שח"ם ארגון השחקנים, ובית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר חתמו אמש (22.1.17) על הסכם, המסדיר את תנאי השחקנים העובדים בסרטי סטודנטים לקולנוע ובין היתר מגדיר תשלום מינימלי לשחקנים מקצועיים חברי שח"ם עבור השתתפותם בסרטי סטודנטים. אסתי זקהיים יו"ר שח"ם: " משחק הוא מקצוע לכל דבר ועניין ולשחקנים מגיע לקבל תמורה עבור השקעתם בפרוייקטים"

כלים
סרטי סטודנטים במשך שנים מהווים מקור עבודה לשחקנים ולשחקניות
סרטי סטודנטים במשך שנים מהווים מקור עבודה לשחקנים ולשחקניות

רני בלייר ראש התואר הראשון במכללת ספיר: " ההסכם מבטיח היענות של שחקנים או סטודנטים למשחק לסרטיהם של סטודנטים לקולנוע וטלוויזיה". שח"ם ארגון השחקנים חתם על הסכם ראשון מסוגו עם בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, המסדיר לראשונה את תנאי וזכויות השחקנים בסרטי סטודנטים.

לאחר מאבק ארוך שנים של שח"ם ארגון השחקנים בתופעה של השתתפות שחקנים בסרטי סטודנטים ללא כל תמורה תוך הבטחה של ניסיון ושיפור תיק העבודות, נחתם אמש (22.1.17) הסכם היסטורי וראשוני המסדיר את תנאי וזכויות השחקנים והשחקניות המקצועיים בסרטי הסטודנטים. ההסכם מסדיר את השתתפות השחקנים בסרטים ואת התחייבותם להשתתף בסרט בהתאם למצופה משחקן מקצועי ומצדו השני ההסכם מבטיח תמורה לשחקנים ולשחקניות. ההסכם בין היתר מסדיר את זכויות היוצרים והמבצעים בסרט, התחייבות השחקן להשתתפות בסרט, ביטוח, נאותות הפקה, נסיעות, ארוחות, החזרי הוצאות ועוד. כמו כן נקבע כי שחקן מקצועי חבר שח"ם יהיה זכאי לתמורה מינימלית סמלית של 300 שקלים עבור יום צילום, או לחילופין הסכמת הסטודנטים לערוך או לצלם עבור השחקן פרוייקט משלו. סטודנטים למשחק, ימשיכו לעבוד בסרטי סטודנטים בהתנדבות מתוך הבנה כי ההשתתפות מהווה חלק מהליך הכשרתם המקצועית.

ההסכם צפוי להיות צעד ראשון בהסדרת השתתפות השחקנים המקצועיים בסרטי סטודנטים בכל רחבי הארץ וחלק עיקרי מן המאבק של ארגון השחקנים בהגדרת שחקן כמקצוע. וזאת לאחר שבמהלך השנים ארגון השחקנים ניסה ליזום מספר הסכמים מול מוסדות ההשכלה הגבוה המלמדים תקשורת וקולנוע ולהסדיר את השתתפות השחקנים והשחקניות המקצועיים בסרטי הסטודנטים. כעת משחתם ארגון השחקנים על הסכם עם בית הספר הגדול ביותר בארץ ללימודי קולנוע וטלוויזיה צפויה פריצת דרך משמעותית בתחום.

רני בלייר ראש התואר הראשון בבית הספר אמנויות הקול והמסך במכללת ספיר: "אנחנו שמחים על הסדרת תהליך העבודה של הסטודנטים והשחקנים במטרה בעיקר בכדי ליצור תהליך עבודה בריא ומחויבות של שני הצדדים לתוצר הסופי . אנו מקווים ששאר בתי הספר יפעלו בצורה דומה ויצטרפו להסכם בעיקר בכדי ליצור עבודה מקצועית יותר שתניב סרטי סטודנטים בעלי איכות גבוהה,

אסתי זקהיים יו"ר שח"ם: " שח"ם פועל ומאמין כי משחק הינו מקצוע, השחקנים והשחקניות משקיעים שנים בהכשרתם ובשיפור כישרונם, בין אם מדובר בלימודים במוסד גבוה להשכלה או בקורסים במהלך חייהם בדומה לשאר המקצועות בשוק, על כן מצופה להתייחס למקצוע המשחק בצורה הוגנת ומכבדת. במשך זמן רב שח"ם מודע לתופעה כי שחקנים ושחקניות מקצועיים משתתפים בסרטי סטודנטים ומשקעים את מירב זמנם וכישרונם ללא קבלת כל תמורה עבור תרומתם לסרטי הסטודנטים.אני שמחה וגאה בשיתוף הפעולה עם בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר. ההסכם ההיסטורי והראשוני הזה צפוי לשנות את חייהם של שחקנים ושחקניות מקצועיים רבים ורבות, משחק הוא מקצוע לכל דבר ועניין ולשחקנים מגיע לקבל תמורה עבור השקעתם בפרויקטים. "

אורי רשטיק, מנכ"ל שח"ם ארגון השחקנים: "סרטי סטודנטים במשך שנים מהווים מקור עבודה לשחקנים ולשחקניות, שמצדו האחד אוהבים להשתתף ולעזור לסטודנטים אך מצדו השני לא קיבלו תמורה עבור עבודתם. ההסכם מסדיר את ההשתתפות של השחקנים בסרטי הסטודנטים ומעניק תמורה סמלית עבור עבודתם. ארגון שח"ם פעל וימשיך לפעול למען רווחת השחקנים והשחקניות ולמען שיפור מעמדו של מקצוע המשחק.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

אוק 19, 2020

לימודים היברידיים: האם הולכים לשנות את פני האקדמיה?

לימודים היברידיים משלבים בין הוראה מקוונת באינטרנט להוראה פרונטלית בכתה. הלימודים…
אוק 14, 2020

פתרונות להתרכזות ללמידה מהזום

משבר הקורונה הביא עימו שינויים מרחיקי לכת בכל מישורי החיים, ולא מעטים מהם נוגעים לדרכי…
ספט 22, 2020

בעיות התנהגות אצל ילדים

כל מי שעוסק בתחום בעיות התנהגות אצל ילדים, נחשף לעולם מרתק של ההתנהלות שלהם לאור ראיית…
ספט 22, 2020

מה צריך כדי להיות מעצב גרפי?

מגיע שלב של כל אדם, שבו הוא מחפש את המקצוע שהוא המתאים ביותר עבורו. זה קורה לצעירים בתום…
יול 02, 2020

תכנון קרייקה בעיצוב פנים

מוצאים את עצמכם מתעניינים בתחום העיצוב? יש לכם טאץ׳ אישי ועין חדה לשלב צבעים? יש בכם…
אפר 23, 2020

ד"ר רון ברנט מונה לתפקיד מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר

הנהלת מרכז שניידר הודיעה על מינוי חדש בבית החולים: ד"ר רון ברנט מונה לתפקיד מנהל המחלקה…