שמונה מתוך עשרת הגניקולוגים שתוכננו להשתתף ב"כנס הדרת הגניקולוגיות" (כנס פועה לרפואת נשים, שיצר סערה בעקבות סירוב המארגנים לאפשר הופעת רופאות נשים) ביטלו את השתתפותם בכנס. גם ד"ר יאיר גלילי ופרופ' דרור מאירוב הודיעו הערב על ביטול השתתפותם בכנס בעקבות שיחה טלפונית עם מנכ"ל ישרל חופשית מיקי גיצין

ד"ר יאיר גלילי ופרופ' דרור מאירוב הודיעו הערב למנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", מיקי גיצין, כי יבטלו את השתתפותם בכנס "הדרת הגניקולוגיות", שחולל סערה מאחר ונשים לא יוכלו להופיע בו על הבמה וישיבתן בקהל תהיה ב"עזרת נשים". הכנס מעורר המחלוקת מתוכנן להתקיים ביום ד' בירושלים ע"י מכון פוע"ה, במימון ממשלתי.

גיצין התקשר הערב לרופאים ומסר להם כי במסגרת המאבק שמנהלת "ישראל חופשית" יחד עם ארגונים נוספים הנאבקים בהדרת נשים, הוחלט לקרוא לחרם מטופלות נגד רופאים שישתתפו בכנס, וכי במסגרת החרם צפויות גם הפגנות מול הקליניקות שלהם והכללת שמם ברשימה שחורה, שתופץ בקרב מטופלות. לאחר השיחה עם גיצין הודיעו גלילי ומאירוב כי הם מבטלים את השתתפותם בכנס.

גלילי ומאירוב מצטרפים בכך לד"ר אליעזר בארי, פרו' יובל ירון, פרו' אוריאל אלחלל, ד"ר איתן פאר, ד"ר אבי בן שושן ופרופ' אלכסנדר גרינשטיין שהודיעו בימים האחרונים על ביטול השתתפותם בכנס בעקבות הלחץ הציבורי מצד תנועת "ישראל חופשית" וארגונים נוספים כמו "מתפקדות".

בעקבות ההתפתחות נותרו כעת רק שני רופאים ברשימת המרצים בכנס: ד"ר שבתאי סבתו וד"ר ארנסט אגטשטיין. בתנועת "ישראל חופשית", שהודיעה בסוף השבוע כי כנס הדרת הגניקולוגיות מהווה מבחינתה חצייה של קו אדום וכי תיאבק לביטולו, הביעו סיפוק לנוכח ההתפתחויות.

מנכ"ל ישראל חופשית, מיקי גיצין: "בימים הקרובים נתמקד בהפעלת לחצים על ד"ר סבתו וד"ר אגטשטיין במטרה לגרום לביטול השתתפותם בכנס. רופאים שייקחו חלק בכנס המביש, בו גברים הוזמנו להציג עבודות מחקר של נשים כדי למנוע הופעת נשים על הבמה, צריכים לדעת שהציבור הישראלי לא מוכן לשאת את הפניית כספי המיסים שלו למימון אירועים המדירים נשים. המאבק בהדרת נשים הוא סימון קו אדום ואמירה ברורה שהחברה הישראלית לא מוכנה לקבל פגיעה בערך השיוויון."

"מרגש היה לראות מרגע לידתו של המאבק, עוד רופא ועוד רופא שמצטרף למחאה ומחרים את הכנס. ברצוננו לציין כי אותם רופאים אמיצים סיכנו את המשך עבודתם מול מכון פועה, שידוע בכוחו כגוף המפנה אלפי מטופלות אל רופאי הנשים. אותם רופאים המתעקשים לקחת חלק בכנס, גם במחיר הדרת עמיתותיהם למקצוע, למעשה משתפים פעולה עם התואנה שקול אשה זה ערווה. אבל מנגד- גברים שמדברים על ערווה ועל גוף האשה - זה כן צנוע. כמובן. למעשה מדובר בגניקולוגים שבידם האחת מדירים נשים מהבמה הרפואית ובידם השנייה מושיבים נשים על מיטת הטיפולים." אומרת לילי בן עמי, יו"ר "מתפקדות - הלובי לשוויון בין המינים".

ישראל חופשית הודיעה על "חרם מטופלות" נגד גניקולוגים שישתתפו בכנס. בכרזה חדשה שהתנועה החלה להפיץ נכתב: "הדרת רופאות מכנס גניקולוגיה? מעכשיו גם הלקוחות שלך יהיו גברים בלבד!"