"ל יבולים מקבוצת מבטח-סימון סקר בפני אורחי הכנס את הבעיה של ההתנהלות הפיננסית האישית של חבר הקיבוץ והפתרונות העומדים לרשותם במסגרת פעילותה של יבולים בניהול תקציב משפחתי.

עוד התארחו בכנס, ד"ר נאוה ניב סרודיו, מנהלת מערך הבריאות במבטח-סימון אשר סקרה את החוסרים הקיימים במסגרת חוק הבריאות והשבן והפתרונות המיוחדים אותם מספקת מבטח-סימון לאוכלוסיית הקיבוצים בנושא זה. העיתונאי איתי אנגל ריתק את אורחי הכנס בהרצאה בנושא פעילותו של עיתונאי באזורי לחימה.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS