200 סרטי סטודנטים, 6 הקרנות בכורה בנוכחות במאים מחו"ל, מגוון סדנאות וכיתות אמן, כנס ניו מדיה, הפרויקט התיעודי חברתי – "לחם עבודה" ופרויקט קולנוע ישראלי-פלסטיני בנושא "קפה בין מציאות לדמיון": הפסטיבל הבינלאומי ה-13 לסרטי סטודנטים יתקיים בסינמטק תל-אביב בין התאריכים 12-5 ביוני 2010

כלים
זהו הפסטיבל הגדול והמוביל בעולם לסרטי סטודנטים. כמדי שנתיים גם השנה צפויים להגיע למעלה ממאה סטודנטים לקולנוע מ-40 מדינות ברחבי העולם, ואלפי יוצרי קולנוע ואוהבי קולנוע מהארץ.

הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים מנוהל ומופק מאז 1986 על-ידי סטודנטים מהחוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב ובתמיכתה. כמו כן הפסטיבל מתקיים בשיתוף ובתמיכת עיריית תל אביב-יפו, מועצת הקולנוע וקרנות ותומכים נוספים. במשך עשרים שנות קיומו צבר יוקרה ומוניטין רבים, וכיום מוגדר הפסטיבל על-ידי CILECT (ארגון הגג הבינ"ל לבתי ספר לקולנוע) כפסטיבל הטוב ביותר לסרטי סטודנטים בעולם.

בראש חבר השופטים של התחרות הבינלאומית יעמוד יאן הרלן, גיסו של סטנלי קובריק והמפיק של כל סרטיו מאז "בארי לינדון" – "מטאל ג'קאט", "הניצוץ", "עיניים עצומות לרווחה". הרלן הפיק גם את ".I.A" סרטו של סטיבן שפילברג, שיזם קובריק לפני מותו וביים מספר סרטים דוקומנטריים. הרלן ישמש כיו"ר חבר השופטים בתחרות הבינלאומית של הפסטיבל. כמו-כן יעניק הרלן כיתת אמן בנושא: "מוסיקה כאלמנט דרמטי של עשייה קולנועית ושל מבנה התסריט".

אורחי כבוד בולטים בפסטיבל: רוג'ר קורמן - מפיק ובמאי, שהיה ליוצר המשפיע ביותר על תעשיית סרטי ה-B בפרט, ועל הקולנוע העצמאי האמריקאי בכלל. במהלך הקריירה הארוכה שלו הפיק קורמן 550 סרטים, וביים 50 סרטים נוספים, כולם יצירות דלות תקציב, מקוריות ומלאות דמיון ותעוזה. בשנת 2010 עוטר על ידי האקדמיה האמריקאית לקולנוע בפרס אוסקר למפעל חיים. הפסטיבל יעניק לקורמן אות הוקרה בטקס הפתיחה של הפסטיבל. במסגרת הפסטיבל יעניק רוג'ר קורמן כיתת אמן לסטודנטים לקולנוע. כמו-כן יתקיים מפגש חגיגי לקהל הרחב בשילוב הקרנת סרטו של קורמן "נפילת בית אשר" (1960).

רוב אפשטיין וג'פרי פרידמן- רוב אפשטיין וג'פרי פרידמן הם במאי סרטי תעודה, העוסקים בעיקר בנושא הגייז. בין סרטיהם - "כוכבים בארון" המספר את היסטוריית הצגת דמויות גאות בקולנוע מתחילתו ועד שנות ה90'. הסרט זכה בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל ברלין (כן, בגרמניה) וגם בפרס הבימוי בפסטיבל סאנדנס בארה"ב, בנוסף, הוא זכה בפרסים בכל הפסטיבלים של הגייז בהם היה מועמד. בשנת 1984 שש שנים לאחר חיסולו של הארווי מילק,יצר הבמאי רוב אפשטיין את "הזמנים של הרווי מילק", שזיכה אותו בפרס האוסקר לעבודות דוקומנטריות.היוצרים זכו בשנית בפרס האוסקר לסרט התיעודי הטוב ביותר לשנת 1989 עם סרטם "חוטים משותפים: סיפורים משמיכת הטלאים". במסגרת הפסטיבל יעניקו צמד היוצרים כיתת אמן מיוחדת בנושא הקולנוע התיעודי. כמו כן תתקיים הקרנת בכורה חגיגית של סרטם המשותף "יללה", סרט עלילתי בשילוב אנימציה, בכיכובו של ג'יימס פרנקו, אשר נבחר להיות סרט הפתיחה של פסטיבל סאנדס 2010.

