כלים

לאחר משא ומתן של חודשים, אושרה היום בוועדת השרים לחקיקה, הצעת חוק של ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), אשר מחזירה את החיסכון ההוני ל-15 שנה במסלול קופות הגמל. ח"כ קירשנבאום: "מדובר בבשורה למעמד הביניים במדינת ישראל. המדינה תעניק פטור ממס על רווח הון לחוסכים, עצמאים ושכירים, על חיסכון לטווח של 15 שנה, על מנת לאפשר לצעירים רובד נוסף של חיסכון."

מאז הרפורמה שעשה האוצר בשוק הפנסיה, שביטלה את ההטבות על החיסכון לטווח הבינוני (15 שנה) ומנעה מהחוסכים למשוך את כספי הפנסיה בצורה הונית, שוק קופות הגמל הלך ודעך וכתוצאה מכך, החיסכון הציבורי ירד במיליארדי שקלים. על פי נתוני קופות הגמל (גמל נט), מאז 2005 נרשמה צניחה של 60% בהפקדות לקופות הגמל.

עובדה זו פגעה בעיקר באוכלוסיית העצמאים ובאוכלוסיית השכירים ללא קרן השתלמות שנותרו ללא חיסכון מניב אמיתי לטווח הבינוני. בקרב העצמאים, בחמש שנים האחרונות נרשמה ירידה של 5 מיליארד שקל בחיסכון העצמאים לפנסיה (מ-6,633,882 ₪ ל-1,397,975 ₪). העצמאים, שהכלי העיקרי לחיסכון עבורם היה קופות הגמל, הפסיקו לחסוך לפנסיה כמעט כליל. (עפ"י נתוני משרד האוצר).

בנוסף, הביטחון הכלכלי של הציבור נפגע. הנתונים מספרים לנו שכמעט 7 מיליארד ₪ נעלמו מאז ביטול ההטבות לקופות גמל לטווח הבינוני. מדובר בכספים שנותבו לצריכה, שניפחו את בועת הנדל"ן. בעקבות השינוי הביטחון הכלכלי של אזרחי ישראל ירד והחיסכון הפרטי הצטמצם משמעותית.

הצעת החוק שאושרה בוועדת השרים לחקיקה מעניקה לכל חוסך בקופות הגמל פטור ממס רווחי הון, אם חסך את הכסף לתקופה של 15 שנה ומעלה.

ח"כ פאינה קירשנבאום, יוזמת ההצעה: "הצעת החוק להחייאת קופות הגמל תתמרץ את הציבור לחסוך סכום כסף חודשי בקופת גמל, באופן עצמאי, ולהנות מפטור ממס על רווחי הון. מדובר בבשורה אמיתית למעמד הביניים, אשר מקבל אפיק השקעה כדאי ומניב. בנוסף, מדובר בבשורה למשק הישראלי אשר ישפר את מדדי החיסכון הפרטי באופן משמעותי. אני מברכת את וועדת השרים על אישור החוק ומקווה כי נצליח להעבירו בהקדם."

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS