לפני שבוע נפתח במשרד ההסברה והתפוצות חדר קשר להסברה בתפוצות. מטרתו לרכז ולנתב את המידע ההסברתי הקיים ממשרדי הממשלה ומהארגונים העוסקים בהסברה אל הקהילות היהודיות, אל העוסקים בהסברה בתפוצות, כמו גם לישראלים המקיימים פעילות של דיפלומטיה ציבורית בניו-מדיה בזירה הבינלאומית

עם פרוץ המשבר הנחה שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין, את מנכ"ל משרדו, רונן פלוט, לפעול בקרב הקהילות היהודיות בתפוצות על מנת לחזקם ולהגביר את זרימת המידע וחומרי ההסברה לתפוצות.

על כן, כינס המנכ"ל את הארגונים העוסקים בהסברה והמקיימים קשר שוטף עם הקהילות היהודיות בתפוצות לשם הקמת: "חדר קשר להסברה בתפוצות", מדובר בפלטפורמה לשיתוף ושימוש במידע הדדי, ניתוב והעצמת הפלטפורמה בין-ארגונית.

במקביל, נשלח מכתב ממנכ"ל המשרד אל יהודי התפוצות, המעודד אותם לעסוק בהסברה. המכתב נשלח באנגלית ורוסית. במקביל נשלח מכתב דומה בעברית לאזרחי ישראל, הקורא להם לעסוק בהסברה בשפות השונות ובאמצעים השונים העומדים לרשותם: לכתוב מכתבים, בלוגים, מאמרים, להגיב בטוקבקים, בתוכניות רדיו, לעלות קישורים לרשתות החברתיות ועוד.

קריאת המנכ"ל וההודעה על פתיחת חדר קשר יצרה גל של תגובות. אנשים רבים מהארץ ומהעולם, פנו אל משרד ההסברה והתפוצות במיילים, בטלפונים ובפקסים וממשיכים לפנות עם שאלות ובקשות, לבקש מידע רשמי ואמין, להתנדב ולסייע למערך ההסברה.