נתן מילר- מילר החל את הקריירה הקולנועית שלו לאחר שעזב את לימודיו בגיל 19 על מנת לעבוד כעוזר במאי, אך את צעדיו הראשונים בתעשיית הקולנוע הצרפתי עשה כבר בילדותו, כשהשתתף כשחקן בכמה סרטים, וביניהם "ילד הפרא" (1970) וה"חדר הירוק" (1978), שניהם בבימויו של פרנסואה טריפו. ב-1993 ביים את סרטו הקצר הראשון "עמוק, עמוק",. מאז 1985 עבד עם אביו, הבמאי הנודע קלוד מילר, כעוזר במאי במספר פרויקטים, ביניהם "הפרחחית" (1988), "הפסנתרנית" (1992) ו"סוד" (2007). סרטו הארוך כבמאי "אני שמח שאמא שלי בחיים" (2009) שבויים במשותף עם אביו, הוקרן בהצלחה בפסטיבלי הקולנוע הבינלאומיים של ונציה ומונטריאו. במסגרת הפסטיבל תתקיים הקרנת בכורה חגיגית של הסרט "אני שמח שאמא שלי בחיים", ומפגש עם יוצר הסרט בתום ההקרנה.

קלוד מילר- במאי הצרפתי עטור השבחים, ביים את הסרט "הסוד" 1965-1974 כשעבד כעוזר במאי של רובר ברסון, ז'אן לוק גודאר ובמאים נוספים. במיוחד השפיעה עליו עבודתו עם פרנסואה טריפו, שלו שימש כעוזר בעשרה סרטים. טריפו היה זה שעודד אותו להתחיל לביים. .ב-1976 ביים מילר את סרטו הארוך הראשון, "הדרך הנכונה לצעוד",. "תגידו לה שאני אוהב אותה" מ-1977, "חקירה לילית" ב-1981, "הפרחחית" ב-1988, סרט מצליח נוסף , טיול כיתה" ב-1998, ו"לילי הקטנה" ב-2003, עיבוד עכשווי ל"השחף" של צ'כוב.

פלורין שרבן – במאי הסרט "אם אני רוצה לשרוק, אני שורק", שיוקרן בפסטיבל, זכה להצלחה גדולה בפסטיבל ברלין 2010 וקטף שני פרסים: דב הכסף - הפרס הגדול של חבר השופטים ופרס אלפרד באואר לחדשנות קולנועית. שרבן ייקח חלק באירועי המחווה הרומנית המתקיימים במסגרת הפסטיבל, יקיים מפגש עם הקהל, יציג את סרט הגמר שלו ויספר על המעבר מסרט הגמר כסטודנט אל יצירת הפיצ'ר הראשון שלו. כמו כן תתקיים הקרנת בכורה חגיגית ומפגש עם היוצר.

בתחרות הישראלית לסרטי סטודנטים ישתתפו השנה 31 סרטים - עלילתיים, תיעודיים, סרטי אנימציה וקולנוע ניסיוני –מ-15 בתי ספר ומגמות לקולנוע ברחבי הארץ.

