ראש המוסד לשעבר, האלוף (מיל') מאיר דגן, התייחס לעסקת שליט בהופעה פומבית ראשונה מאז סיום תפקידו: "יש דברים שמדינה לא יכולה להרשות לעצמה." דגן גילה כי מבדיקה שערך מתברר, כי בעקבות העסקה לשחרור אלחנן טננבוים נהרגו 231 ישראלים

בהופעה פומבית ראשונה ונדירה מאז סיים את תפקידו כראש המוסד הופיע בסוף השבוע האלוף במיל. מאיר דגן בפני פורום עמותת הסגל הבכיר בשירות הציבורי בכנס בנושא "מנהיגות ובטחון 2012 " שהתקיים בבית בלגיה בקמפוס ע"ש אדמונד י.ספרא בגבעת רם באוניברסיטה העברית בירושלים.

בנתחו את המתרחש בעולם הערבי בימים אלה אמר דגן כי למעשה אין צונאמי של שינוי במזה"ת – מה שקורה מבטא שסעים היסטוריים בחברה הערבית. דגן הדגיש כי מחסום הפחד הוסר וכי לא ניתן עוד להסתיר אירועים במזה"ת.

בהתייחסו למצרים אמר דגן כי מה שהאיץ ויצר את המכניזם של ההמונים לצאת לרחובות הייתה החלטתה של רעייתו של הנשיא מוברק למנות את בנם גמאל כיורש. במצרים, אמר דגן לא היתה הפיכה אלא חילופי מנהיג.

לדבריו, כלל הצמרת השלטונית נותרה כשהייתה ולכן לא יחול שינוי משמעותי ביחסה לישראל כי זה בניגוד לאינטרסים הכלכליים ואחרים של מצרים. דגן מעריך כי אין סיכוי שהאחים המוסלמים ישתלטו או יכבשו את השלטון, וכי האליטה השלטת במצרים תמשיך לשלוט, וכי במקביל גם הרטוריקה האנטישמית במצרים תמשך.

בהתייחסו למתרחש בסוריה אמר דגן כי לישראל יהיה טוב יותר אם בשאר אסאד יסולק מהשלטון, כי בכך יימנע הסיוע לחיזבאללה, תוחלש השפעת איראן, תחוזק סעודיה ואסטרטגית זו טוב לישראל. דגן הדגיש כי לבשאר אסד ולעדה העלאווית השלטת אין אלטרנטיבה אלא להילחם עד הסוף – לנצח או למות וכי גם הם מבינים זאת.

בהתייחסו לנושא הגרעין האיראני אמר דגן כי אסור להסכים לגרעין איראני, יחד עם זאת הוסיף: "תקיפה אווירית על הכורים היא רעיון מטופש ואין בה כל יתרון. מי שתוקף באיראן צריך להבין שהוא עלול לפתוח במלחמה אזורית שבמסגרתה יירו טילים מצד איראן וגם מצד החיזבאללה בלבנון. יש לעצב את הבעיה האיראנית כבעיה בינלאומית ולהמשיך לפעול לעיכוב התפתחות הגרעין האיראני".

בנושא סוגיית גלעד שליט אמר דגן כי הוא בעד עסקה אבל לא בכל מחיר. יש דברים שמדינה לא יכולה להרשות לעצמה. דגן גילה כי מבדיקה שערך מתברר, כי בעקבות העסקה לשחרור טננבוים נהרגו 231 ישראלים.

בהרצאה בבית בלגיה נכחו 150 איש מבכירי השירות הציבורי בישראל. את האירוע ארגנו יאיר בר-קול, יו"ר עמותת הסגל הבכיר, ד"ר נח הלפרין, יו"ר איגוד התקשורת והעיתונות וישראל בינדר, איש יחסי ציבור אסטרטגיה ותדמית בכיר לאח"מים.