"נשיא ברזיל, לואיז אינסיו (לולה) דה סילבה, הגיע היום לביקור ממלכתי במדינת ישראל. בהצהרות מדיניות שנשאו שני הנשיאים במהלך הטקס אמר נשיא המדינה שמעון פרס לנשיא ברזיל: "ברור לנו מעל כל ספק שאיראן בונה נשק גרעיני להשמדה המונית ולא לצורכי אנרגיה ושלום". נשיא ברזיל לולה אמר לנשיא פרס: "אין הצדקה למלחמה" והוסיף, "אני משוכנע שכל המאמצים לשלום יצליחו עוד בזמן שאתה תהיה נשיא"

צילום:עמוס בן גרשום/לעמ
צילום:עמוס בן גרשום/לעמ

נשיא ברזיל, דה סילבה, שהגיע היום לביקור ממלכתי בישראל, התקבל בטקס קבלת פנים ממלכתי הכולל מסדר צבאי מלא ברחבת בית הנשיא בירושלים, כשלצידו נשיא המדינה, שמעון פרס. 3 ילדים מירושלים ברכו את הנשיא לולה בעברית, ערבית ופורטוגזית "ברוך הבא לבית הנשיא" והגישו לו סלסלה ובה פירות ישראל.

בהצהרות מדיניות שנשאו שני הנשיאים במהלך הטקס אמר נשיא ברזיל לולה כי: "זוהי שמחה כפולה ותענוג כפול עבורי משום שאני בא לדבר על שלום אבל גם לחזק את היחסים בין ישראל וברזיל. אנחנו עדיין לא מיצינו אפילו 20% מהפוטנציאל בין המדינות." עוד אמר לולה אני שמח לבשר לך נשיא המדינה כי נחתם הסכם הסחר החופשי של ישראל עם המרקוסור וישראל היא המדינה הראשונה המצטרפת להסכם מחוץ לדרום אמריקה וכידוע גוש המרקוסור מייצג תמ"ג של כ-3 טריליון דולר ו-270 מיליון בני אדם.

עוד אמר נשיא ברזיל: "אין הצדקה למלחמה, צריך לחפש את המילים לשלום כל יום, כל דקה וכל שניה, לחשוב עליהם כל פעם שנושמים את האויר. רק כך נוכל להגיע לשלום. אני משוכנע שכל המאמצים לשלום יצליחו עוד בזמן שאתה תהיה נשיא".

נשיא המדינה קיבל את נשיא ברזיל בחום ואמר: "העם מקבל אותך כאן עם הרבה כבוד והרבה אהבה. גם בגלל זה שאתה נשיאה של ארץ כל כך מרגשת וגם בגלל שאתה בעצמך אדם מרגש, אדם שלא מוותר על הדברים הגדולים, האמיתיים והערכיים של חיינו. ברוח זו אני מקבל אותך בברכה בירושלים, העיר העתיקה, העיר הנצחית, העיר ששמה נקרא על שם השלום. ברוך בואך".

הנשיא פרס סיפר לנשיא לולה על רשמיו מביקורו בברזיל ואמר: "ביקרתי בארצך הנהדרת וראיתי את עמך טוב הלב וראיתי מעשיך אשר באמת נוגעים למוקדים העיקריים של הבעיות שלנו. הבאת רבבות ילדים לבתי הספר, הורדת את העוני ואתה בא כנושא בשורה של שלום ויחסים טובים. אני יודע שאתה גם רוצה לתרום לשלום במזרח התיכון. תרומתך תתקבל ברצון. אין לנו תחליף לתהליך השלום וגם אין לנו יותר מידי זמן בכדי להגיע ולהשלים עם שכנינו הערבים ועם שכנינו הפלשתינאים. יכולים להיות משברים אך לא יכול להיות שבר בתהליך השלום עצמו".

הנשיא התייחס לסוגיית השמירה על המקומות הקדושים לדתות ואמר: " אני רוצה לומר למאמיני שלושת האמונות המונותיאיסטיות, הנוצרים, המוסלמים והיהודים שישראל תכבד כל מקום קדוש, כל פולחן, כל תפילה יכולה לעבור לשמיים ללא התערבות ממשלתית וללא צנזורה. ישראל דואגת לביטחון המסגדים, הכנסיות ובתי הכנסת ומבקשת לשמר חופש פולחן מלא למאמינים מכל הדתות. בימים אלו נעשים ניסיונות מצד גורמים קיצוניים לחמם את השטח באופן מלאכותי ולייצר משבר ושפיכות דמים. ברזיל היא מדינת מופת עבורנו בכל הקשור לחיים בדו קיום, נוכחתי בזאת בביקורי והייתי שמח לראות מציאות כזו גם במזרח התיכון."

במהלך הפגישה שנערכה בין השניים אמר הנשיא פרס כי הוא "מאמין שנצליח להתקדם מעל המשבר הנוכחי עם ארה"ב. ארה"ב היא מדינה חשובה ביותר ובת ברית אסטרטגית לישראל ובסופו של דבר יש ללכת קדימה בדרך השלום .

הנשיא פרס ביקש שנשיא ברזיל יעביר מסר לאבו מאזן, אותו יפגוש במהלך ביקורו – ישראל רצינית בדרכה לשלום - זהו אינטרס ישראלי שתבנה ותקום מדינה פלשתינאית מוצלחת ומשגשגת, אנו תומכים בעקרון שתי מדינות לשני עמים ואיננו רוצים לראות בסבלם של שכנינו.

בנושא האיראני אמר הנשיא פרס כי " העם האיראני איננו אויב של ישראל. האויב שלנו הוא ההנהגה הפנאטית והקיצונית בראשותו של אחמדינג'אד המדבר בגלוי על השמדת ישראל. אני מדגיש כי לא ניתן לאיים על ישראל בהשמדתה, זה יוצר תגובה קשה מאוד כלפי מי שכבר חווה את זוועות השואה. ברור לנו מעל כל ספק שאיראן בונה נשק גרעיני להשמדה המונית ולא לצורכי אנרגיה ושלום - כמו שהיא מחמשת ותומכת בארגוני הטרור החמאס שהורס את הפלשתינאים וחיזבאללה המפצל את לבנון."

הנשיא פרס הדגיש כי מול מנהיג קיצוני כמו אחמדינג'אד הדרך האפקטיבית ביותר להילחם בגרעון האיראני היא הפעלת סנקציות מוסריות כבדות שיבודדו את מנהיגי איראן ויתריעו מפני השחיתות, התמיכה בטרור, האיומים ותליית החפים מפשע ברחובות, כפי שמבצעת ההנהגה האיראנית בנוסף להחרפת הסנקציות הכלכליות.

הנשיא לולה השיב לנשיא ואמר באתי לביקור מלא כוונות טובות ומתוך רצון לסייע לקידום תהליך השלום. ברזיל היא ההוכחה החיה לחיים בדו קיום ובשלום. יחסי יהודים מוסלמים ונוצרים בברזיל מצוינים ובאתי לתרום מניסיוני.