כשהיינו קטנים ההורים הפחידו אותנו שאם לא נלמד, לא נוכל למצוא עבודה ונמצא את עצמנו ברחוב. מה לעשות, ההורים צדקו במובן מסוים. בסקרים שנעשים בישראל מדי כמה שנים, מתברר שבעלי תארים אקדמיים מרוויחים יותר בהשוואה למקביליהם ללא תואר.

כלים

 

ישראל נמצאת במקום השני בין 10 המדינות המשכילות ביותר בעולם, כך לפי מחקר של ה- OECD לשנת 2012. כמעט מחצית מהישראלים (46%) הם אקדמאים, קצת אחרי קנדה (51%) ולפני יפן (45%). השלמת בגרויות מאפשרת לכל אחד ואחת להשלים את מבחני הבגרות החסרים ו/או לשפר את ציוניהם בבגרות; זאת על מנת שלכל אחד ואחת יהיה סיכוי שווה להתקבל ללימודים אקדמיים.

לימודים אקדמיים הם מקפצה חיונית לרבים מאיתנו, ללא קשר בהכרח למקצוע בו נבחר לעסוק בהמשך. בניגוד ללימודים בתיכון, הנכפים עלינו שלא מרצוננו בתקופה בה אנו צעירים מדי ושטופי הורמונים משתוללים, הלימודים האקדמיים הם בחירה חופשית ומלאה של כל אחד ואחת מאיתנו. כאן ניתנת לנו האפשרות לבחור הלכה למעשה את תחום הלימודים האהוב או המועדף עלינו.

מוסדות לימוד אקדמיים רבים מציעים מגוון אפשרויות להשלמת בגרויות, עם תוכניות לימוד משתנות בהתאם לצרכים המשתנים של הסטודנטים והשוק. לדוגמה, מכינה אוניברסיטאית מיועדת לחסרי בגרות או בעלי בגרות חלקית והיא מקנה תעודה שוות ערך לתעודת בגרות עם סיום המסלול (הנמשך בדרך כלל שנה אקדמית אחת). בנוסף ניתן להירשם למכינות ייעודיות, מכינות השלמה וכן מכינות לבני 30 ומעלה.

בל נשכח כמובן את מוסדות הלימוד האקסטרניים, כגון יואל גבע, לחמן, אנקורי ועוד. לכל אחת מהרשתות הללו מספר סניפים הפזורים ברחבי הארץ, המאפשרים לכל אחד ואחת מסלולים ייעודיים לשיפור בגרויות, עם או בלי פסיכומטרי ושאר מבחנים ודרישות.

אפשרות נוספת לבעלי בגרויות חסרות או חלקיות, היא לפנות ללימודים אקדמיים באוניברסיטה הפתוחה. זהו למעשה המוסד האקדמי היחיד בארץ שמאפשר להתקבל לשורותיו גם ללא תעודת בגרות כלל, וללא מבחן פסיכומטרי אם כבר נכנסנו לעובי הקורה. אומנם זו אפשרות מצוינת בהחלט, ויעידו על כך עשרות אלפי הסטודנטים הלומדים באו"פ מדי שנה, אך יש לזכור שהלימודים באוניברסיטה הפתוחה נעשים במתכונת שונה מזו הקיימת במוסדות אקדמיים אחרים.

הלימודים באו"פ נעשים ברובם בצורה עצמאית, באמצעות ספרי וחומרי לימוד הנשלחים לבית הסטודנט. כמו כן כיום האו"פ מציעה מגוון קורסים וחומרי לימוד מקוונים, המשלימים את מגוון אפשרויות הלימוד המסורתיות. אומנם יש מפגשי הנחיה פעם בשבוע או פעם בשלושה שבועות, אך זוהי בהחלט לא המתכונת הלימודית הרגילה הנהוגה במוסדות אקדמיים - ויש לקחת זאת בחשבון.

כדי לקבל את ההחלטה הטובה והנוחה ביותר עבורכם, חשוב להכיר את מרב האפשרויות העומדות בפניכם. יש כאלה שיבחרו להשלים או לשפר בגרויות על פני לימודים באוניברסיטה הפתוחה, מכיוון שהאו"פ מציע מסגרת לימודים משוחררת מדי לטעמם - ואילו הם זקוקים למסגרת נוקשה יותר על מנת לשקוד ולהצליח. מצד שני, יש כאלה שדווקא לימודים במתכונת חופשית תועיל להם יותר מכל מסגרת אחרת.

בכל מסלול שתבחרו - שיהיה בהצלחה.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

ינו 21, 2019

קורס הדרכת הורים: מסלול הכשרה לאנשי מקצוע

בשנים האחרונות נדמה שקורסים להדרכת הורים הפכו לנפוצים יותר ויותר, בין אם זה בקרב הורים…
דצמ 26, 2018

כותבים עבודת סמינריון? אלו הטיפים שיובילו אתכם לציון גבוה יותר

כתיבת עבודות סמינריוניות הינה אחת המטלות החשובות בדרך אל התואר הנכסף. כתיבת העבודות הינה…
דצמ 10, 2018

קורס פוטושופ

מי שעוסק כבר בעיצוב מכיר בוודאי את תוכנת פוטושופ שמשמשת בתור כלי עיקרי לעבודה על תמונות,…
דצמ 10, 2018

קורס אנימציה בתוכנת אדובי פלאש FLASH

אוהבים לראות פרסומות זזות? שואלים את עצמכם איך עושים סרטים מצוירים? אם התשובה היא כן…
דצמ 09, 2018

הכרויות לאקדמאים – כיצד עושים את זה נכון

על פניו, אנחנו חיים בתקופה הכי טובה להכיר בן או בת זוג. יש לנו לא מעט כלים ואמצעים שונים…
נוב 21, 2018

מה זה אינדיזיין

אם אתם מתעניינים בעיצוב גרפי, אתם מתעניינים מן הסתם מה זה אינדיזיין כמו שאר התוכנות –…