אוהלים נגד בנקים? פעילי המחאה החברתית פשטו היום על הכנסת לקראת יום מחאה מיוחד נגד ריביות הבנקים, המתוכנן בשדרות רוטשילד ל- 29 למרץ. בעקבות פגישות עם חברי הכנסת היום, הוזמנו נציגי המחאה לשטוח את טענותיהם בדיון מיוחד בוועדת הכלכלה שיתקיים מחר, יום ד', בנוכחות נגיד בנק ישראל

המחאה החברתית מסתערת על ריביות הבנקים: לקראת יום מחאה מיוחד המתוכנן בשדרות רוטשילד ב-29 למרץ, יום פרסום הדו"חות הרבעוניים של הבנקים, הגיעו היום פעילי המחאה החברתית לכנסת, לרתום למהלך להגבלת ריביות הבנקים את נציגי הרשות המחוקקת.

הפעילים, בהובלת ראשי ארגון "המחנה המשותף", עידן מילר ובועז נול, מסרו לחברי הכנסת מכתב הקורא לח"כים להגן על הציבור מפני ריביות הבנקים. בתגובה הזמין אותם חבר הכנסת כרמל שאמה הכהן, יו"ר וועדת הכלכלה, לשטוח טענותיהם בדיון של הוועדה עם נגיד בנק ישראל, שיתקיים כאמור מחר, ה- 21.3.

במכתב שהופנה לחברי הכנסת כתבו מילר ונול, יחד עם אריאל מרום הפעיל במאבק נגד ריביות הבנקים: "הריבית שהבנקים וחברות האשראי גובים היום מרוב הציבור על הלוואות והאשראי (מסגרת) נעה בין 13% ל 16% אחוזים לשנה. ע"פ כל קנה מידה מדובר על ריבית גזל, תוך ניצול חוסר ידע של האזרח הפשוט בעניין ההשלכות והעלויות האמיתיות המוטלות עליו בתנאים אלה.

היקף השימוש באשראי ההולך וגדל, מוצרי האשראי ההופכים למתוחכמים יותר, השיווק האגרסיבי וחוסר הפיקוח, כל אלה יחד גורמים נזקים כבדים המסתכמים במיליארדים רבים בשנה, אותם משלם הציבור מחוסר ידע ומחוסר רגולציה.

לפיכך, אנו דורשים להעביר חקיקה בנושא, אשר תקבע גבול עליון לריבית המותרת לגבייה, וזאת בהתאם לסוגי האשראי. אנו מציעים לקבוע את ריבית המקסימום בגובה של פריים + 5% על כל סוגי ההלוואות עד 100.000 ₪ הניתנות ללקוח קיים (אשר חשבונו מנוהל באותו בנק הנותן את ההלוואה), ואת ריבית מקסימום של פריים + 7% על כל סוגי "מסגרות האשראי" הניתנות ע"י תאגיד ללקוחותיו, וריבית מקסימום של פריים + 8% לאשראי חוץ בנקאי. “

מילר ונול נפגשו גם עם ראש ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, שהבטיח אף הוא לקדם חקיקה להגבלת ריביות הבנקים. גם אבישי ברוורמן, זהבה גלאון, יואל חסון וזבולון אורלב (כולם מועדת הכספים) הבטיחו את תמיכתם בבדיקת נושא ריביות הבנקים.

התקנות שהורידו את דמי הניהול בקופות גמל, השתלמות וביטוחי מנהלים בחצי רק לפני שלושה שבועות, התקבלו כתוצאה מקמפיין ציבורי, שתוך חודשיים הביא לשנוי התקנות ולשינוי דרמטי בתחום החיסכון הפנסיוני בישראל. הקמפיין הובל על ידי אריאל מרום, אחד ממנהיגי "המחנה המשותף". כעת מנסה התנועה ליצור "קמפיין בליץ" דומה בעניין ריביות הבנקים.

"הבנקים בישראל הפכו לנטל על הציבור באמצעות ריביות שצריכות להיות פליליות, שהגיעו עד לעושק של 16% בשנה, זה אומר שבישראל מי שנכנס לחובות לא יכול לצאת מהם. ממשקי בית פרטיים לוקחים ריביות כפולות מהריביות שנלקחות מעובדים מאורגנים בדילים של וועדים, ומתשובה ובן דב לוקחים בערך שליש ממה שלוקחים ממסעודה משדרות. המחוקקים חיבים להגן על הציבור" אומרים עידן מילר ובועז נול, ראשי תנועת "המחנה המשותף" המובילה את המחאה נגד הבנקים.