השנה הוקמה מסגרת חדשה בפסטיבל – "אחד על אחד"– שמטרתה לעזור לסטודנטים ובוגרי לימודי הקולנוע בארץ לממש את כישרונם ולהגשים את חזונם. במסגרת זו יפגשו יוצריםקולנוע צעירים עם אנשי תעשייה בכירים מתחומי הקולנוע והטלוויזיה לפגישה אינטימית קצרה, מתוך מטרה להעניק ליוצרים הצעירים אפשרויות חניכה מבכירי היוצרים והמפיקים בארץ, ולקדם את הפרויקט שלהם שלב אחד קדימה.

פרויקטים מיוחדים של הפסטיבל: הפרויקט התיעודי חברתי – "לחם עבודה". במסגרת הפרויקט נוצרו כ-20 סרטים דוקמנטרים קצרים. כל סרט הוא פורטרט של דמות או מקום עבודה, כאשר החיבור בין הסרטים יצור פסיפס אנושי הטרוגני הנותן ייצוג לעובדים מכל קצוות הסקאלה. בכורת הסדרה תתקיים בפסטיבל בערב הקרנה חגיגי. ולאחר מכן תשודר בחמישה פרקים בערוץ 8.

פרויקט קולנוע פלסטיני-ישראלי - הפרויקט קם מתוך רצון לקדם שיתוף פעולה ושיח אמנותי בין יוצרי קולנוע צעירים, ערבים ויהודים, וליצור היכרות ומפגש בין הסטודנטים על בסיס שפת היצירה המשותפת להם. התמה המשותפת לסרטים - "קפה"- בין מציאות לדמיון". קפה נוגע בחיי היומיום של כולנו בשגרה, בקצב החיים, באינטראקציות בין-אישיות, אבל יותר מכך הקפה הוא חלק מזהות תרבותית וקיום חברתי-פוליטי רחב יותר. הקפה משמש נקודת מוצא עבור הסיפורים, המקומות, והדמויות שיביאו היוצרים בפרויקט. במסגרת הפרויקט מתקיימים אחת לחודש מפגשים של המשתתפים, ונוצרים כ-12 סרטים קצרים שיוצגו בהקרנה חגיגית בפסטיבל.

פרויקט "אדריכלות מהסרטים", הוא שיתוף פעולה בין הפסטיבל ובין בית-הספר לאדריכלות ע"ש עזריאלי באוניברסיטת תל-אביב במטרה להקים מיצב אדריכלי שיוצג בימי הפסטיבל ויעסוק במרחב האורבאני ובקשר שבין קולנוע ואדריכלות.

כנס בנושא ניו-מדיה שיעסוק בהיבטים של יצירה חוצת-מדיה וביחסים בין מדיום הקולנוע לבין הניו-מדיה. לכנס יוזמנו אושיות מעולם הניו מדיה כאשר הדגש של הכנס הינו יצירה במדיה החדשה.

בין אורחי הכנס: אלכסנדר בראשה (צרפת), מפיק ומנכ"ל Upian חברה צרפתית העוסקת בפיתוח ועיצוב פלאש לאינטרנט; אניטה אונדין סמית' (ארה"ב), מפיקה ומנכ"לית חברת Seize the Media העוסקת בפיתוח, מימון והפקה של פרויקטים בתחום ה – Transmedia, כולל סרטים באורך מלא, סרטי טלוויזיה, סדרות אינטרנט וסלולר ואפליקציות משחקים; דאנקן סקיילס (ארה"ב) במאי בקבוצת Waverly Films, לא יותר משנתיים של פעילות וידאו רשתית, ודאנקן וחבריו לוויברלי מצלמים פיילוט שני לקומדי סנטרל, עושים קליפים ועבודות לMTV, VH1, לאמנים כמו פאט בוי סלים, lcd soundsystem, The rapture, TV on the radio ועוד; סוזאנה לוץ (צרפת), מפיקת מולטימדיה בערוץ ARTE; אלי אוזן (ישראל) מייסד ומנכ"ל The Box חברה העוסקת במדיה חדשה ועוד רבים וטובים.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS