ביום א' 30/11/2018, נחתם סופית בירושלים, ההסכם להעברת מניות תעש מערכות לחברת "אלביט מערכות". במעמד החתימה השתתפו החשב הכללי במשרד האוצר רוני חזקיהו, ראש רשות החברות הממשלתיות ינקי קוינט, מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם, מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון, בעל השליטה בחברת אלביט מערכות מיכאל פדרמן ומנכ"ל אלביט מערכות בצלאל (בוצי) מכליס.

קרדיט לצילום: אורטל צבר
קרדיט לצילום: אורטל צבר

 ההסכם שנחתם היום ברשות החברות בין המדינה לבין תע"ש ואלביט יאפשר הקמתן של כ 34 אלף יחידות דיור באזור השרון.בעקבות ההסכם תפנה חברת אלביט את מתחם תע"ש ברמת השרון, שטח בהיקף של כ- 6,000 דונם, בשלבים וזאת עד לשנת 2023 ובתמורה ל 1.5 מיליארד ₪ ותעתיק הפעילות למתחם ייעודי ברמת בקע, דבר שיאפשר לרשות מקרקעי ישראל להקים בשטח המתפנה כ- 34,000 יח"ד במהלך שנים הבאות. כאשר בשלב הראשון, כבר במהלך שנת 2019, יפונו כ- 600 דונם אשר יאפשר פיתוח של         כ 10,000 יח"ד וזאת לאחר שיושלם טיהור הקרקע ותאושר תכנית המקודמת ע"י המדינה למגורים. מתחם פעיל נוסף שהחברה התחייבה לפנות תוך שנים אחדות במסגרת ההסדר, הינו מתחם תע"ש בטירת הכרמל, בשטח של 242 דונם, אשר פעילותו תועתק למפעל קיים של חברת אלביט ביוקנעם וזאת בתמורה של עד 200 מיליון ₪ עבור עלויות העתקה.

עפ"י הסדר זה, מכלל המתחמים שהיו בידי תע"ש יוותרו בידי חברת אלביט שני מתחמים בלבד: רמת בקע ונצרת עלית.

ההחלטה על הפרטת תעש התקבלה על ידי הממשלה בשנת 2013. בסופו של הליך תחרותי למכירת החברה שנוהל על ידי רשות החברות הממשלתיות בשנת 2015, נותרה אלביט מציעה יחידה. ביוני 2017 הסמיכה הוועדה למכירת מניות המדינה את החשב הכללי רוני חזקיהו לנהל משא ומתן עם אלביט על תנאי המכירה. במסגרת המשא ומתן הגיע החשב הכללי לסיכום עם אלביט, שאושר על ידי הוועדה, לפיו תימכר החברה בתמורה לסך של כ 1.8 מיליארד שקל, מתוכו סכום של כ-1.4 מיליארד שקל ישולם במועד השלמת העסקה והיתרה בשני תשלומים, ב-2020 וב-2022, ועוד 100 מיליון שקל תלויי תוצאות.

ההסכמות מעגנות את פינוי מתחם רמת השרון ומתחם טירת הכרמל, באופן שיאפשר פיתוח של עשרות אלפי יחידות דיור בלב אזורי הביקוש, והקמת מפעלים במתחם רמת בקע שבנגב שיקדמו את התעסוקה והפיתוח באזור זה. כמו כן, ההסכמות מגנות על התחרות בין התעשיות הביטחוניות הישראליות, ועל משרד הביטחון כלקוח מרכזי של מוצרי תעש מערכות.

שר האוצר, משה כחלון: "זהו יום חשוב לתעשיות הביטחוניות בישראל. שנים רבות מדברים על המהלך החשוב הזה - אנחנו מבצעים אותו. הפרטת תעש תתרום לכלכלת ישראל במספר אפיקים: שדרוג התעשיות הביטחוניות ושיפור כושר התחרות של היצוא הביטחוני, יצירת עצמאות לחברה והפסקת התלות בקופת המדינה, יצירת אלפי מקומות עבודה בנגב ובגליל ופינוי קרקעות לבנייה לזוגות צעירים באזורי ביקוש. שיתוף פעולה פורה של כל הגורמים הביא אותנו היום לרגע החתימה. מדינת ישראל ואזרחי ישראל כולם ירוויחו ממהלך זה בשנים הקרובות".

החשב הכללי רוני חזקיהו: "לסיומה המוצלח של מכירת תעש מערכות יתרונות רבים ובמרכזם: שמירה על האינטרסים של משרד הביטחון, חיזוק התחרות הבריאה בין התעשיות הביטחוניות ותרומה רבה לעתידה של תעש ועובדיה. אני מבקש להודות למנכ"ל משרד הביטחון, למנהל רשות החברות הממשלתיות, למנהל רשות מקרקעי ישראל ולעובדי משרד האוצר והיועץ המשפטי על שיתוף הפעולה ההדוק אשר הביא לתוצאה מצוינת עבור כלכלת ישראל ובטחונה."

מנכ"ל משרד הביטחון, אודי אדם: "בתהליך הפרטת תעש הבטיח משרד הביטחון הן את שימור הנכסים החיוניים והמסווגים במסגרת חברה ממשלתית ייעודית והן את המשך התחרות בין התעשיות הביטחוניות על בסיס עסקי שיאפשר גם את הגדלת הייצוא הביטחוני. כניסת תעש לאלביט תבטיח את שמירת הידע הייחודי בישראל לטובת צה"ל, מערכת הביטחון והכלכלה הישראלית".

הממונה על התקציבים, שאול מרידור: "אנו מברכים על סיומו של ההליך המורכב וארוך השנים להפרטת חברת תעש מערכות והשלמת מכירתה לחברת אלביט. לאחר שנים רבות בהן תע"ש, כחברה ממשלתית, לא הצליחה להגשים את מלוא יכולותיה ונתמכה על ידי תקציב המדינה, חברת תעש מערכות יוצאת לדרך חדשה כחברה פרטית. אנו צופים כי מכירת החברה תאפשר לה לצמוח ולמקסם את יכולותיה, לגדול ולהתפתח, ובכך להביא את התועלות הגדולות ביותר עבור עובדיה ובעלי המניות בפרט והמשק הישראלי בכלל הן ברמה הכלכלית והן ברמה הביטחונית".

מנהל רשות החברות הממשלתיות, יעקב קוינט: "שמחים ומברכים על מימוש העסקה, לאחר מאמצים רבים של רשות החברות הממשלתיות וגורמים נוספים בממשלה. מעבר לתמורה הגבוהה, לעסקה משמעויות רבות בהיבטים שונים של הביטחון הלאומי, הן בשחרור קרקעות לבינוי ובפיתוח הנגב והן במיצוי הפוטנציאל האדיר הטמון בידע ובניסיון של עובדי תעש".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון: "הסכם חשוב זה יאפשר, בטווח הארוך, הקמתן של למעלה מ-30 אלף יח"ד בלב אזור הביקוש. הסכם זה נוסף לשורת הסכמים אסטרטגיים משמעותיים שהובילה רשות מקרקעי ישראל בשנים האחרונות שמאפשרים פינוי קרקעות תפוסות בלב אזורי הביקוש לטובת יח"ד למגורים, שטחי תעסוקה ומסחר".

בתמונה מימין לשמאל :  בצלאל (בוצי) מיכלים מנכ"ל אלביט , עדיאל שמרון מנהל רשות מקרקעי ישראל, עו"ד יעקב קוינט מנהל רשות החברות הממשלתיות,  אודי אדם מנכ"ל משרד הבטחון, רוני חזקיהו החשב הכללי